Meniu
Prenumerata

sekmadienis, liepos 3 d.


FINANSAI
Vyriausybės ekonomikos skatinimo planas: suteiks lengvatas, didins skolinimosi limitą
BNS
Fotobankas
Vilius Šapoka.

Vyriausybė pirmadienį iš esmės patvirtino dėl koronaviruso nukentėjusios ekonomikos skatinimo planą. Jame numatoma, kad valstybė solidariai padės darbdaviams išsaugoti darbo vietas bei suteiks mokestines lengvatas verslui.

Pasak finansų ministro Viliaus Šapokos, valstybės skolinimo limitas didinamas iki 5 mlrd. eurų, arba apie 10 proc. šalies bendrojo vidaus produkto (BVP). „Su tokia grėsme susiduriame pirmą kartą, todėl atsakas turi būti istorinis. Kiekvieno atsakingo politiko, verslininko, banko, piliečio prašau reaguoti ir prisidėti“, – Vyriausybės pasitarime sakė finansų ministras V. Šapoka.

Ministras nurodė, kad į lengvatas pretenduos tik tos įmonės, kurios nevers darbuotojų eiti neapmokamų atostogų arba jų neatleis.

Plane nurodoma, kad valstybė solidariai iki trijų mėnesių padės verslui išsaugoti darbo vietas, padengiant dalinės prastovos ar prastovos išmokos dalį darbuotojams.

Projekte teigiama, kad darbuotojui turi būti užtikrinta išmoka, kuri būtų ne mažesnė nei minimali mėnesio alga (MMA). Taip pat numatomos priemonės, kuriomis bus siekiama padėti įmonėms išsaugoti likvidumą. Vyriausybė bendrovėms leis atidėti mokesčių mokėjimą arba išdėstyti mokesčius sutartu grafiku, netaikant palūkanų.

Mokesčių mokėtojai taip pat bus atleidžiami nuo baudų, delspinigių, bus sustabdyti mokestinių nepriemokų išieškojimo veiksmai. Vyriausybės ekonomikos skatinimo plane taip pat nurodoma, kad bus siekiama užtikrinti apsaugos priemonių įsigijimą, užtikrinant papildomų sveikatos išlaidų finansavimą.

Tam bus skiriami pinigai iš Vyriausybės ir valstybės rezervo, taip pat naudojamos Europos Sąjungos (ES) ir skolintos lėšos.

Finansų ministras V. Šapoka šeštadienį Vyriausybės posėdyje sakė, kad dėl neeilinės situacijos ekonominis atsakas bus „labai ryžtingas ir beprecedentis“. Tuo metu premjeras Saulius Skvernelis tvirtino, kad paketas sudarys „ne mažesnę kaip milijardo eurų sumą“.

Didins skolos limitus

2020 metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymo ir Valstybės skolos įstatymo pataisomis taip pat siūloma didinti bendrovei „Investicijų ir verslo garantijos“ („Invega“) ir Žemės ūkio paskolų garantijų fondui šiemet numatytus garantijų limitus.

Finansų ministerijos teigimu, Vyriausybės grynojo skolinių įsipareigojimų pokyčio limito padidinimas iki 5,401 mln. eurų, esant nepakankamam valstybės biudžeto pajamų surinkimui, leistų pasiskolinti didesnes sumas, užtikrinant savalaikį biudžeto išlaidų finansavimą, valstybės skolos refinansavimą ir valstybės piniginių išteklių srautų subalansavimą.

Valstybės garantijų limitas paskoloms, naudojamoms ekstremalių situacijų paveiktos ekonomikos skatinimui, šiemet vienu metu negalės viršyti 500 mln. eurų. 

„Invegos“ ir Žemės ūkio paskolų garantijų fondo prisiimtų įsipareigojimų limitas didinamas nuo 267,8 tūkst. eurų iki 768 tūkst. eurų, taip sudarant galimybę labiau prisidėti prie verslo subjektų, susidūrusių su apyvartinių lėšų trūkumu, kreditavimo skatinimo.

Anot Finansų ministerijos, garantijų limitų ir grynojo skolinimosi limitą siūloma didinti įvertinus atliktą valstybės biudžeto pajamų surinkimo modeliavimą, remiantis 2008-2009 metų krizės duomenimis – pajamų, valdžios sektoriaus balanso, BVP dinamika.

Teigiama, kad dėl ekstremalios situacijos valdžios sektoriaus pajamų kritimas gali būti panašus į buvusį 2008-2009 metais. Skaičiuojama, kad valdžios negautos pajamos šiemet gali siekti 4,21 mlrd. eurų, todėl atitinkamai siūloma didinti Vyriausybės grynojo skolinimosi limitą.

Ministerijos teigimu, ekonomikai išgyvenant sunkų laiką svarbu palaikyti ar net didinti išlaidų lygį, siekiant darbo vietų išlaikymo, investicijų palaikymo ir tuo pačiu siekti ekonomikos potencialo kritimo stabdymo.

„Tai reiškia, kad dabartinėmis aplinkybėmis ir esant didelei rizikai dėl ekonomikos smukimo, svarbu siekti išlaikyti ne mažesnį nei 2020 metams planuotą išlaidų lygį ir, rizikoms pasitvirtinus, jį didinti“, – teigiama ministerijos rašte.

Valstybės garantijų limito didinimą sąlygojo siekis turėti alternatyvių finansavimo šaltinių prieinamumą. Valstybės garantijos dėl paskolų būtų teikiamos Valstybės skolos įstatyme numatytiems tikslams ir jame nustatyta tvarka.

„Invegos“ ir Žemės ūkio paskolų garantijų fondo garantijų limitas didinimas įvertinus rizikas, kad susidarius esamoms aplinkybėms, jų teikiamų garantijų poreikis stipriai išaugs. Garantijų institucijų taikomos priemonės bus liberalizuojamos, kad atlieptų platesnius ir didesnius poreikius, taip pat numatoma sukurti naujų priemonių ir pritraukti daugiau finansų įstaigų, teiksiančiu verslo subjektams paskolas ir kitas finansavimo priemones.

Vyriausybės sprendimu Lietuvoje nuo pirmadienio įvestas karantinas, į Lietuvą draudžiama atvykti daugeliui užsieniečių bei gyventojams išvykti iš šalies, uždaryta dauguma parduotuvių, visos viešojo maitinimo įstaigos, pramogų ir sporto vietos, muziejai, mokyklos, tačiau draudimai neapima prekių judėjimo.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 03 16 11:40
Spausdinti