Meniu
Prenumerata

pirmadienis, spalio 2 d.


ENERGETIKA
„European Energy“ planuoja dalyvauti antrajame jūros vėjo jėgainių konkurse
ELTA
Unsplash
Vėjo energetikos parkas jūroje.

Atsinaujinančios energetikos plėtotoja „European Energy Lithuania“ ketina dalyvauti antrojo vėjo jėgainių parko konkurse. Tą patvirtino šio danų bendrovės „European Energy“ padalinio Lietuvoje vadovas Tadeušas Konkovskis.

„Taip, planuojame dalyvauti antrame konkurse. Manau, kad būsime geriau pasiruošę nei pirmajam“, – žurnalistams penktadienį „European Energy Lithuania“ saulės parko Anykščių rajone pristatymo renginyje sakė T. Konkovskis.

„Sąlygų su partneriu detaliai dar nesame išsidiskutavę, bet sprendimą dalyvauti esame priėmę“, – pažymėjo jis.

„European Energy“ dar gegužės viduryje skelbė, kad kartu su Norvegijos jūros vėjo jėgainių įmone „Vargronn“ sutarė dėl ilgalaikės partnerystės siekiant plėtoti jūros vėjo energetiką Baltijos jūroje Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje. Bendrovė tikino įžvelgianti potencialą Baltijos šalių vandenyse įrengti daugiau nei 15 gigavatų galios jėgainių.

Vis dėlto jau įvykusiame pirmojo jūros vėjo jėgainių konkurse įmonė nedalyvavo, T. Konkovskio, teigimu, įvertinusi konkurso sąlygas ir galimas rizikas. Šį konkursą, pasiūliusi 20 mln. eurų vertės vystymo mokestį, laimėjo „Ignitis grupė“, kuri jėgaines įrengs savo lėšomis.

„Pirmojo konkurso terminai buvo tokie, kad nesurizikavome“, – teigė T. Konkovskis.

Jo teigimu, įmonė dar svarsto dalyvauti Estijos ir Latvijos jūros vėjo parkų konkursuose.

„Turime žmones, turime komandą ir tuos pačius partnerius, su kuriais planuojame dalyvauti ir kituose konkursuose. Bet tai diskusijų etape“, – sakė T. Konkovskis.

ELTA primena, kad teisę statyti antrąjį jūros vėjo elektrinių parką įgijęs plėtotojas, kitaip nei pirmojo, galės prašyti valstybės paramos. Valstybinė energetikos reguliavimo taryba liepos viduryje patvirtino, kad plėtotojas jėgainių pagamintą elektrą galės parduoti ne mažesne nei 64,31 Eur/MWh ir ne didesne nei 107,18 Eur/MWh kaina.

Energetikos ministras Dainius Kreivys penktadienį laidai „Eltos kampas“ sakė, kad antrasis jūrinio vėjo elektrinių parko aukcionas turėtų būti paskelbtas iki šių metų pabaigos. Konkursas negali prasidėti anksčiau nei 2 mėnesiai po to, kai valstybės paramos schemai pritars Europos Komisija. Konkurso paskelbimas gali būti atidėtas iki 6 mėnesių.

Vis dėlto rinkos dalyviai Eltai yra sakę, kad nevienareikšmiškai vertinamas pirmojo jūros vėjo jėgainių parko aukcionas ir jo rezultatai padarė reputacinę žalą ne tik Lietuvai, bet ir visam regionui, o galimybės dalyvauti antrajame jau konkurse atsisakė keletas bendrovių.

Paskutinieji apie tai pranešė „Green Genius“ ir jos tarptautinis partneris lenkų „Polenergia“. Kad jame nedalyvaus, taip pat yra informavusi ir „Ignitis grupė“.

Savo ruožtu D. Kreivys neatmeta, kad Lietuva jūroje iš viso galėtų turėtų 5–6 vėjo parkus.

2030 m., įgyvendinus abu bendros 1,4 GW galios vėjo elektrinių Baltijos jūroje projektus, tikimasi, jog teritoriniuose vandenyse ties Palanga pastatytos jėgainės sugeneruos iki 6 TWh elektros energijos – apie pusę dabartinio Lietuvos elektros poreikio. Projektai turėtų pritraukti apie 3 mlrd. eurų investicijų, sukurti 1,3 tūkst. darbo vietų.

2023 08 25 14:46
Spausdinti