Meniu
Prenumerata

šeštadienis, gruodžio 9 d.


SPALIO IR METINĖ INFLIACIJA LIETUVOJE
Metinė infliacija spalį siekė 2,8 proc., mėnesio – 0,3 proc.
BNS
Unsplash
Infliacija.

Lietuvoje metinė infliacija – spalį, palyginti su 2022 metų spaliu – siekė 2,8 proc., o mėnesio infliacija (spalį, palyginti su rugsėju) – 0,3 procento.

Vidutinė metinė infliacija buvo 12,5 proc., skelbia Valstybės duomenų agentūra.

Mėnesio infliacijai daugiausia įtakos turėjo drabužių ir avalynės, trumpalaikio naudojimo namų ūkio prekių, elektros, mėsos ir jos gaminių kainų padidėjimas bei atostogų išvykų, degalų ir tepalų, keleivių vežimo oro transportu paslaugų kainų sumažėjimas.

Spalį, palyginti su rugsėju, dėl naujų rudens–žiemos sezono kolekcijų drabužių ir avalynės kainos padidėjo 5,4 proc. Avalynė pabrango 8,9 proc., drabužiai – 4 proc.

Poilsio ir kultūros prekių ir paslaugų kainos sumažėjo 1,6 proc. Daugiausia sumažėjo sporto ir poilsio įrangos bei reikmenų nuomos paslaugų (10,6 proc.), atostogų išvykų (9 proc.), bet padidėjo informacijos apdorojimo įrenginių reikmenų (2,6 proc.), raštinės reikmenų ir piešimo medžiagų (2,1 proc.) kainos.

Maisto produktų ir nealkoholinių gėrimų kainos padidėjo 0,4 proc. Labiausiai pabrango alyvuogių aliejus, pievagrybiai, valgomieji subproduktai, kakava ir miltelių pavidalo šokoladas, ryžiai, bet atpigo saulėgrąžų aliejus, makaronai, cukrus, mineraliniai ir šaltinio vandenys, rūkytos žuvys. Taip pat kito kai kurių šviežių vaisių ir daržovių kainos: daugiausia padidėjo trumpavaisių agurkų, šilauogių, pomidorų, avokadų, apelsinų, bet sumažėjo kriaušių, burokėlių, svogūnų, morkų, kivių kainos.

Transporto prekių ir paslaugų kainos sumažėjo 0,5 proc. Pokytį lėmė keleivių vežimo oro transportu paslaugų (7,4 proc.), benzino (2,7 proc.) kainų sumažėjimas bei suskystintų automobilinių dujų (4,1 proc.), automobilių (0,6 proc.), dyzelinių degalų (0,5 proc.) kainų padidėjimas.

Metinei infliacijai daugiausia įtakos turėjo duonos ir grūdų produktų, mėsos ir jos produktų, automobilių, farmacijos gaminių, restoranų, kavinių, transporto priemonių techninės priežiūros ir remonto paslaugų, trumpalaikio naudojimo namų ūkio prekių, alaus, asmens priežiūros prietaisų, tabako gaminių kainų padidėjimas bei elektros, šilumos, degalų ir tepalų kainų sumažėjimas.

Vartojimo prekių kainos per metus padidėjo 0,9 proc., paslaugų – 7,7 proc., per mėnesį – atitinkamai augo 0,6 proc., ir mažėjo 0,3 procento.

Valstybės ir savivaldybių institucijų administruojamos kainos per metus sumažėjo 6,2 proc., rinkos kainos padidėjo 4,4 proc., o per mėnesį – atitinkamai augo 0,4 proc. ir 0,3 procento.

2023 11 10 10:29
Spausdinti