Meniu
Prenumerata

šeštadienis, balandžio 13 d.


ALKOHOLIO POLITIKA
Seimas ėmėsi alkoholio reguliavimo pataisų
BNS
BNS
Asociatyvi iliustracija.

Seimas linkęs panaikyti ne visus alkoholio politikos suvaržymus, nors nusiteikęs legalizuoti naminukės gamybą kaimo turizmo sodybose.

Seimas antradienį po svarstymo pritarė Alkoholio kontrolės įstatymo pataisoms. Už balsavo 60 Seimo nariai, prieš buvo 22, o 27 susilaikė.

Tokie kaimo turizmo sodybas turinčių ir grūdines kultūras auginančių ūkininkų pagaminti gėrimai negalėtų būti parduodami, o tik naudojami savo ar šeimos poreikiams tenkinti arba degustuoti vietoje, jų nebūtų galima vežti ar gaminti naudojant priemaišas. Iki 65 laipsnių stiprumo naminio alkoholio būtų leidžiama pagaminti 100 litrų per metus – 10 kartų mažiau, nei siūlyta anksčiau..

Įranga, naudojama gaminant tokį alkoholį, turėtų būti ūkininko pažymėta identifikaciniu numeriu.

Naminukę gaminsiančius ūkininkus ketinama įpareigoti prieš 48 val. iki gamybos pradžios apie tai informuoti Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą, nurodant tikslią gamybos datą, planuojamą pabaigos laiką, ketinamą pagaminti produkto kiekį, o per 24 val. nurodyti tikslų pagamintą samanės kiekį.

Be to, Seimas antradienį po pateikimo pritarė Vyriausybės siūlomiems alkoholio prekybos ir reklamos reguliavimo pakeitimams. Už balsavo 56 Seimo nariai, prieš buvo 27, susilaikė 23. Toliau pataisas Seimas svarstys balandžio pabaigoje.

Pataisas pristačiusi ekonomikos ir inovacijų ministrė Aušrinė Armonaitė teigė, kad siūlomi minimalūs pokyčiai, kurie alkoholio kontrolės politikos nepakeistų, o verslui sąlygos būtų pagerintos.

„Tikslas pagerinti verslo reguliacinę aplinką, sudarant palankesnes konkurencines sąlygas skirtingus alkoholinius gėrimus gaminantiems, importuojantiems ir parduodantiems ūkio subjektams“, – Seimo posėdyje kalbėjo ministrė.

„Mugėse žmonės galės gerti ne tik alų ir sidrą, bet ir vyną, ko dabar negali“, – teigė liberalas Andrius Bagdonas.

„Tie, kas keliaujate po Vokietijos miestelius, kalėdines muges, tikriausiai matote – vyną tikrai galima šiek tiek ir stipresnį įsigyti. Lietuvoje ir Kaziuko mugėje to buvo negalima padaryti“, – pridūrė A. Armonaitė.

Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovė Laima Nagienė siūlymą atlaisvinti alkoholio reklamą lygino su lošimų rinkos reklama.

„Atidarysime mažą mažą skylutę, tai pro tą skylutę dar daugiau mes turėsime tos reklamos ir išlįs. Mes jau vargstame, žinome, kokia yra dabar situacija su lošimais, tai dabar norime vėl atverti mažas dureles, kad galėtų irgi internete reklamuotis“, – kalbėjo ji.

Vyriausybė siūlo įteisinti alkoholinių gėrimų dovanojimą reprezentacijai, sudaryti palankesnes konkurencines sąlygas prekybininkams, parduodantiems skirtingus alkoholinius gėrimus renginiuose, taip pat keisti licencijų tvarką ir išplėsti parduodamų gėrimų rūšis.

Pagal Vyriausybės siūlomą naują tvarką mugėse, parodose ir masiniuose renginiuose būtų galima prekiauti iki 15 laipsnių gėrimais. Šiuo metu juose galima prekiauti tik alumi ir sidru iki 7,5 laipsnio stiprumo.

Alkoholio reklama nebūtų laikoma interneto platformose, pavyzdžiui, „Bolt Food“, skelbiama su alkoholiu susijusi informacija, be to, siūloma reklama nelaikyti ir informacijos apie maisto ir alkoholinių gėrimų derinimo rinkinius, įmonių gautus apdovanojimus, gėrimų gamybos technologijas, tradicijas.

Šiuo metu galioja absoliutus alkoholio reklamos draudimas, todėl galima skelbti tik informaciją apie ženklinimą, kilmės šalį ar gamintoją. Ši informacija skelbiama tik oficialiose gamintojų ir prekiautojų svetainėse.

Taip pat siūloma leisti organizuoti degustacijas alkoholio gamybos patalpose. Šiuo metu degustacijos yra leistinos tik mugėse ir parodose. Ministerija taip pat siūlo panaikinti dalį vienkartinių prekybos alkoholiu licencijų rūšių, vietoj 9 įvedant tik tris. Dabar penkios licencijos yra vienkartinės, išduodamos prekybai įvairiuose renginiuose ir mugėse.

Tačiau Seimas nutarė nepradėti diskusijų, ar atšaukti ribojimą sekmadieniais prekiauti alkoholiniais gėrimais tik iki 15 val. Už tai, kad Alkoholio kontrolės įstatymo pataisų Seimas imtųsi, antradienį 33 balsavo Seimo nariai, prieš buvo, o 37 susilaikė. Tada 66 balsais prieš 49 pataisos buvo atmestos.

Tokias pataisas siūlė septyni Liberalų sąjūdžio frakcijos nariai: Andrius Bagdonas, Eugenijus Gentvilas, Virgilijus Alekna, Arminas Lydeka, Raimundas Lopata, Romualdas Vaitkus ir Edita Rudelienė.

Jie siūlė alkoholio prekybą sekmadieniais leisti iki 20 val., kaip ir kitomis dienomis.

A. Bagdonas sutinka, kad pavėlinta prekyba rytais (iki 10 val.) yra pagrįsta, nes apriboja galimybes žmonėms įsigyti stipriųjų gėrimų prieš darbo pradžią.

Praėjusią liepą paskelbti Lietuvos sveikatos mokslų universiteto mokslininkų tyrimo duomenys parodė, kad sutrumpinus alkoholio prekybos laiką sekmadieniais ir pirmadieniais rečiau fiksuojamos vyrų mirtys. Iki 2018-ųjų buvęs jų mirčių pikas sekmadieniais sumažėjo iki savaitės vidurkio, tokia pat tendencija pastebėta ir dėl mirtingumo pirmadieniais.

Alkoholio kontrolės įstatymą prieš keletą metų smarkiai sugriežtino buvusi valstiečių valdžia, kai sveikatos apsaugos ministru buvo valstietis Aurelijus Veryga – amžiaus kartelė, nuo kada galima vartoti alkoholį, padidinta iki 20 metų, prekybos laikas sutrumpintas nuo 10 iki 20 valandos, sekmadieniais – nuo 10 iki 15 valandos, uždrausta bet kokia alkoholio reklama.

2024 03 19 14:05
Spausdinti