Meniu
Prenumerata

sekmadienis, liepos 14 d.


EKONOMIKA
G. Skaistė rodo į kasmet augantį Lietuvos eksportą: vadinasi, atlyginimų augimas konkurencingumo nemažina
ELTA
Andrius Ufartas/ELTA
G. Skaistė.

Finansų ministrė Gintarė Skaistė teigia, kad Lietuvos verslui nereikėtų baimintis, jog Lietuvoje dėl minimalios mėnesinės algos (MMA) kėlimo greitai kylantys darbuotojų atlyginimai pakenks lietuviškų prekių konkurencingumui dėl lėtesnio produktyvumo augimo. Anot jos, eksportu užsiimančių sektorių produktyvumas kyla greičiau nei jame dirbančių asmenų algos, o tai parodo ir augantis Lietuvos eksportas.

„Kiekvieną kartą, kai kalbame apie minimalaus atlyginimo didinimą, iš verslo pusės vis kyla susirūpinimas, kad produktyvumo lygis auga lėčiau, nei atlyginimai. Ir čia turime atskirti sektorius, kurie užsiima produkcija eksportui nuo sektorių, kurių prekyba ir veikla apsiriboja šalies viduje. Nes eksportuojančiuose sektoriuose produktyvumo lygis auga greičiau nei atlyginimų augimas. Tačiau kalbant apie sektorius, kurie egzistuoja šalies viduje ir daugiausia vykdo vidaus prekybą, produktyvumo augimas nėra toks didelis“, – trečiadienį konferencijoje „Infliacija, darbo užmokestis ir jų poveikis konkurencingumui Lietuvoje“ teigė G. Skaistė.

„Tuo pačiu matome, kad mūsų eksportas kasmet pastebimai auga. Taigi tai reiškia, kad esame konkurencingi ir vis dar atrodome gerai“, – pridūrė ji.

Taip pat, anot ministrės, nors lietuvių gaunamos algos auga greitai, jos vis dar atsilieka nuo Vakarų Europos, kas išlieka tam tikru konkurenciniu pranašumu.

„Turime prisiminti tai, kur pradėjome, kadangi atlyginimų lygis labai skyrėsi nuo Vakarų Europos atlyginimų. Mes prie to lygio artėjame ir nors mūsų atlyginimai auga greičiau nei jų, tuo pačiu metu atlyginimai yra žemesni nei daugelyje kitų Europos šalių. Taigi manau, kad šiuo atveju mes vis dar turime konkurencinių pranašumų“, – sakė ministrė.

Visgi, pasak jos, šis pranašumas gali išnykti, tad reikia kelti žmogiškojo kapitalo lygį ir kurti inovacijas.

„Neturėtume užmigti ant laurų ir turime paklausti, ar ateityje vis dar atrodysime konkurencingi? Taigi turime investuoti į žmogiškąjį kapitalą, verslo inovacijas ir, manau, kad tai jau skirtingomis priemonėmis darome“, – paminėjo ji.

2023 06 07 13:50
Spausdinti