Meniu
Prenumerata

trečiadienis, balandžio 24 d.


ŪKININKŲ REIKALAVIMAI
Žemės ūkio ministerija žada kitą savaitę pateikti gerų žinių ūkininkams dėl daugiamečių pievų
ELTA
ELTA
Traktorius Gedimino prospekte.

Žemės ūkio viceministras Egidijus Giedraitis tikina, kad po savaitės ūkininkai turėtų sulaukti teigiamų žinių dėl daugiamečių pievų atkūrimo. Pasak jo, kovo 13 d. europiniuose kuluaruose turėtų būti baigtos procedūros, kuriose bus atlieptas Lietuvos prašymas peržiūrėti reikalavimus dėl daugiamečių pievų užskaitos.

„Vasario 26 d. žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų taryba svarstė administracinės naštos ūkininkams mažinimo paketą, kuriame buvo ir mūsų prašymas. Planuojama ir mes jau žinome, kad kovo 13 d. procedūra turi pasibaigti ir labai tikimės, kad tam bus pritarta. Laukti liko dar viena savaitė“, – trečiadienį Seimo Kaimo reikalų komiteto posėdyje teigė E. Giedraitis.

„Kadangi nebuvome garantuoti, ar viskas bus pagal planą, tai jau su antru strateginio plano keitimu esame patikslinę pievų formuluotę, kad jeigu daugiametė pieva atnaujinta ne ariminiu būdu, ji išlieka daugiamete pieva, jeigu išariama, ji praranda tą statusą“, – pažymėjo jis.

E. Giedraitis sakė, kad prie pokyčių dėl daugiamečių pievų tvarkos prisidėjo visoje Europoje vykę protestai bei Lietuvos ūkininkų aktyvumas.

„Prie to prisidėjo visoje Europoje vykę protestai ir Lietuvos ūkininkų aktyvūs veiksmai ir sausio mėnesį (...) buvo sutarta, kad tam, jog būtų išspręsta ši problema, reikia keisti deleguotą reglamentą“, – kalbėjo viceministras.

„Mūsų siūlymo idėja – leisti mums į referencinį plotą įskaityti tuos plotus, kurie yra nedeklaruoti, bet pievos buvo deklaruotos, jos yra išlikusios. Mokėjimo agentūros preliminariais duomenimis, tuo metu žinojome, kad tokių plotų yra apie 82–83 tūkst. ha, tai mums išsprendžia tą problemą“, – teigė jis.

ELTA primena, kad sausio pabaigoje Vilniuje protestavę ūkininkai buvo pateikę šešis reikalavimus.

Protestuojantys ūkininkai reikalavo atšaukti prievolę atkurti daugiametes pievas, grąžinti senąją žymėto dyzelino naudojimo tvarką, panaikinti nuo šių metų pakeltą akcizą suskystintosioms naftos dujoms (SND), spręsti vadinamąją pieno krizę, atsisakyti saugomų teritorijų plėtros, sustabdyti rusiškų grūdų tranzitą.

Vasario pabaigoje Europos Sąjungos žemės ūkio ir žuvininkystės ministrų taryba svarstė Europos Komisijos (EK) pristatytą administracinės naštos ūkininkams mažinimo paketą, kuriame atlieptas Lietuvos prašymas peržiūrėti reikalavimus dėl daugiamečių pievų užskaitos.

Planuojama, kad EK deleguoto reglamento pakeitimas pagal taikomas procedūras bus pateiktas ES Tarybai bei Europos Parlamentui (EP) per artimiausias savaites.

ŽŪM ir Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) pastangomis su EK suderintas pakoreguotas 2018 m. referencinis plotas, kuris sumažintas 52 tūkst. ha nuo 746 iki 694,5 tūkst. ha. Be to, ministerija kartu su NMA toliau tęsia darbus, ieškant techninių galimybių ir sprendimų pagerinti referencinio daugiamečių pievų ploto rodiklius.

2024 03 06 09:52
Spausdinti