Meniu
Prenumerata

penktadienis, lapkričio 22 d.


Linksmieji kalneliai: vasarį akcizo surinkta itin daug, kovą – neregėtai mažai
BNS
(Pixabay.com nuotr.).

Praėjusį mėnesį stipriai padidėję alkoholio akcizai paskatino šalies verslą ir gyventojus nusipirkti žymiai daugiau alkoholio vasarį, kai dar nebuvo padidėjusios jo kainos. Kovą prekyba labai smuko.

Banko „Nordea“ vyriausiasis ekonomistas Baltijos šalims Žygimantas Mauricas mano, kad didesni akcizai neturėtų nulemti mažesnių įplaukų į biudžetą, tuo metu SEB banko prezidento patarėjas ekonomistas Gitanas Nausėda kol kas nevertina būsimo akcizų įplaukų pokyčio. Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) duomenimis, per tris šių metų mėnesius surinkta 102,655 mln. eurų alkoholio akcizų – 75,3 proc. daugiau nei pernai sausį–kovą (58,569 mln. eurų). Didžioji dauguma akcizų šiemet surinkta vasario mėnesį - 75,279 mln. eurų, arba 73,3 proc. visų šiemet gautų alkoholio akcizų. Ž.Mauricas BNS sakė, kad nepaisant drastiškai padidėjusių akcizų alkoholiniams gėrimas, biudžeto lėšos neturėtų sumažėti, nes alkoholio vartojimas stipriai nekris. „Manyčiau, kad akcizų surinkimas didės. Tokio vartojimo nuosmukio nebus, koks buvo akcizo tarifo padidėjimas. Kiekiu alkoholio pardavimai sumažės, bet akcizų surinkimas turėtų išlaikyti augimo tendenciją. Metas didinti akcizą nebuvo blogas, nes kita mažmeninė prekyba auga įspūdingu greičiu. Rudenį ir žiemą alkoholio pardavimai turėtų vėl augti. Bendroje sumoje į biudžetą lėšų turėtų būti surinkta daugiau“,– teigė Ž.Mauricas.
Pastaruosius trejus metus vasario mėnesiais buvo jaučiamas alkoholio prekybos pagyvėjimas, nes kovo mėnesiais buvo didinami akcizai.
Anot jo, stipriai šoktelėjusius pardavimus vasario mėnesį lėmė gera valdžios komunikacija apie stipriai didėsiančius akcizus kovo mėnesį. VMI duomenimis, pastaruosius trejus metus vasario mėnesiais buvo jaučiamas alkoholio prekybos pagyvėjimas, nes kovo mėnesiais buvo didinami akcizai. „Dar viskas priklauso nuo to, kaip seksis kovoti su šešėliu ir nuo to, kiek lietuviai bus linkę keliauti į svečias šalis pirkti alkoholinių gėrimų. Jeigu būtų krizinė situacija, tai būtų didelė tikimybė, kad būtų surinkta žymiai mažiau akcizų, o dabar bus surinkta akcizų, kiek yra planuojama, Tai susiję su cikliniu ekonomikos atsigavimu. Kai ekonomika atsigauna, dažnai mokesčių padidinimai didelių neigiamų poveikių neturi“,– sakė Ž.Mauricas.

G.Nausėda atsargesnis

Savo ruožtu G.Nausėda kol kas dar nevertina, ar šalies biudžete šiemet bus surinkta mažiau lėšų iš alkoholio akcizų, nes dar per mažai yra atėję statistinių duomenų apie alkoholinių gėrimų prekybą. „Jokių ryškių nukrypimų nuo to, ko galima buvo tikėtis nėra. Šių metų pirmaisiais mėnesiais vyko apsipirkimas į priekį. Žinodami, kad nuo kovo 1 dienos kils akcizai, žmonės pirko alkoholį iš anksto. Reakcija paklausos į akcizus įvyko, bet reikėtų dar bent 2–3 mėnesių rezultatų, kad galėtume daryti išvadas ir vertintume principinę vartotojų reakciją. Dabar vienas mėnuo gali nukryptį nuo bendrų tendencijų“,– BNS tvirtino G.Nausėda. Jo nuomone, didžiausią įtaką akcizų įplaukoms į biudžetą darys sumažėjęs alkoholio vartojimas, šešėliniai pardavimai ir lietuvių noras alkoholį pirkti Lenkijoje ar Latvijoje. „Tai turėtų versti šiek tiek sunerimti tuos reformos architektus, kurie tikėjosi, kad pats akcizo padidinimas kompensuos rinkos netektį, kuriai įtaką gali daryti kontrabandinis alkoholis, didesni pirkimai užsienyje ir tiesiog mažesnis alkoholio vartojimas“,– kalbėjo G.Nausėda.

Akcizo surinkimas krito 40 proc.

VMI duomenimis, kovo mėnesį, įsigaliojus pastebimai didesniems alkoholio akcizų tarifams, jų pajamos krito iki 9,899 mln. eurų – tai sudaro vos 9,6 proc. šiemet gauto alkoholio akcizo. Palyginti su 2016-ųjų kovo mėnesiu, alkoholio akcizų pajamos pirmąjį šių metų pavasario mėnesį buvo net 40 proc. mažesnės. Šiemet sparčiausiai augo vynų ir fermentuotų gėrimų akcizų pajamos – jos pirmąjį ketvirtį, palyginti su tuo pačiu 2016-ųjų laikotarpiu, padidėjo 2,7 karto iki 11,689 mln. eurų. Spiritinių gėrimų ir etilo alkoholio akcizų pajamos šiemet išaugo 79,8 proc. iki 71,398 mln. eurų. alaus akcizų – 29,2 proc. iki 13,417 mln. eurų. Iki šiol akcizai buvo didinami palaipsniui, tačiau „valstiečių“ daugumos Seimas nusprendė, kad būtina kovoti su alkoholizmu ir 2016 metų pabaigoje gerokai padidino akcizus. Nuo kovo pradžios akcizai labiausiai išaugo alui ir vynui – iki 112 proc., o etilo alkoholiui – apie 23 proc. Finansų ministerijos skaičiavimais, 0,5 litro butelio alaus kainos dėl akcizo turėtų augti apie 14 centų, vynas turėtų brangti apie 21 centą, o spiritiniai gėrimai – apie 72 centus. Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama.
2017 04 26 17:08
Spausdinti