Meniu
Prenumerata

penktadienis, liepos 1 d.


EUROPOS EKONOMIKA
Dvigubas euro zonos ekonomikos nuosmukis atrodo vis labiau neišvengiamas
BNS
Twenty20

Euro zonos verslo aktyvumas sausį sulėtėjo, o pastarasis nuosmukis beveik neabejotinai patvirtina, kad COVID-19 pandemija ir toliau daro žalą ekonomikai, parodė penktadienį paskelbti svarbaus tyrimo rezultatai.

Įmonių atidžiai stebimas pirkimų vadybininkų indeksas (PMI), kurį sudaro tyrimų bendrovė „IHS Markit“, yra laikomas anksčiausiu ekonomikos būklės rodikliu, o pastarieji rezultatai patvirtina nuogąstavimus, kad jau metus trunkanti viruso sukelta krizė toliau stiprėja. 

„Dvigubo nuosmukio [„W“ formos] euro zonos ekonomikos recesija atrodo vis labiau neišvengiama, nes griežtesni dėl COVID-19 pandemijos įvesti apribojimai dar labiau pakenkė verslui sausio mėnesį“, – pabrėžė „IHS Markit“ vyriausiasis verslo ekonomistas Chrisas Williamsonas.

Tai reiškia, kad 19 narių turinčios euro zonos ekonomika gali nugrimzti į recesiją po labai trumpo vasarą fiksuoto atsigavimo. 

Atidžiai stebimas PMI indeksas nuo 49,1 punkto gruodį sumenko iki 47,5 balo sausį– nutolo nuo 50 punktų lygio, kuris rodo augimą. 

Visgi Ch. Williamsonas akcentavo, kad prasta 2021 metų pradžia greičiausiai bus mažiau žalinga nei ekonomikos nuosmukis, fiksuotas per pirmąją pandemijos bangą praėjusiais metais.  Tai lėmė „išliekantis santykinis gamybos atsparumas, didėjanti eksportuojamų prekių paklausa ir tai, kad ribojamosios priemonės dažniausiai buvo ne tokios griežtos, kaip praėjusiais metais“, – teigė jis.

Skirtumas tarp didžiausių bloko ekonomikų Prancūzijos ir Vokietijos buvo itin akivaizdus.  Vokietijos eksportas sugebėjo išlaikyti augimo trajektoriją, tuo tarpu Prancūzijoje verslo veikla smuko. Likusioje euro zonos dalyje, kuriai tenka šiek tiek daugiau nei pusė bloko ekonomikos, padėtis buvo dar blogesnė.

Nerimą kelia tai, kad užimtumas visoje euro zonoje mažėjo vienuoliktą mėnesį iš eilės, nors ir šiek tiek padidėjo Prancūzijoje ir Vokietijoje, pažymėjo „IHS Markit“. 

Niūrias perspektyvas patvirtino ir Europos Centrinio Banko (ECB) vadovės Christine Lagarde perspėjimas, jog euro zonos ekonomikai vis dar kyla rimtų pavojų. 

Daug vilčių dedama į vakcinavimo kampanijas, tačiau jos ES vyksta lėčiau nei tikėtasi.

„IHS Markit“ penktadienį taip pat paskelbė nerimą keliančius Didžiosios Britanijos padėties tyrimo rezultatus, parodžiusius, kad čia ekonominis aktyvumas nuo nedidelio augimo gruodžio mėnesį smuko iki 40,6 punkto sausį.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2021 01 22 14:10
Spausdinti