Meniu
Prenumerata

penktadienis, sausio 28 d.


SIUNTOS
Skubių siuntų gabentojai: pokyčiams tinkamai nepasiruošta
BNS
Pexels

Ketvirtadienį įsigaliojant naujoms siuntų iš trečiųjų šalių taisyklėms, Skubių siuntų gabentojų asociacija pareiškė, kad pokyčiams nėra tinkamai pasiruošta. 

Asociacija tikina, kad Muitinės departamento sukurta elektroninė siuntų deklaravimo sistema, ją testuojančių verslininkų teigimu, veikia su trikdžiais ar net visai neveikia.

„Matome labai daug rizikų, kad tinkamai pasiruošti nebus suspėta ir dėl to pirmiausiai gali nukentėti siuntas gaunantys gyventojai“, ─ pranešime teigė asociacijos vadovė Rasa Čėsnienė.

Vėliau ji BNS patikslino, kad nerimą kelia ir tai, jog pokyčiai įsigalioja jau po vidurnakčio, tačiau muitinės sistema, planuojama, pradės veikti tik ketvirtadienį nuo 8.30–10.30 valandos. 

Pasak jos, sistemai stringant siuntų nebus galima deklaruoti, o tai reiškia, kad gyventojai jų negaus,  sandėliai netruks persipildyti, o ilgo jų saugojimo sąnaudos brangins siuntų pristatymą. 

Jeigu elektroninė deklaravimo sistema visai neveiktų, departamentas numato pereiti prie popierinių deklaracijų – tik jų duomenis suvedus į sistemą kurjeriai galės vežti siuntas.

„Akivaizdu, kad procesams vykstant tokiu tempu, siuntų bus išvežiojama kur kas mažiau, negu jų atkeliaus į šalį. Tad nuo liepos 1 dienos tiek siuntas gaunantys gyventojai, tiek jas gabenantys verslai žengia į labai neapibrėžtą situaciją“, ─ teigė asociacijos vadovė.

Muitinės praktikų asociacijos (MPA) valdybos pirmininkas Jonas Sakalauskas teigia, kad tokia situacija susidarė laiku nesprendus problemų.

„Su Muitinės departamentu verslai – iš pradžių atskirai, po to ir bendromis jėgomis ─ pradėjo bendrauti dar prieš pusantrų metų – 2020-ųjų pradžioje. Tačiau būdavo atsitrenkiama į sieną ─ pastabos, užklausos ir raginimai bendradarbiauti liko be atsako“, – teigė jis.

R. Čėsnienė taip pat sakė pasigedusi muitinės bendradarbiavimo su verslu.

„Nuo sausio mėnesio muitinės prašėme, kad duotų mums specifikacijas, pagal kurias galėtume susiprogramuoti savo sistemas. Mes specifikacijų negalėjome „išsimušti“ praktiškai iki balandžio. Atsimušinėjimai buvo ir visiškas nebendravimas“, – BNS teigė ji.

Siuntų gabentojus ir muitinės praktikus vienijančios asociacijos ragina departamentą prisiimti atsakomybę dėl IT sistemos projekto vėlavimo ir trikdžių.

Susisiekimo viceministrė Loreta Maskaliovienė praėjusią savaitę Seimo Ekonomikos komitete teigė, kad plano, kaip išvengti galimų trikdžių, nėra, be to, sistemai normaliai neveikiant, Lietuva greitai gali prarasti didelę siuntų rinkos dalį. 

Tuo metu Lietuvos pašto vadovė Asta Sungailienė sakė, kad darbui nuo liepos 1-osios yra pasiruošta, o daugiausia klausimų kelia siuntų, kurios nebus atsiimtos, grąžinimas.   

Muitinės departamento generalinis direktorius Darius Žvironas tuomet teigė, kad sistema per valandą pajėgi atlaikyti 50 tūkst. kreipimųsi dėl siuntų išmuitinimo. 

Europos Sąjungoje nuo liepos 1 dienos naikinama PVM lengvata prekėms, įsigytoms trečiųjų šalių elektroninėse parduotuvėse ir prekyvietėse, jei jų vertė neviršija 22 eurų, siuntas reikės deklaruoti.

Lietuvos paštas teigia pasiruošęs pokyčiams, bet nerimą kelia muitinės sistemos

Lietuvos paštas teigia pokyčiams pasiruošęs, tačiau nerimą kelia muitinės sistemos.

„Procesai adaptuoti, esame numatę papildomus darbo resursus, iki šio vakaro mūsų logistikos centrą pasiekusios mažos vertės siuntos iš trečiųjų šalių bus šiąnakt išskirstytos ir rytoj iš ryto perduotos pristatymui“, – pranešime sakė Lietuvos pašto vadovė Asta Sungailienė.

Jos teigimu. sklandžiam darbui didelės įtakos turės muitinės darbas. Anot jos, išbandyti jos parengtą duomenų apsikeitimo sistemą buvo galima likus savaitei iki pokyčių. 

„Nerimą kelia mintis, kaip bus, kai duomenų apsikeitimas pradės veikti visu pajėgumu – ar sistemos veiks be trikdžių, ar bus pajėgios apdoroti didelio siuntų srauto informaciją. Todėl turime perspėti gyventojus – jeigu susidursime su nesklandumais, būsime įpareigoti siuntas laikyti tol, kol jie bus pašalinti ir siuntos galės būti išmuitintos“, – sakė A. Sungailienė.

Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB BNS sutikimo draudžiama

2021 06 30 12:17
Spausdinti