Meniu
Prenumerata

penktadienis, kovo 31 d.


Šaltesnis dūmas: į elektronines cigaretes pasaulyje žiūrima skirtingai
Kristina Rancaitė
Londonas (Jungtinė Karalystė)
(Pixabay nuotr.).

Į elektroninių cigarečių erą žengianti tabako pramonė ne visose šalyse pasitinkama tik įtariais žvilgsniais

Tabako pramonės permainas pastaruoju metu galima pamatyti kone kiekviename biure ir ne tik rūkomajame – ant kolegų stalų, šalia kraunamų išmaniųjų telefonų, dažnai guli ir elektroninėms cigaretėms ar tabako kaitinimui skirti įrenginiai.

Šių permainų negali nematyti ir su rūkymo žala kovojantys politikai bei valstybės institucijos, medikai. Tačiau požiūris įvairiose šalyse skiriasi – vienur aktyviai ieškoma, kaip prisitaikyti ir išnaudoti naujoves, kitur, taip pat ir Lietuvoje, pasirenkama pasyvesnė taktika ir naujovės pasitinkamos įtariai.

Kanada ieško pusiausvyros

Liberalų kelią pasirinkusi Kanada gegužės mėnesį reglamentavo elektroninių cigarečių prekybą ir vartojimą. Buvo stengiamasi rasti balansą tarp noro apsaugoti jaunus žmones nuo šio žalingo įpročio, bet ir palikti suaugusiems rūkaliams manomai sveikesnę alternatyvą.

Skaičiuojama, kad rūkymas Kanadoje kasmet nužudo 45 tūkst. žmonių kasmet. 5,3 mln. rūkančiųjų per metus tabako gaminiams išleidžia daugiau nei 10 mlrd. euru. Nauju įstatymu iki 2035 m. rūkalių skaičių ketinama sumažinti nuo 18 iki 5 proc.

„Mūsų strategija paprasta – turime taikytis į tikslines žmonių grupes. Elektroninės cigaretės gali būti naudingos visuomenei, jeigu jos mažina su tabaku susijusių mirčių skaičių“, – IQ sakė Kanados tabako kontrolės departamento direktorius Jamesas Van Loonas.

Asmenims iki 18 metų uždrausta parduoti ir garinimo, ir kaitinimo tabako įrenginius. Taip pat neleidžiama skleisti galimai melagingą informaciją, tabako produktuose negali būti vitaminų ar probiotikų, kurie sukurtų iliuziją, kad šie produktai sveiki. Uždraustos ir ryškios spalvos, skoniai, žaismingi pavadinimai.

Kanados vyriausybė pateikė sąrašą šūkių, kuriuos industrija gali naudoti reklamuodama savo prekes. Juose teigiama, kad rūkantieji, perėję prie garinimo įrenginių, pasirenka mažiau žalingą būdą, kad pakeitus įprastas cigaretes elektroninėmis sumažėja žala sveikatai.

„Mūsų šalies vyriausybė mato ir galimybes, ir problemas. Tai – mažiau žalinga alternatyva suaugusiems, bet taip pat neturime skatinti vartoti šiuos produktus tų, kurie apskritai nerūko“, – pridūrė J. Van Loonas.

Teks keisti verslo modelį?

Vartotojų įpročius keičiantys elektroniniai įrenginiai aukštyn kojom verčia visą tabako rinką. „Philip Morris International“ reguliavimo strategijos viceprezidentė Germana Barba tikino, kad jau ir Lietuvoje populiarėjantis šios bendrovės IQOS įrenginys nebuvo kuriamas kaip produktas, padedantis mesti rūkyti. Veikiau jis atsirado kaip alternatyva įprastoms cigaretėms, vartotojams vis labiau vertinant sveikesnį gyvenimo būdą.

„Mūsų turimi duomenys bei tyrimai rodo, kad pradėję vartoti kaitinamojo tabako gaminius žmonės gali iš viso atsikratyti šio įpročio. Negalime atmesti tokio scenarijaus“, – sakė G. Barba.

„Philip Morris International“ šiandien užima 15 proc. visos tabako rinkos, tad, pasak G. Barbos, erdvės konkurencijai ir plėtrai yra pakankamai. Šiuo metu bedūmius tabako įrenginius bendrovė parduoda 42 šalyse.

