Meniu
Prenumerata

šeštadienis, balandžio 5 d.


KIBORGAI, SUPERŽMONĖS IR MANIAKAI
Svajonės patobulinti žmonių rasę nebėra tik mokslinė fantastika
The Economist
Shutterstock

Bet „patobulinimų“ sektorių tebepančioja pasenęs reguliavimas

IQ redakcija rašo apie verslą, politiką, kultūrą ir kitus svarbiausius visuomenės reiškinius. Mes kuriame kokybišką ir išskirtinį turinį. Kviečiame mus palaikyti prenumeruojant mūsų žurnalą sau ar jums artimiems žmonėms mūsų prenumeratos svetainėje https://prenumeratoriai.lt/. Užsisakiusiems žurnalą metams – visas turinys iq.lt svetainėje nemokamas.

Būtent po haliucinogeninių grybų sukeltų haliucinacijų Christianas Angermayeris suprato turįs asmeninę misiją padėti žmonių rasei patobulinti save. Žengęs pro „vartus pas Dievą“, atvertus psichodelinių narkotikų, šis vokiečių technologijų milijardierius norėjo ten pat nulydėti ir likusią žmoniją. Šiandien jo investicinis fondas ne tik propaguoja tokias narkotines medžiagas kaip priemonę gydyti psichikos sveikatos problemoms, bet ir „apskritai siekia plėsti žmonių tobulinimo ribas“, t. y. procedūras, kad žmonės būtų stipresni, protingesni ir ilgiau gyventų. Milijardierius taip pat prisidėjo prie 101 mln. JAV dolerių prizų fondo moksliniams atradimams, kurie pristabdo senėjimą, ir prisideda prie varžybų „Enhanced Games“ („Patobulintųjų žaidynės“) steigimo, kur sportininkai turi galimybę laimėti 1 mln. JAV dolerių pagerinę pasaulio rekordus po to, kai gavo tokio dopingo, dėl kurio įprastai būtų diskvalifikuoti.

Gali būti tokių, kuriems visa tai atrodys nerealistiška, bet tuo tiki anaiptol ne tik Ch. Angermayeris. Pasak konsultacijų bendrovės IMARC, žmonių patobulinimo sektorius, nuo sveikatą stebinčių dėvimųjų įrenginių iki neuroninių implantų, kuriais siekiama įveikti paralyžių, jau vertas 125 mlrd. JAV dolerių ir auga po daugiau kaip 10 proc. per metus. Ilgaamžiškumą (tai tik vienas iš galimų patobulinimų) pailginti siekiančios įmonės per pirmą praėjusių metų pusę pritraukė beveik 5 mlrd. JAV dolerių rizikos kapitalo. Pinigų idėjai, kad žmogaus kūną galima patobulinti, negaili tokios technologijų pasaulio žvaigždės kaip Peteris Thielis, vienas iš tiek „PayPal“, tiek „Palantir“ steigėjų, ir „OpenAI“ vadovas Samas Altmanas.

2025 04 04 06:45
Spausdinti