Meniu
Prenumerata

antradienis, liepos 23 d.


MIGRANTAI
Vyriausybė siūlo Seimui mėnesiui įvesti nepaprastąją padėtį pasienyje su Baltarusija
BNS
BNS

Vyriausybė siūlo Seimui mėnesiui nuo vidurnakčio įvesti nepaprastąją padėtį pasienyje su Baltarusija.

„Matydami tą situaciją ir tas grėsmes, kurias vykdo Baltarusijos režimas, organizuodamas tokius organizuotus dalykus prie Lenkijos sienos, ir suvokdami, kad tokios grėsmės gali iškilti ir mums, matydami aiškias paraleles tarp tų įvykių, kurie vyksta pasienyje ir mūsų neteisėtų migrantų apgyvendinimo vietose, mes tikrai darysime ir darome viską, kad mūsų sienos būtų apgintos ir apsaugotos“, – nuotoliniame posėdyje antradienį sakė vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

„Tikrai matome, kad kylant tokioms rizikoms mes turime reaguoti ir sudaryti prielaidas stiprinti mūsų sienos gynybą ir tai yra aiškios prielaidos skelbti nepaprastąją padėtį“, – pridūrė ji.

Toks siūlymas teikiamas Baltarusijos ir Lenkijos pasienyje susitelkus šimtams migrantų. Pirmadienį jie nesėkmingai bandė patekti į Lenkiją.

Nepaprastoji padėtis galiotų pasienio ruože ir penki kilometrai į šalies gilumą nuo jo, taip pat migrantų apgyvendinimo vietose Kybartuose, Medininkuose, Pabradėje, Rukloje ir Vilniuje.

Į Lietuvą patekusiems ir šalyje apgyvendintiems migrantams būtų ribojama teisė susirašinėti, kalbėtis telefonu ir t.t., išskyrus galimybę kreiptis į valstybės institucijas ir įstaigas.

Taip pat nepaprastosios padėties režimas leis naudoti valstybės rezervo lėšas krizei spręsti.

Be kita ko, išliktų sustiprinta sienos apsauga, o nepaprastosios padėties teritorijoje būtų ribojamas transporto priemonių judėjimas be pasieniečių leidimo, galiotų draudimas atvykti į šią teritoriją, išskyrus gyventojus, taip pat turinčiuosius nekilnojamojo turto ir tai patvirtinančius dokumentus.

Tarnybos galėtų tikrinti transporto priemones ir asmenis, jų daiktus, siekiant surasti ir paimti neteisėtai laikomus ginklus, šaudmenis, sprogstamąsias ir kitas pavojingas medžiagas, sulaikyti įstatymų pažeidėjus.

„Judėjimo ribojimai pasienio ruože, plius penkių kilometrų atstume, susirinkimų ribojimai, taip pat numatyti ir komunikacijos ribojimai migrantų apgyvendinimo centruose ir, žinoma, didesnis kariuomenės įtraukimas. Mes manome, kad toks sprendimas yra proporcingas šiandieninei situacijai“, – teigė A. Bilotaitė.

Vyriausybės parengtą pasiūlymą dėl nepaprastosios padėties įvedimo kartu su premjere Ingrida Šimonyte antradienį po pietų aptars prezidentas Gitanas Nausėda.

Nepaprastąją padėtį pasienyje su Baltarusija dėl situacijos prie kaimyninės Lenkijos sienos, kur iš Baltarusijos pusės susitelkę keli tūkstančiai migrantų, pirmadienį pasiūlė įvesti Vidaus reikalų ministerija.

Sprendimą dėl nepaprastosios padėties įvedimo priima Seimas.

Šiemet iš Baltarusijos į Lietuvą neteisėtai pateko per 4,2 tūkst. migrantų, tačiau rugpjūtį pasieniečiams pakeitus taktiką į šalį neįleisti dar beveik 6 tūkst. asmenų.

Vilnius kaltina Minsko režimą migrantų srautų organizavimu ir vadina tai hibridine agresija. Dėl to Lietuvoje paskelbta ekstremali situacija.

Premjerė: nepaprastoji padėtis siūloma atsakingoms institucijoms įvertinus riziką

Lietuvos pasienyje įvesti nepaprastąją padėtį Vyriausybė siūlo atsakingoms institucijoms įvertinus riziką dėl Baltarusijos ir Lenkijos pasienyje susitelkusių migrantų, sako premjerė Ingrida Šimonytė.

