Meniu
Prenumerata

šeštadienis, birželio 3 d.


ES ir JAV prekybos karas: Europa gali įvesti muitus ir plienui, ir riešutų sviestui
BNS
Pixabay nuotr.

Europos Sąjunga (ES) trečiadienį paskelbė sąrašą prekių, kurioms būtų įvestas importo muitas reaguojant į Jungtinių Valstijų prezidento Donaldo Trumpo grasinimus įvesti importo muitus plienui ir aliuminiui.

Apie tokį galimą smūgį Briuselis pranešė praėjus kelioms valandoms po to, kai iškilus nesutarimų dėl prekybos politikos antradienį Baltuosius rūmus nusprendė palikti JAV prezidento patarėjas ekonomikos klausimais Gary Cohnas.

ES prekybos komisarė Cecilia Malmstroem pareiškė, kad plataus masto prekybos karas „neatitinka niekieno interesų“. Toks pareiškimas iš esmės prieštarauja D. Trumpo pozicijai: praėjusią savaitę jis pareiškė, kad prekybiniai karai yra „naudingi ir lengvai laimimi“.

„Prekybiniame kare nėra laimėtojų, – trečiadienį, po to, kai muitus aptarė Europos Komisija, žurnalistams pranešė C. Malmstroem. – Turime labai atsargiai vartoti tą žodį, ... (kare – BNS) yra tik pralaimėtojai, todėl mes atsakysime proporcingai ir subalansuotai.“

ES paskelbtame amerikietiškų prekių sąraše yra tokie produktai, kaip riešutų sviestas, spanguolės, apelsinų sultys ir burbonas. Tokį sąrašą, kuriame yra ir plieno, pramoniniai ir žemės ūkio produktai, ES parengė reaguodama į D. Trumpo planus, nors šis dar nepasirašė jokio įsako.

Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude‘as Junckeris praėjusį penktadienį pagrasino smogti gerai žinomiems amerikietiškiems prekių ženklams, kaip „Harley Davidson“ ar „Levi's“. Tai paskatino D. Trumpą pagrasinti apmuitinti iš ES importuojamus automobilius. Tačiau paskelbtame sąraše konkrečios įmonės neminimos.

Grėsmė tūkstančiams darbo vietų

C. Malmstroem taip pat pranešė, kad ES mėgina įtikinti Vašingtoną atsisakyti planų įvesti importo muitus, kurie, jos teigimu, Europoje kelia grėsmę tūkstančiams darbo vietų.

D. Trumpas, kuris savo prezidentinės rinkimų kampanijos metu žadėjo panaikinti globalizacijos poveikį JAV ekonomikai įgyvendindamas savo „pirmiausia Amerika“ strategiją, praėjusį ketvirtadienį pareiškė planuojantis importuojamam plienui įvesti 25 proc., o aliuminiui – 10 proc. muitą.

Europa kiekvienais metais į Jungtines Valstijas eksportuoja plieno už maždaug 5 mlrd. eurų , o aliuminio – už maždaug 1 mlrd. eurų, remiantis Komisijos duomenimis. D. Trumpo importo muitai Europai kainuotų apie 2,8 mlrd. eurų.

Importo muitai ne tik apsunkintų galimybes Europos produkcijai rasti pirkėjų Jungtinėse Valstijose. Dėl jų užsienio gamintojai nukreiptų savo produkciją į ES ir nusmukdytų Europos rinką. Briuselis nori maksimaliai padidinti politinį poveikį Amerikai atsakomaisiais muitais bei minimizuoti prekybos karo poveikį Europos vartotojams.

Europos Komisijos vicepirmininkas Jyrki Katainenas penktadienį agentūrai AFP sakė, kad Bendrija svarsto galimybę suburti „vienminčių šalių koaliciją“ ir pateikti bendrą skundą prieš Ameriką Pasaulio prekybos organizacijai pagal procedūrą, kuri paprastai trunka maždaug dvejus metus.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.

2018 03 07 17:27
Spausdinti