Meniu
Prenumerata

trečiadienis, sausio 15 d.


RUSIJOS AGRESIJA
Pinigai nekvepia: ES verslas sumoka milijardus Rusijos režimui
IQ
Pixabay
Rubliai.

Remiantis pirmadienį paskelbta dviejų nevyriausybinių organizacijų „B4Ukraine“, „Squeezing Putin“ ir Kyjivo ekonomikos mokyklos instituto ataskaita, 2023 m. Kremlius iš ES įmonių, kurios vykdė, o kartais vis dar vykdo veiklą Rusijoje, uždirbo apie 3 mlrd. eurų mokesčių, rašo Politico.eu.

Pasak leidinio, Rusijoje veikiančios užsienio bendrovės yra pagrindinis Kremliaus karinio fondo šaltinis, nes jos ir toliau parduoda nesankcionuotas prekes, pavyzdžiui, maisto produktus, tabaką ir drabužius. Bendra suma 2023 m. padidėja iki 21,6 mlrd. dolerių (21,2 mlrd. eurų), sudėjus bendroves iš šalių, kurios yra proukrainietiškos ir atvirai remia Rusijos agresijos karą.

Tabako milžinė „Philip Morris“ yra didžiausia užsienio investuotoja Rusijoje. Kyjivo ekonomikos mokyklos institutas apskaičiavo, kad „Marlboro“ 2023 m. pajamos siekia beveik 7 mlrd. dolerių. Įmonė sumokėjo 208 mln. eurų mokesčių ir tai yra gerokai daugiau nei prieš metus (144 mln. eurų). Politico.eu paprašė „Philip Morris“ komentarų apie jos veiklą Rusijoje, tačiau atsakymo iš karto nebuvo gauta.

Leidinio teigimu, nors dauguma Vakarų bendrovių yra pasirengusios palikti šalį arba jau paliko ją, keli šimtai bendrovių liko Rusijoje po to, kai Kremliaus vadovas Vladimiras Putinas 2022 m. pradėjo plataus masto invaziją į Ukrainą. Praėjusių metų pabaigoje iš Rusijos rinkos pasitraukė „Lufthansa Technik“ ir „Carlsberg“.

Iš 1600 bendrovių, kurias tyrėjai nagrinėjo, daugiau kaip 900 yra iš Didžiojo septyneto (G 7) šalių, kurios visos remia Ukrainą politiškai, finansiškai ir kariniu požiūriu: „930 G 7 ir ES įmonių buvo didžiausios pelno mokesčių mokėtojos Rusijoje, o 16 iš 20 daugiausia pelno mokėtojų buvo iš šių šalių“, – teigiama ataskaitoje.

Ataskaitoje išvardytos 827 įmonės. Visos kartu jos „gavo 81,4 mlrd. dolerių (79 mlrd. eurų) pajamų, t. y. mažiau nei 2022 m. (111,4 mlrd. dolerių), tačiau jų pelno mokesčio įnašai išliko stabilūs – 3 mlrd. dolerių“, – rašoma ataskaitoje, pavadintoje „Korporacijų parama Rusijos karui Ukrainoje“.

Prancūzijos Mulliezų šeima taip pat tebėra labai susijusi su Rusija. Jos mažmeninės prekybos nuosavybė „Leroy Merlin“ ir prekybos centrų tinklas „Auchan“ užima 3 ir 7 vietas pagal 2023 m. pajamas iš Rusijos.

Bendrovės „Leroy Merlin“ atstovas spaudai nurodė, kad holdingo bendrovė ADEO nuo 2023 m. pabaigos perdavė savo filialo Rusijoje nuosavybę vietos vadovybei. „Auchan“ iš karto neatsakė į prašymą pateikti komentarą.

Į dvidešimtuką taip pat patenka tokie maisto konglomeratai kaip „Nestlé“, „Mars“ ir „Pepsi“ bei Vokietijos mažmenininkai „Metro“ ir „Globus“. Kinijos bendrovėms priklauso tokie automobilių rinkos dalyviai kaip „Haval“ ir jos savininkė „Great Wall Motors“, taip pat „Chery“, „Volvo“ savininkė „Geely“, FAW ir „Changan“.

Šiais metais Rusijoje padidintas įmonių pelno mokestis nuo 20 iki 25 proc., ir tai reiškia, kad Vakarų bendrovių indėlis gali dar labiau išaugti.

2025 01 14 17:04
Spausdinti