„Ne Vyriausybė ir ministrai iš galvos nusprendžia kažkokius dalykus, o tiesiog vertindamos riziką institucijos, kurios atsakingos už situacijos valdymą, siūlo sprendimus, kurie būtų svarbūs, kad situacija būtų valdoma geriau“, – į klausimą, kodėl siūloma pasienyje su Baltarusija įvesti nepaprastąją padėtį, antradienį žurnalistams Seime atsakė premjerė.

„Ilgesnis atstumas nuo pasienio ruožo reikalingas tam atvejui, jeigu būtų didesnis srautas žmonių įvairesnėse vietose(...) Siena yra ilga, ir pajėgos visais atvejais bus ribotos, dėl to specialaus režimo reikia galbūt platesniame ruože, nei kad yra nustatyta (pasienio ruožas – BNS)“, – siūlymą dėl nepaprastosios padėties zonos komentavo I. Šimonytė.

Ji taip pat pažymėjo, kad migrantai savo veiksmus koordinuoja, todėl siūloma įvesti ribojimus jų apgyvendinimo vietose.

„Turiu mintyje ir protestus, kuriuos matome apgyvendinimo vietose, taip pat ir tam tikrą jų koordinavimą su kitu vyksmu kitose vietose, ir tą stebėjome ir ankstesniais epizodais, ir vakar dieną labai akivaizdžiai, siūlymas yra, kad mobilusis ryšys ir internetas būtų prieinamas tam, kad būtų iš esmės komunikuojama su valstybės institucijomis, t. y. kol žmogus yra čia, svarstomas jo prieglobsčio prašymas, kol yra faktiniai poreikiai, bet kitoms reikmėms – ne“, – kalbėjo premjerė.

Judėjimą pasienio ruože ir penkis kilometrus į šalies vidų Vyriausybės vadovė aiškino tuo, kad „pavėžėjai, kontrabandininkai, kurie bandytų tenai patekti, negalėtų to daryti“.

Į klausimą, ar siūlymas dėl nepaprastosios padėties įvedimo derintas su šalies vadovu Gitanu Nausėda, premjerė sakė, jog „prezidentas buvo informuotas, kad Vyriausybė siūlys šitą dalyką“. Su juo tiesiogiai projektą premjerė ketina aptarti antradienį po pietų.

Vyriausybės vadovė neprognozavo, kaip nutarimas dėl nepaprastosios padėties judės į priekį Seime, ar bus priimtas jau antradienį.

„Tai priklauso nuo to, kaip Seimas elgsis toliau, todėl, kad Vyriausybė net nėra įgaliota teikti šio nutarimo kaip kokio kito nutarimo, kai Vyriausybė pateikia, pristato ir Seimas balsuoja. Šiuo atveju Seimo pirmininkė turi įregistruoti tą projektą savo vardu ir toliau svarstymas atitinkamai vyktų. Šiandien yra įtrauktas kaip rezervinis klausimas, matyt, kad viskas priklausys nuo to, kaip seksis Seimui tą klausimą apsvarstyti, dar prieš tai turbūt bus diskusijų su frakcijomis“, – pažymėjo premjerė.

Baltarusijoje esantiems migrantams pirmadienį didele kolona patraukus link Lenkijos sienos ir mėginus ją šturmuoti, I. Šimonytė teigė, kad „įvairiems netikėtumams“ pasirengusi turi būti ir Lietuva.

„Jūs matote, kokia yra situacija apie Lenkijos sieną. Kaip jau ne kartą šioje istorijoje esame įsitikinę, kad tiesiog turime būti pasiruošę įvairiems netikėtumams“, – kalbėjo ji.

„Žmonės bando kirsti sieną kiekvieną dieną ir kažkoks srautas žmonių kas parą praktiškai bando nelegaliai kirsti valstybės sieną. Jų pastarosiomis savaitėmis yra daugiau negu kad buvo rugsėjo mėnesį arba spalio pradžioje“, – žurnalistams antradienį sakė I. Šimonytė.

„Kokiu būdu į tas vietas, per kurias yra bandoma sieną kirsti, žmonės patenka, ar jie patenka iš kokių nors stovyklaviečių miške, ar tuo metu konkrečiai atvažiuoja, tikrai aš to komentuoti detaliai negaliu, bet faktas tas, kad mes matome daug intensyvesnes pastangas sieną kirsti nelegaliai negu buvo rugsėjo mėnesį“, – tvirtino ji.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2021 11 09 09:26
Spausdinti