Kinijos užsienio politika galėtų smarkiai pakeisti pasaulio ekonomiką
Pirmą sykį Šilko kelias – milžiniškas senų laikų prekybos kelių tinklas, Kinijos pirklius jungęs su Centrinės Azijos, Artimųjų Rytų, Afrikos ir Europos prekiautojais, – atkurtas VII a., po to, kai dėl karo šimtus metų juo nebuvo įmanoma naudotis. Kinijos prezidentui Xi Jinpingui anie Pax Sinica laikai buvo aukso amžius: pasaulis troško prašmatnių kiniškų prekių, o Šilko kelias užtikrino diplomatinius ryšius ir ekonominę plėtrą. Patį terminą XIX a. nukalė vokiečių geografas, ir Kinija su malonumu jį perėmė. Xi Jinpingas nori atkurti Šilko kelią ir susigrąžinti jo užtikrinamą didybę.
Šį kartą karavanus ir kupranugarius keičia kranai ir statybininkų brigados. Balandį kinų laivybos bendrovė „Cosco“ įsigijo 67 proc. Pirėjo, antro pagal dydį Graikijos uosto, akcijų, ir dabar Kinijos įmonės kuria greitųjų traukinių tinklą, kuris Pirėją sujungs su Vengrija, vėliau ir su Vokietija. Liepą prasidėjo trečias kinų suprojektuoto branduolinio reaktoriaus statybos etapas Pakistane, kur Kinija neseniai pranešė ketinanti finansuoti naują magistralinį kelią ir į akmens anglių kasyklą Taro dykumoje investuoti 2 mlrd. JAV dolerių. Per penkis pirmuosius šių metų mėnesius daugiau kaip pusė Kinijos užsienio sutarčių pasirašytos su Šilko kelio kertamomis valstybėmis, ir tai pirmas kartas per šalies naujausiųjų laikų istoriją.
Neatsilikdami nuo statytojų uoliai dirbo ir politikai. Vasaros pradžioje Xi Jinpingas, pakeliui žarstydamas projektus, lankėsi Serbijoje ir Lenkijoje, o vėliau pasuko į Uzbekistaną. Birželio pabaigoje Pekine trumpai viešėjo Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ir su Xi Jinpingu bei Mongolijos vadovu pasižadėjo infrastruktūros planus sieti su Naujuoju šilko keliu. Tuo metu veik 60 šalių finansų ministrai Pekine surengė pirmą kasmetį Azijos infrastruktūros investicijų banko (AIIB), įsteigto daliai tokių projektų finansuoti, suvažiavimą. Tarytumei triukšmingai iš stoties pajudėjęs garvežys, ambicinga Kinijos užsienio ekonomikos politika pamažu įsibėgėja.