Meniu
Prenumerata

šeštadienis, balandžio 13 d.


ŽEMDIRBIŲ PROTESTAI
Kaip naujas Lenkijos ūkininkų protestas gali atsiliepti lietuviams?
BNS
ELTA
Scanpix
Ankstesnis Lenkijos ūkininkų protestas.

Lenkijos ūkininkai nerimsta. Visoje Lenkijoje nuo trečiadienio vyksiant masiniams žemdirbių protestams, apie 8 kilometrus nuo Lietuvos sienos vėl planuojama savaitės trukmės akcija – jos metu gali būti sutrikdytas ir apsunkintas eismas A5 greitkelyje.

Lietuvos nacionalinė vežėjų automobiliais asociacija „Linava“ kreipėsi į šalies transporto ir logistikos įmones perspėdama, jog protestai gali užsitęsti iki pat kovo pabaigos, o dėl to daugėti nepravažiuojamų ir blokuojamų kelių.

Tai ypač aktualu tarptautiniais maršrutais į Vakarus vykstantiems krovinių ir keleivių vežėjams, kuriems kelionės gali prailgti kone dvigubai. Tad rekomenduojama atidžiai sekti informaciją, naudotis išmaniosiomis technologijomis, nurodančiomis ir perspėjančiomis apie galimas eismo kliūtis, kamščius keliuose, o esant galimybei – rinktis alternatyvius maršrutus.

Pasak asociacijos „Linava“ generalinio sekretoriaus Vytauto Milėno, remiantis Lenkijos vežėjų asociacijos (ZMPD) informacija, protestai turėtų prasidėti 2024 m. kovo 20 d. ir gali trukti iki šio mėnesio pabaigos arba ilgiau.

„Kolegos iš Lenkijos informavo, jog ūkininkai planuoja blokuoti pagrindinius susisiekimo taškus visoje šalyje, miestus, greitkelius, autostradas ir valstybines sienas su kaimyninėmis šalimis. Keliai gali būti nepravažiuojami, tad asociacija „Linava“ rekomenduoja planuoti maršrutus atsižvelgiant į šiuos trikdžius, atidžiai stebėti turimų navigacijų rekomendacijas, sekti kelio ženklus bei pasilikti papildomo laiko krovinių pristatymui, informuojant partnerius užsienyje“, – pranešime V. Milėnas.

Anot jo, asociacija „Linava“ šiuo metu atidžiai seka informaciją ir esant svarbiems atnaujinimams yra pasiruošusi apie juos nedelsiant informuoti.

Žemės ūkio rūmų pirmininkas mano, kad naujas protestas nebus nukreiptas prieš Lietuvą, o Valstybės sienos apsaugos tarnybos atstovas teigė, jog kelyje gali būti apie 200 traktorių, tačiau juos bus galima apvažiuoti.

„Akcija prasidės kovo 20 dieną 8 val., ji truks iki kovo 21 dienos iki 20 val. (nepertraukiamai). Kovo 22–28 dienomis akcija vyks kasdien nuo 8 val. iki 20 val.“, – teigiama policijos pranešime.

Lenkijos žiniasklaida skelbia, kad ūkininkų protestai planuojami daugiau kaip 500 vietų visoje šalyje. Anot portalo „TVN Warszawa“, ūkininkai protestuoja prieš Europos žaliąjį kursą bei pigesnės žemės ūkio ir maisto produkcijos importą iš trečiųjų šalių ir nesąžiningą konkurenciją su jų produkcija.

Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) atstovas Giedrius Mišutis teigė gavęs informacijos, kad kelyje bus susirinkę apie 200 ūkininkų su traktoriais, tačiau bus susibūrimo apvažiavimai, todėl spūsčių susidaryti neturėtų.

„Organizuojamas tarsi blokavimas, toks ir praeitą kartą blokavimas buvo, bet tokio realaus blokavimo tai nebuvo“, – BNS sakė jis.

Žemės ūkio rūmų pirmininkas Arūnas Svitojus teigė, kad šis Lenkijos ūkininkų protestas nebus nukreiptas prieš Lietuvą

„Aš buvau Lenkijoje susitikime ir su ūkininkais sutarėm, kad neblokuotų Budzisko (buvusio Kalvarijos-Budzisko pasienio punkto – BNS), kad ten nebūtų kažkoks tarptautinis konfliktas. Jie pastūmė tą protesto akciją tolyn link Šipliškių, kas yra galbūt kokie 5 kilometrai nuo sienos, tai čia jų problema, ne lietuvių“, – BNS sakė A. Svitojus.

„Jie planavo visoje Lenkijoje daryti akcijas, nes Lenkijoje daugiau problemų yra ir su rusiškais grūdais, ir Ukrainos. (...) Jų premjeras netenkino kažko ir gali būti kelių šimtų, visų Lenkijos žiedų blokavimas rytoj, visų apsisukimų, per visą Lenkiją“, – aiškino jis.

Pasak Lietuvos policijos pranešimo, pasienyje ties buvusiu Kalvarijos kontrolės punktu dirbs daugiau pareigūnų, kurie padės valdyti transporto srautus.

„Tačiau gyventojams, į Lenkiją verslo ir asmeniais reikalais važiuojantiems transporto priemonėmis iki 7,5 tonos, rekomenduotume rinktis įvažiavimą į kaimyninę šalį per Lazdijus ar kitus alternatyvius kelius“, – teigia policija.

Kovo 7 dieną Lenkijos ūkininkai baigė šešias dienas trukusį protestą pasienyje su Lietuva – kelyje buvo tikrinamos transporto priemonės, ūkininkai žiūrėjo, ką iš Lietuvos į Lenkiją veža vilkikai. Jie nuogąstavo, kad dalis Ukrainos grūdų iš Lietuvos vėl grįžta į Lenkiją.

Šiuo keliu per parą važiuoja apie 6 tūkst. vilkikų.

2024 03 19 15:22
Spausdinti