
JAV ekonomika įskrido į turbulencijos zoną. Vakar paskelbtas vartotojų pasitikėjimo indeksas smuko iki žemiausio lygio per 12 metų.
Balandžio 2 d. prezidentas Donaldas Trumpas grasina įvesti naujus muitus prekėms iš viso pasaulio. Nors šalies vadovas teigia, kad tai taps „ekonomikos išlaisvinimo diena“, ekonomistai ir rinkos tuo abejoja.
Muitai iš esmės yra vartotojų mokestis, taigi, kuo jie didesni, tuo didesni ir skaičiai prekių kainoraščiuose.
Dar vienas neigiamas D. Trumpo politikos efektas – neapibrėžtumas. Įmonių vadovai, tiek vietos gamintojai, tiek importuotojai ir prekiautojai, nežino, kokių dar staigmenų pateiks muitų manijos apsėsto prezidento administracija.
Apie žudantį neapibrėžtumą kalba ir JAV Federalinės rezervų sistemos (FED) pirmininkas Jerome'as Powellas pareiškęs, kad ekonomikos prognozėmis pasitikėti neįmanoma ir jis nepažįstąs nė vieno tokio žmogaus.
Pastaruosius dvejus metus JAV ekonomiką demonstravo neįtikėtiną jėgą, augdama kur kas greičiau nei kiti išsivystę pasaulio ūkiai. Dabar prognozės prastėja. Dar 2024 m. pabaigoje FED prognozavo 2,1 proc. siekiantį augimą 2025-aisiais, tačiau kovo 19 d. įvykusioje spaudos konferencijoje pranešta, kad prognozė mažinama iki 1,7 proc.
„Augimas šiek tiek lėtėja, vartotojų išlaidos šiek tiek lėtėja, bet vis dar išlieka solidus tempas“,– sakė J. Powellas.
Volstryto ekspertai taip pat peržiūrėjo savo BVP prognozes. Dabar „JPMorgan“ prognozuoja, kad JAV ekonomikos augimas šiais metais sudarys 1,6 proc. palyginti su ankstesne 1,9 proc. prognoze. „Morgan Stanley“ dabar prognozuoja 1,5 proc., (buvo 1,9 proc.), „Goldman Sachs“ prognozuoja 1,7 proc. (buvo 2,4 proc.).
Kol kas svarbiausiais D. Trumpo prekybos karų taikiniais tapo kaimyninės Meksika ir Kanada, kurios taip pat yra didžiausios JAV prekybos partnerės.
Tačiau D. Trumpui toliau ieškant priešų, vietos gamintojai nežino, kaip organizuoti žaliavų ir komponentų tiekimo grandines, kad neužliptų ant naujų minų ir nepasirašytų sutarčių, kurios išpūs ateities savikainą.
D. Trumpas įsitikinęs, kad muitai padės pritraukti investicijų į šalį įvairioms įmonėms čia perkeliant gamybą. Per pastarąsias kelias savaites nemažai bendrovių paskelbė apie dideles investicijas Amerikoje. Tarp jų – JAV technologijų milžinės „Apple“, mikroschemų gamintoja TSMC, Pietų Korėjos automobilių gamintoja „Hyundai“.