

Verslininkai kasdien priima daug sprendimų, susijusių su jų veiklos strategija. Didelė įtampa ne visada leidžia priimti optimaliausius sprendimus, kurie garantuotų tiek įmonės klestėjimą, tiek gerą komandos tarpusavio atmosferą.
„Būtent tada, kai reikia priimti daug įtakos turintį sprendimą, o stresas neleidžia to padaryti, verta pasikviesti specialistą, kuris naudoja alternatyvų psichologinį metodą – struktūrines verslo konsteliacijas“, – pasakoja verslo psichologė, penkių knygų autorė ir konsultantė Eglė Kijevič.
Šis alternatyvus metodas leidžia pažiūrėti į situaciją kitaip, nei esame pripratę. Nors struktūrinių konsteliacijų populiarumas tik įsibėgėja, didesnis poreikis joms atsiranda tada, kai įprasti psichologiniai įrankiai nebėra tokie veiksmingi.
Konsteliacija – įvairių psichologinių mokymų ir metodikų junginys
Verslai daug metų tobulėjo kartu su problemų sprendimų kultūra. Šiuo metu yra daug sprendimų būdų, tačiau toli gražu ne visi pasiteisina. Kadaise populiarus neurolingvistinis programavimas, padedantis pažinti žmogų, suprasti jį, tačiau kartu verčiantis gauti iš jo norimus atsakymus ir manipuliuojantis priimti tam tikrą sprendimą, šiandien yra nebeveiksmingas. Verslo psichologės nuomone, žmonės jau patobulėjo tiek, kiek leido sąmonė, ir dabar nori gilintis į pasąmonę, pažinimą per pojūčius ir intuiciją.
Konsteliacija sujungia savyje įvairius psichologinius mokymus ir metodikas. Ji leidžia dalyviams geriau suprasti jų tarpusavio ryšius ir pastebėti tam tikras dinamikas. Seanso metu, kuris trunka 1,5–3 valandas asmeniškai arba mažose grupėse, vyksta žaidimas. Jo metu vadovai ir darbuotojai priima sprendimus, pasitelkdami ne tik faktus, bet ir pasąmonę bei intuiciją.


„Kodėl žmogus nepasitiki savo pojūčiais? Dėl to, kad savęs visiškai nepažįsta, nesupranta savo jausmų. Pojūčių supratimas padeda mums geriau valdyti sprendimų priėmimo rizikas, dirbti efektyviau ir būti sėkmingesniais, – sako Eglė Kijevič. – Mes esame pripratę prie darbe paplitusių aiškiai apibrėžtų veiklos rodiklių – skaičiais pagrįstų kriterijų siekiant rezultatų. Vis dėlto, priimant sprendimus, kartais pagauname save galvojant: „Nujaučiau, kad reikėjo daryti kitaip. Taip ir galvojau, kad reikėjo klausytis savęs.“
Kas vyksta seanso metu?
„Konsteliacijos vyksta atsižvelgiant į užsakovo problemą. Tai gali būti korporacijos padalinio neveiksmingumas, vadovybės nesugebėjimas priimti vieningą sprendimą arba dviejų vadovų nesusitarimas – klausimų yra daug. Taip pat verslui svarbu suvaldyti augantį darbuotojų stresą arba apmokyti efektyviai valdyti laiką. Taigi, specialistas kviečiamas į kolektyvus, kuriuose, atsižvelgdamas į darbuotojų pasirengimą, sukuria ir įtraukia skirtingo lygio konsteliacijų elementus. Tada, atsižvelgdamas į problemų pobūdį, jis nustato šių elementų eiliškumą ir taikymą“, – pasakoja Eglė Kijevič.
Grupei, kuri dalyvauja konsteliacijose, nustatomos taisyklės, padedančios atsisakyti įsišaknijusių komunikacijos šablonų tarp kolegų ir vadovų. Pavyzdžiui, vadovas gali kalbėti su komandos nariu kaip mama su dukra arba pasąmoningai perkelti išmoktas mąstymo ir komunikacijos būdus į kitus. Tokie „nematomi“ dalykai dažnai ir sukuria nesusipratimo situacijų, todėl per konsteliacijas nuo to atsitraukiame.
Lietuvoje verslai dažniausiai prašo mokymų su konsteliacijos elementais be pilno įsitraukimo į konsteliaciją. Kol kas pagrindinių elementų taikymas užtenka tam, kad įmonėje būtų priimti nauji sprendimai ir nustatyti nauji tikslai. Darbuotojams kartais būna sunku išjungti skaičiais pagrįstą mąstymą ir leisti savo intuicijai ir patirčiai matyti naujas perspektyvas. Vis dėlto pilnas įsitraukimas į konsteliacijų procesą turi labai didelį potencialą ir grįžtamąją galią.
Metodas tinka įvairioms auditorijoms
Struktūrinės konsteliacijos atskleidžia žmogaus prigimtį. Šeimos konsteliacijos analizuoja giminės sistemą ir ryšius, o versle jos padeda ieškoti intuicija pagrįstų sprendimų čia ir dabar, nesigilinant į kitus psichologinius sluoksnius.


Tiesa, struktūrinės konsteliacijos tinka ir šeimos verslą turintiems savininkams. „Esu įsitikinusi, kad šis metodas nuo kitų skiriasi greičiu, interaktyvumu, gyliu ir įsimintinumu. Jokiam verslui nėra naudinga išleisti biudžetą mokymams, kuriuos visi pamirš jau tą pačią dieną. Bet kuris susirinkimas ir mokymai reikalauja dėmesio, kurį labai sunku pritraukti ir išlaikyti. Per konsteliaciją, kuri vyksta interaktyvia forma, darbuotojai arba šeimos nariai atsipalaiduoja ir randa reikiamus atsakymus efektyviau, nes informacija įsisavina kitaip, o žmonės reaguoja į procesą ne tik mintimis, bet ir kūnu“, – tikina Eglė Kijevič.
Konsteliacijų specialistas laikosi privatumo taisyklių, nes dažnai tam tikrų dalykų negalima atskleisti, todėl specialistas supranta darbo etiką ir su ja susijusias rizikas.
Praktika plačiai taikoma Europoje
Struktūrinės verslo konsteliacijos leidžia bendrovėms atrasti naujų galimybių. Konsteliacijų praktika yra seniai taikoma didelėse Europos bendrovėse, o Lietuvoje pasikviesti psichologą į verslo organizaciją kol kas yra naujiena. Tokios įmonės kaip Lufthansa, Jaher, BMW ir Siemens jau naudojasi šiuo metodu tam, kad sukurtų efektyvesnę ir darnesnę darbo aplinką. Verslo mokyklos ir privatūs treneriai taip pat įtraukia konsteliaciją kaip atskirą metodą į savo sėkmingo verslo mokymų programas.
Anot psichologės, nors siekti pokyčių reiškia patirti diskomfortą, tačiau būtent ši būsena leidžia augti tiek verslams, tiek individams ir padeda pamatyti naujas perspektyvas. Tie, kurie nebijo nepatogumų, vystosi sparčiau ir džiaugiasi daug didesniais rezultatais.
Daugiau informacijos interneto svetainėje eglepsichologe.lt
BEREKLAMOS: