Meniu
Prenumerata

penktadienis, liepos 12 d.


EKONOMIKA
G. Skaistė: žmonių perkamoji galia šiais metais pradės augti
ELTA
Freepik

Finansų ministrė Gintarė Skaistė tvirtina, kad šiais metais žmonių perkamoji galia pradės augti, o 2024 m. Lietuvos ekonomikos augimas atsistatys. Pasak jos, teigiamai nuteikia tai, jog darbo rinka šalyje atrodo labai stipriai.

„Tikėtina, kad kitais, 2024 m. Lietuvos ekonomikos augimas turėtų atsistatyti. Žvelgiant į šių metų situaciją, matome sulėtėjimą tam tikrose rinkose, kurios yra susijusios su Lietuva ir kur yra pagrindinės mūsų eksporto rinkos. Todėl tikėtina, kad dėl paklausos pusės, dėl to, kas dedasi kitose valstybėse, eksporto situacija iš esmės turėtų stabili, neturėtų trauktis, bet augimo taip pat artimiausiu metu neprognozuojame“, – ketvirtadienį ekonomikos konferencijoje „Lietuvos Davosas“ sakė G. Skaistė.

Ji taip pat prognzuoja, kad nedarbo lygis šiemet išliks stabilus, o darbo užmokestis (DU) pranoks vidutinės infliacijos dydį, kuris prognozuojamas 2023 m.

„Darbo rinka atrodo labai stipriai ir tai vienas iš esminių ekonomikos rodiklių. Prognozuojame, kad nedarbo lygis išliks stabilus, o darbo užmokesčio augimas turėtų pranokti vidutinės metinės infliacijos dydį, kuris prognozuojamas 2023 m.“, – aiškino politikė.

G. Skaistė galiausiai paminėjo, kad darbo užmokesčio augimas turėtų būti apie 9 proc.

„Žmonių perkamoji galia pradės augti šiais metais, nepaisant to, kad metų pradžioje atrodė situacija pesimistiškiau , dabar prognozuojame spartesnį metinės infliacijos lėtėjimą, iš esmės dėl energetikos kainų stabilizavimosi. Darbo užmokesčio augimas turėtų būti apie 9 proc.“, – teigė finansų ministrė.

ELTA primena, kad atnaujintame Finansų ministerijos Ekonominės raidos scenarijuje numatoma, jog šalies ūkio augimas šiemet išliks teigiamas ir sieks 0,5 proc. Anksčiau prognozuota, kad ekonomika augs 0,7 proc.

Finansų ministerija taip pat prognozuoja, kad 2023 metais vidutinė metinė infliacija bus žemesnė nei projektuota anksčiau ir sieks 8,5 proc.

Finansų ministerijos parengtame ekonominės raidos scenarijuje projektuojama, jog šiemet Lietuvos bendrojo vidaus produkto (BVP) pokytis sieks 0,5 proc., o 2024–2026 m. ekonomikos augimas turėtų stiprėti ir siekti apie 3 proc. per metus.

Numatoma, kad užimtų gyventojų skaičius šiemet sumažės 0,7 proc., o nedarbo lygis padidės iki 7 proc. Nuo 2024 m., atsigaunant ekonominiam aktyvumui, nedarbo lygis ims palaipsniui mažėti ir sudarys 6,8 proc., o vėlesniais vidutinio laikotarpio metais priartės prie 6 proc.

Scenarijuje projektuojama, jog šiemet DU augimo tempas šalyje išliks spartus – sieks 9,1 proc.

2023 metais namų ūkių vartojimo išlaidos augs panašiu tempu, kaip ir pernai – 0,5 proc., o vidutiniu laikotarpiu (2024–2026 m.), tikėtina, augs 3,4 proc. kasmet dėl stiprėsiančios perkamosios galios ir gerėjančių gyventojų lūkesčių.

2023 03 23 13:16
Spausdinti