Meniu
Prenumerata

pirmadienis, spalio 2 d.


VERSLAS
Seime – svarstymai įkurti smulkaus ir vidutinio verslo ombudsmeną
BNS
Marius Morkevičius/ELTA
Seimo posėdis.

Lietuvoje siūloma sekti Lenkijos pavyzdžiu ir įsteigti smulkaus ir vidutinio verslo ombudsmeną. Smulkusis verslas sako, kad apie tokią instituciją buvo svarstoma nuo 2008 metų.

„Gali pasiskųsti smulkios ir vidutinės įmonės, jeigu mano, kad yra ribojama jų veikla ar konkurencija, ribojimai yra pertekliniai ir varžo tą verslą ar yra bloginama veiklos aplinka, kitiems verslams sudarant išskirtines sąlygas“, – BNS teigė Seimo Ekonomikos komiteto narys Andrius Kupčinskas.

Pasak jo, šiai Seimo kadencijai tokios institucijos nebepavyktų sukurti, nes diskusijos užtruktų: „Turbūt keltųsi į kitą kadenciją, bet diskusijas pradėti verta.“

A. Kupčinsko teigimu, idėja steigti tokią tarnybą Lietuvoje verta dėmesio, nes Lenkijoje 1 tūkst. gyventojų tenka 100 įvairių verslo įstaigų, o Lietuvoje – tik 10.

Pasak jo, Lenkijoje tokia institucija įsteigta 2018 metais. Smulkaus ir vidutinio verslo skundus tiria 60 ombudsmenų.

Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos pirmininkė Dalia Matukienė tokios institucijos steigimą vertina „ypatingai palankiai“: “Ji būtų kaip tarpininkas tarp valstybės institucijų ir verslo.“

„Taryba šitą ombudsmeno idėją turėjo jau 2008 metais. 2015-2018 metais dėl jos tartasi Ekonomikos ir inovacijų ministerijoje, ketinome tą instituciją daryti prie tarybos kaip tam tikrą departamentą, bet pasikeitus politinei valdžiai ji nugulė į stalčius“, – BNS pridūrė ji.

D. Matulkienės teigimu, Lietuvoje dabar yra apie 70 tūkst. smulkių verslininkų ir įmonių, turinčių nuo vieno iki keturių darbuotojų. Jos teigimu, jeigu ombudsmeno institucija jau veiktų, ji įvertintų mokesčių reformos įtaką smulkiam verslui.

„Tikrai vienareikšmiškai taip, mums padėtų lengviau kvėpuoti“, – tvirtino D. Matukienė.

Lenkijos smulkaus ir vidutinio verslo ombudsmenai šią savaitę lankysis Seime, kur su Ekonomikos komiteto nariais diskutuos apie savo patirtį.

Ombudsmenas yra pareigūnas, įgaliotas tirti biurokratizmu nepatenkintų fizinių ar juridinių asmenų skundus, kontroliuoti jam priskirtos srities institucijų veiklą.

2023 07 17 08:16
Spausdinti