Meniu
Prenumerata

antradienis, liepos 23 d.


GRUZIJA
Pasiklydusi kontrastuose
Evaldas Labanauskas
Scanpix
Protestai Tbilisyje.

Ar Gruzija kada nors vėl taps Sakartvelu?

Praėjusį pavasarį visą pasaulį apskriejo įspūdinga nuotrauka, kurioje per protestus Tbilisyje 47-erių moteris laiko ES vėliavą, o policija į ją purškia iš vandens patrankos. Tai simbolis sakartvelų svajonės apie šviesią ateitį Europoje ir kartu kontrastas su oficialia Sakartvelo politika.

Gruzijoje kontrastų niekada netrūko. Sovietiniais metais ji buvo oficialiai viena labiausiai komunistinių, o praktikoje klestėjo smulkus kapitalizmas. Po Sovietų Sąjungos griūties sostinėje Tbilisyje kontrastavo milijardieriai ir čia pat išmaldos prašytojai. Dabar šalyje nuolat vyksta „vertybių gynėjų“ su šventikais priešaky mitingai, tačiau tikriausiai niekur regione nėra tiek gėjų ir transseksualų barų, kiek Tbilisyje (elektroninės muzikos naktinis klubas „Bassiani“ nušluosto nosį net ekstravagantiškiausiems Berlyno klubams). Kaip pastebėjo rugsėjį Tbilisyje lankęsis ES diplomatijos vadovas Josepas Borrellis, čia daugiau ES vėliavų nei Briuselyje. Tačiau tai tik vėliavos.

Vis dėlto didžiausias kontrastas yra tarp to, kas Sakartvelas buvo prieš daugiau nei dešimtmetį, kai jam vadovavo dabar įkalintas Michailas Saakašvilis, ir to, kur dabar eina Gruzija, vadovaujama „Gruzijos svajonės“ vyriausybės, kuri yra Rusijoje milijardus uždirbusio oligarcho Bidzinos Ivanišvilio kišenėje.

2023 10 20 13:53
Spausdinti