Meniu
Prenumerata

sekmadienis, gegužės 26 d.


VERSLAS
„SpaceX“ į kosmosą pakėlė dar du Lietuvoje pagamintus palydovus
ELTA
Scanpix

Šeštadienį du bendrovės „Kongsberg NanoAvionics“ sukurti palydovai kartu su „SpaceX“ misija „Transporter 7“ pakilo į kosmosą iš Kalifornijoje esančios Vandenbergo kosminių pajėgų bazės ir buvo paleisti į 500 km aukštį. Vienas iš jų yra skirtas Dubajaus elektros ir vandens tiekimo tarnybai (DEWA) ir aptarnaus didžiausią pasaulyje saulės baterijų parką, rašoma pranešime žiniasklaidai.

DEWASAT 2 mažasis palydovas – ankstesnės DEWA misijos tąsa. Praėjusių metų sausio mėnesį į orbitą buvo paleistas „NanoAvionics“ Lietuvoje pagamintas DEWASAT 1.

Abu palydovai DEWASAT 1 ir DEWASAT 2 yra DEWA programos „Space-D“ dalis. Programos tikslas padėti Jungtinių Arabų Emyratų komunalinių paslaugų bendrovėms gerinti elektros ir vandens tinklų eksploatavimą, priežiūrą ir planavimą. Vienas iš palydovų fotografuos DEWA infrastruktūrą, o kitas priims ir siųs trumpąsias žinutes apie sensoriais fiksuojamą tinklų būklę.

Pastarasis palydovas veikia kaip komunikacinis įrenginys, ryšį teikiantis ir nuo antžeminių komunikacijos tinklų nutolusiose lokacijose, tai ypač aktualu dykumoms. Palydovai bus naudojami stebėti Dubajaus elektros energijos tinklams, aprūpinantiems daugiau kaip 3 mln. žmonių.

„Elektros bei vandens tiekimo optimizavimas pasitelkiant palydovines technologijas padeda ne tik sumažinti išlaidas, bet ir prisidėti prie klimato kaitos sušvelninimo. Didžiuojamės, kad Lietuvoje kuriami mažieji palydovai suteikia galimybę DEWA bendrovei būti novatoriškų palydovinių programų priešakyje“, – sako „NanoAvionics“ įkūrėjas Vytenis J. Buzas.

Lietuvoje įsikūrusios bendrovės „NanoAvionics“ ir pažangiausiais sprendimais garsėjančios Dubajaus įmonės DEWA bendradarbiavimas apima ne tik palydovų gamybą, bet ir jų paleidimo valdymą, antžeminės stoties statybą ir žinių perdavimą – išsamią mokymo programą Jungtinių Arabų Emyratų specialistams ir pagalbą plečiant būsimus DEWA kosmoso infrastruktūros pajėgumus.

2023 04 17 14:21
Spausdinti