Meniu
Prenumerata

antradienis, gruodžio 6 d.


NAUJOJI ENERGETIKOS PASAULIO TVARKA
JAV vyravimas naftos ir dujų sektoriuose neįbaugins Kinijos
The Economist
Shuterstock, 20Twenty
Sunešioti naftininko batai.

Importuoti iškastinį kurą ir eksportuoti atsinaujinančiosios energetikos technologijas – ne pats blogiausias sprendimas

„Šiuo metu JAV yra stipriausia pasaulio valstybė energetikos sektoriuje“, – šią vasarą Midlande, Teksaso valstijoje, naftos verslininkams pareiškė šalies prezidentas Donaldas Trumpas, stovėdamas ant scenos, papuoštos žvilgančiomis juodomis statinėmis. Šį teiginį jis grindžia didžiuliu kiekiu angliavandenilių, kuriuos šie amerikiečiai naftininkai išgauna iš skalūnų Midlande ir kitų anksčiau nerentabiliais laikytų geologinių darinių (žr. 1 grafiką). Per pastarąjį dešimtmetį JAV naftos gamyba išaugo daugiau nei dvigubai, o dujų – per 50 proc. Šiandien ši valstybė yra didžiausia abiejų šių rūšių kuro gamintoja.

Išgirdę D. Trumpą sakant, kad „mes niekada nebebūsime priklausomi nuo priešiškai nusiteikusių užsienio tiekėjų“, JAV prezidentai, pradedant Franklinu Rooseveltu, būtų pavydžiai palinksėję. Po Antrojo pasaulinio karo neprilygstamas JAV naftos alkis pralenkė neprilygstamas šios šalies galimybes išgauti juodąjį auksą. Kone svarbiausia užduotimi tapo užsitikrinti jos tiekimą iš svetur. 1973 m. naftos krizė paliko tokį gilų įspaudą ekonomikoje ir geopolitikoje, kad JAV net ėmė ginti savo interesus Artimuosiuose Rytuose. XXI a. antrajame dešimtmetyje gerokai išaugus vidaus tiekimui ekonomika ėmė sparčiau stiebtis, ir atsivėrė naujos geopolitinės galimybės. Šiandien JAV gali beveik nebaudžiamai įvesti sankcijas tokioms naftą eksportuojančioms valstybėms kaip Iranas, Venesuela ir Rusija.

Bet dėl trijų tarpusavyje susijusių pasaulinių permainų naftos supervalstybės samprata keičiasi. Visų pirma, baimes dėl to, kad iškastinis kuras kada nors baigsis, pakeitė įsitikinimas, kad jo atsargų pasaulyje dar labai daug. JAV ir kitų valstybių pastangomis energetikos sektorius dabar supranta, kad naftos, akmens anglių, o galiausiai ir dujų gavyba ims mažėti ne dėl pasiūlos trūkumo, o dėl to, kad susitrauks jų paklausa. Naujausioje rugsėjo 14 d. paskelbtoje „Pasaulio energetikos apžvalgoje“ naftos bendrovė BP, kuri neseniai paskelbė ketinanti sumažinti savo išmetamo anglies dioksido kiekį iki nulio, tvirtina, kad naftos paklausa greičiausiai jau pasiekė aukščiausią tašką ir netrukus gali imti sparčiai mažėti (žr. 2 grafiką).

2020 10 30 05:11
Spausdinti