Meniu
Prenumerata

sekmadienis, gegužės 19 d.


OLIMPIADA
TOK ėmėsi sankcijų prieš Baltarusijos nacionalinį olimpinį komitetą
BNS
Unsplash

Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) pirmadienį ėmėsi sankcijų prieš Vakarų nepripažįstamo baltarusių prezidento Aliaksandro Lukašenkos vadovaujamą Baltarusijos nacionalinį olimpinį komitetą (NOK) už tai, kad diskriminavo savo sportininkus dėl jų politinių pažiūrų.

Baltarusijoje jau beveik keturis mėnesius vyksta masiniai protestai dėl rugpjūčio 9-osios prezidento rinkimų, kurių laimėtoju buvo oficialiai paskelbtas A. Lukašenka, vadovaujantis šaliai nuo 1994-ųjų. Opozicija ir Vakarų demokratijos šiuos rinkimus laiko suklastotais, o tikrąja jų laimėtoja laiko politikos naujokę Sviatlaną Cichanouskąją, kandidatavusią vietoje savo įkalinto vyro.

Protestuotojai reikalauja A. Lukašenkos atsistatydinimo, politinių kalinių paleidimo ir naujų rinkimų.

Remiantis Jungtinių Tautų žmogaus teisių komisaro biuru, žmogaus teisių padėtis Baltarusijoje toliau blogėja, taikūs demonstrantai yra vaikomi panaudojant neproporcingą jėgą. Nuo protestų Baltarusijoje pradžios iki gruodžio pradžios buvo suimta daugiau nei 27 tūkst. žmonių. Lapkričio mėnesį kas savaitę buvo suimama po kelis šimtus protestuotojų, pranešama apie žiauraus elgesio su demonstrantais atvejus, jiems taikomos vis griežtesnės bausmės. Keli žmonės neteko gyvybių.

Europos Sąjunga dėl rinkimų klastojimo ir demonstracijų slopinimo smurtinėmis priemonėmis paskelbė sankcijas A. Lukašenkai ir virtinei jo sąjungininkų.

Nemažai garsių Baltarusijos sportininkų pasirašė peticiją, kurioje reikalaujama nutraukti smurtą ir surengti naujus rinkimus. Tarp pasirašiusiųjų – dukart olimpiadoje dalyvavusi krepšininkė Alena Leučanka, kuri rugsėjo mėnesį buvo sulaikyta Minsko oro uoste bandydama išvykti iš šalies ir 15 parų kalėjo dėl dalyvavimo protestuose.

TOK prezidentas Thomas Bachas, pirmadienį kalbėdamas po vykdomosios valdybos posėdžio Lozanoje, sakė, kad „dabartinė NOK vadovybė tinkamai neapsaugojo Baltarusijos sportininkų nuo politinės diskriminacijos NOK, jų sporto federacijose narėse ar sporto judėjime“.

„Tai prieštarauja pagrindiniams Olimpinės chartijos principams, todėl rimtai veikia olimpinio judėjimo reputaciją“, – pridūrė jis.

Todėl nuspręsta pašalinti iš visų TOK renginių ir veiklos – taip pat ir olimpinių žaidynių – šiuo metu išrinktus Baltarusijos NOK vykdomosios valdybos narius, įskaitant prezidentą A. Lukašenką.

Be to, TOK sustabdė „visus finansinius mokėjimus Baltarusijos NOK, išskyrus mokėjimus, susijusius su Baltarusijos sportininkų pasirengimu 2020-ųjų Tokijo olimpinėms žaidynėms ir 2022-ųjų Pekino Žiemos olimpinėms žaidynėms“.

TOK taip pat paprašė tarptautinių sporto federacijų „užtikrinti, kad visi Baltarusijos sportininkai, turintys tam teisę, galėtų dalyvauti būsimų olimpinių žaidynių kvalifikaciniuose renginiuose be jokios politinės diskriminacijos“.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2020 12 08 08:24
Spausdinti