Meniu
Prenumerata

trečiadienis, spalio 30 d.


Kuo sudėtingiau...
Vidas Rachlevičius

Daug vyriškosios giminės individų, regis, tebeturi pasąmonėje užkoduotą polinkį ieškoti atsakymų į klausimus „o kas yra viduje?“ ir „kaip tai veikia?“. Tiesa, tokį instinktą pažadina ne mus supantys elektroniniai prietaisai, bet mechaniniai įrenginiai. Vidas Rachlevičius pristato keletą tokių retų egzempliorių.

Kaip geriau – paprastai ar sudėtingai? Būtų smagu pasiklausyti diskusijos trys prieš tris: vienoje stalo pusėje sėdėtų Šv. Petro bazilikos Romoje kūrėjai Michelangelo, Giacomo della Porta ir Carlo Maderno, o kitoje – kokie nors trys šiuolaikinės minimalistinės architektūros bei dizaino korifėjai, besivadovaujantys Ludwigo Mieso van der Rohe išplėtotu moto „mažiau yra geriau“ ir vėliau dar patobulintu „mažiau, bet geriau“. Turbūt juokingai nuskambėtų klausimas: „Tai kodėl jūs, vyrai, Romoje viską taip sudėtingai darėt?“ Tokiame kontekste visiškai netikusiai skamba ir architekto Adolfo Looso mintis: „Kuo kultūringesnis žmogus, tuo mažiau dekoracijų.“ Tad kodėl prie tų „dekoracijų“ būriuojasi milijonai, o prie minimalizmo šedevrų – tik grupelės entuziastų?

Persikelkime į tiksliosios mechanikos pasaulį, kur viename pakraštyje yra aukštos klasės laikrodžiai, kai kurie jų – itin sudėtingi. XXI a. tokie daiktai gali atrodyti kaip anachronizmas, tačiau vien šveicarai pernai eksportavo 15 mlrd. eurų vertės mechaninių laikrodžių. Taigi, įsivaizduojama arba tiesiogiai matoma tiksliosios mechanikos estetika skaitmeniniame ir besibraunančios virtualiosios realybės amžiuje turi didelę paklausą. O pagrindinė priežastis – tai yra tikra, be to, dažniausiai rankų darbas, atliktas laikantis šimtamečių meistrystės tradicijų. Tos specifinės dvasinės auros neturi net ir tobulas įrenginys, surinktas Malaizijos ar Kinijos fabrike.

Vienas mūsų amžiaus bruožų – nykstančios ribos, todėl ir tiksliosios mechanikos pasaulyje atsiranda įdomių, drįsčiau teigti, tarpdisciplininių objektų. Metų pradžioje Ženevoje teko apžiūrėti unikalų mechaninį parkerį RMS05, kurį parodoje SIHH pristatė garsaus šveicarų laikrodžių prekės ženklo „Richard Mille“ atstovai. Kaip jis rašo, neišbandžiau, bet visa kita – įspūdinga.

2017 01 03 14:21
Spausdinti