G. Barba prognozuoja milžiniškus pokyčius: „Įrenginiai gerokai skirsis nuo tų, kuriuos matome dabar. Kodėl aš taip manau? IQOS 2014 m. pabaigoje buvo pristatytas Japonijoje ir Italijoje, netrukus konkurentai vartotojams pateikė savo gaminius, o į elektroninių cigarečių verslą veržiasi ne tik tradicinės tabako bendrovės, bet ir startuoliai. Revoliucinėms prilygstančios permainos įvyko per mažiau nei ketverius metus. Po 20 metų tokių įrenginių bus gerokai daugiau, jie taps geresni, išmanesni ir, svarbiausia, dar mažiau kenkiantys.“

Lietuva – atsargi

Lietuvos narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (NTAKD) laikosi pozicijos nematyti skirtumo tarp įprastų cigarečių ir kaitinamojo tabako gaminių ar elektroninių cigarečių. Ir neskuba tvirtinti, kad naujieji įrenginiai gali padėti mesti rūkyti. Argumentuojama tuo, jog šie gaminiai – nauji rinkoje, trūksta žinių apie juos.

„Sukuriamas naujovės, mados pojūtis, o vaisių, saldainių aromatai, kiti įvairūs priedai skatina jaunus žmones manyti, kad produktas nekenkia, ir negalvojama apie ilgalaikes pasekmes“, – tikino NTAKD atstovas Jonas Žala.

Jauni žmonės yra labiau linkę išbandyti bet kokius naujus produktus, tad įprastas cigaretes elektroninėmis ar kaitinamojo tabako gaminiais greičiau keičia jaunesni vartotojai. Alkoholio ir kitų narkotikų vartojimo Europos mokyklose (ESPAD) tyrimo duomenimis, ir tarp moksleivių įprastiniai tabako gaminiai užleidžia vietą elektroninėms cigaretėms.

Prievaizdų atsargumą galima suprasti – įprastas cigaretes pakeisti bandoma įvairiais produktais, tad NTAKD, priešingai nei kai kurių kitų Vakarų valstybių institucijos, labiau linkęs drausti ar be reikalo nerodyti iniciatyvos. Įvertinus dabartinės Vyriausybės požiūrį, toks valdininkų savisaugos instinktas irgi atrodo suprantamas.

Pacientams informacija neprieinama

Vilniaus visuomenės sveikatos biuro gydytoja Viktorija Andrejevaitė, kalbėdama apie rūkymo žalos mažinimą, ragina vertinti užsienio šalių patirtį. Pasak jos, išsivysčiusiose šalyse piliečiams pateikiama informacija, kad elektroniniai rūkymą pakeičiantys prietaisai 95 proc. mažiau kenkia sveikatai.

„NTAKD šią žinutę blokuoja. Tačiau pacientams, kurie nenori mesti rūkyti, turime suteikti tokią informaciją. Kaitinamo tabako įrenginiai daro mažesnę žalą dėl dūme esančio glicerolio. Tai kaip dūmai teatre. Jie nesulipdo mūsų trombocitų, nėra smalkių, dervų. Turime supažindinti, kad tai yra sveikesnė alternatyva, tai akivaizdu iš mokslinių tyrimų“, – sakė V. Andrejevaitė.

Gydytoja paminėjo Jungtinės Karalystės pavyzdį – ši šalis elektroninių cigarečių reglamentavimo srityje yra viena liberaliausių pasaulyje. Apie mažesnę žalą, alternatyvas yra kalbama valstybiniu lygmeniu.

Ir iš tiesų Jungtinėje Karalystėje rūkančiųjų skaičius mažėja sparčiau nei likusioje Europoje. 2006 m. rūkė 33 proc. visų gyventojų, 2017 m. jų dalis sumažėjo iki 17 proc.

Britų požiūris

Jungtinėje Karalystėje diskutuojama, kad medikai savo rūkantiems pacientams turėtų patarti ir pasiūlyti sveikesnio rūkymo alternatyvas, jei norintiems mesti rūkyti nepadeda nikotino pleistrai, kramtomoji guma. Rūkymo neketinantiems atsisakyti pacientams elektroniniai tabako įrenginiai turėtų būti pasiūlomi iš karto.

Didelis dėmesys Jungtinėje Karalystėje skiriamas būtent socialiai pažeidžiamiems asmenims ir jų sveikatai. Benamiams ir elgetoms siūloma nemokamai išdalyti elektroninius rūkymo prietaisus, taip apsaugant jų sveikatą nuo didesnės žalos. Kol kas tokie sprendimai nėra priimti valstybės lygiu, tačiau dialogas vyksta, kai kurios savivaldybės, organizacijos tuo užsiima savarankiškai. Tačiau jos susiduria su netikėtu pasipriešinimu: benamiai šių įrenginių atsisako, nes bijo parodyti turintys pinigų ir nebegauti išmaldos.

2019 01 14 02:32
Spausdinti