Meniu
Prenumerata

penktadienis, kovo 24 d.


ACHEMA
„Achema“ planuoja atleisti apie 5 proc. darbuotojų, už prastovas mokės 40 proc.
BNS
Pexels
Asociatyvi nuotrauka.

Nuo rugsėjo laikinai veiklą stabdanti Jonavos azoto trąšų gamybos bendrovė „Achema“ planuoja atleisti apie 5 proc. darbuotojų, sako bendrovės vadovas. Anot Ramūno Miliausko, už prastovas įmonė mokės, kaip ir numato Darbo kodeksas – 40 proc. vidutinės algos, o šiuo metu numatoma, kad gamykla nedirbs iki gruodžio.

„Bus etatų mažinimas, tai bus neženklus etatų mažinimas – apie 5 proc. šiame etape“, – trečiadienį spaudos konferencijoje sakė „Achemos“ generalinis direktorius Ramūnas Miliauskas.

Pasak jo, šiuo metu peržiūrimos kai kurių darbuotojų funkcijos, tik tada bus priimti sprendimai dėl atleidimų.

„Dabar mes peržiūrime visų darbuotojų funkcijas, kadangi mes jau dabar dirbame puse savo pajėgumų daugiau nei pusantrų metų ir artimiausiu periodu numatomas tas stovėjimas, dalis perteklinių funkcijų šiuo metu jau yra, visa tai peržiūrima, kaip būtų galima padengti kitų darbuotojų funkcijomis ir visa tai išgryninus bus etatų mažinimas“, – kalbėjo „Achemos“ vadovas.

„Sodros“ duomenimis, įmonėje dirba 1250 žmonių.

Anot R. Miliausko, laikinai sustabdžius veiklą dalis darbuotojų bus išleista į prastovas pusei mėnesio, dalis – visam mėnesiui.

„Yra priimti principiniai sprendimai, kaip žmonės dirbs tiesiogiai aptarnaudami, jie į prastovas eina dalines – pusę mėnesio ir visą mėnesį, šiuo metu sudaromi grafikai“, – sakė R. Miliauskas.

Anot jo, prastovos bus apmokamos taip, kaip numatyta Darbo kodekse: „Priimtas sprendimas, kad prastovų apmokėjimas bus pagal Darbo kodeksą“.

Jonavos rajono meras Mindaugas Sinkevičius BNS trečiadienį sakė, kad pelningai pirmąjį pusmetį dirbusi „Achema“ už prastovas galėtų mokėti ne pagal Darbo kodeksą – tai yra 40 proc. vidutinio atlyginimo išmokas, o pademonstruoti socialinę atsakomybę ir mokėti, pavyzdžiui, 50-70 proc.

R. Miliauskas nekomentavo bendrovės pirmojo pusmečio rezultatų, nes jie skaičiuojami finansiniams metams pasibaigus ir pridūrė, kad pastaruosius du mėnesius ji dirbo nuostolingai dėl didėjančių kaštų ir ilgalaikių įsipareigojimų.

„Pati „Achema“ rezultatų neskaičiuoja pusmečiais ar ketvirčiais, periodas yra metinis, tikrai šiuo metu nekomentuosime, tik galiu pabrėžti, kad jau antrą mėnesį įmonė dirba nuostolingai, ženkliai, rekordiškai kylant dujoms, tie ilgalaikiai kontraktai su trąšų pardavimai jau neleidžia dirbti pelningai“, – spaudos konferencijoje sakė „Achemos“ vadovas.

„Achema grupės“ valdybos pirmininko pavaduotojo Gintaro Balčiūno teigimu, tai M. Sinkevičiaus komentarai yra politikavimas.

„Labai gaila, kad Lietuvoje ir toliau kai kurie politikai, užuot realiai padėję verslui bei gyventojams šiuo visiems sunkiu metu, tai supranta tik kaip dar vieną progą „užlipti ant bačkos“ bei garsiai politikuoti ir samprotauti apie verslo socialinę atsakomybę ir panašiai, patys dėl to realiai elgdamiesi priešingai“ – BNS atsiųstame komentare sakė G. Balčiūnas.

„Jonavos savivaldybė nuo rugsėjo panaikino maršrutinių autobusų susiekimą su „Achema“ bei kitomis įmonėmis, esančiomis industriniame parke, perkeldama šią naštą įmonėms ir jų darbuotojams, kurie sumoka didžiąją dalį mokesčių į savivaldybės biudžetą“, – pridūrė jis.

„Achemos“ generalinis direktorius sako, jog nuo rugsėjo įmonė pajamų beveik neturės, o nuostoliai sieks „dešimtimis milijonų“.

„Tai bus minimalios pajamos, kurios nedengs nei pastovių, nei energetinių kintamų kaštų, kiekvieną mėnesį gamyklos rezultatai bus minusiniai, dešimtimis milijonų minusiniai“, – sakė R. Miliauskas.

Anot jo, pagal dabartinius planus gamyklos veikla bus stabdoma iki gruodžio, tačiau gali būti reaguojama į pokyčius gamtinių dujų ir trąšų rinkose.

„Stovėjimo grafikai skaičiuojami iki gruodžio pirmos dienos, kiekvieną savaitę stebima situacija rinkose, dujų ir trąšų, pasikeitus bus kiti sprendimai “, – kalbėjo R. Miliauskas.

Jo teigimu, norint dirbti konkurencingai dujų megavatvalandė turėtų kainuoti 90 eurų, o ne 280 eurų.

„Kad Europos gamintojai galėtų būti konkurencingi – ne tik mūsų gamykla yra stabdoma – visi Europos gamintojai arba stovi, arba nepasileido, dujų kaina, lyginant ją su šiandienine kaina – 280 eurų, tai turėtų nukristi iki 90 eurų, kad galėtume konkurencingai parduoti trąšas“, – sakė R. Miliauskas.

Jeigu aukšta dujų kaina laikysis artimiausius 1-2 metus, bendrovė tokių sąnaudų neatlaikys, teigė R. Miliauskas.

„Tikrai įmonė negalės atsilaikyti prie tokių didelių energetinių sąnaudų, nes mes jas šaltuoju periodu turime agregatus tam tikrus šildyti, juos nesugadinti, tokių sąnaudų ilgai patirti negalėsim“, – sakė „Achemos“ generalinis direktorius.

2022 08 24 15:22
Spausdinti