Meniu
Prenumerata

trečiadienis, sausio 15 d.


The Economist
PASAULIS 2022. AZIJA
Nuo senatvės nepabėgsi: Japonijos „naujieji“ suaugusieji
Japonijos gyventojams toliau senstant, 2022 m. jauniausi šalies suaugusieji bus jaunesni. Nuo balandžio įstatymais numatytas pilnametystės amžius sumažės nuo 20 iki 18 metų, taikant 2018-aisiais priimtą civilinio kodekso pataisą. Iš esmės taip per naktį atsiras apie 2 mln. „naujų“ suaugusiųjų. Tai pirmas toks pakeitimas nuo 1876 m., kai buvo nustatyta pilnametystės riba, patvirtintas po sprendimo 2016-aisiais nuo 20 iki 18 metų sumažinti rinkėjų amžių.
Pasaulis
TEMPO LĖTĖJIMAS
2021 m. Kinijoje fiksuotas rekordiškai mažas gimstamumas
Kinijoje gimstamumas 2021 metais buvo rekordiškai mažas, rodo pirmadienį paskelbti oficialūs duomenys, analitikams įspėjant, kad spartesnis nei tikėtasi populiacijos senėjimas gali trukdyti augti ekonomikai.
Komentarai
REDAKTORIAUS ŽODIS
Stručio sindromas: tuščios darbo vietos ir imigrantų baimė
Jau pusmetį prie valstybės sienos matome minias žmonių, mėginančių prasibrauti į Lietuvą, o iš čia – toliau į Vokietiją, Prancūziją ir kitas Vakarų Europos šalis. Tuo pat metu Lietuvoje verslininkai ir pramonininkai vis garsiau kalba apie darbo jėgos trūkumą, problemos mastą iliustruoja ir Užimtumo tarnybos statistika. Ilgalaikiais bedarbiais yra tapę 100 tūkst. žmonių, dar tiek pat darbo ieško. Darbo vietų pasiūla yra gerokai didesnė, net ir nevertinant fakto, kad kvalifikuotų specialistų verslai dažniausiai neieško vadinamojoje darbo biržoje.
Komentarai
KOMENTARAS
Demografiniai pokyčiai ir žmonių galimybės
Lietuvos visuomenė – viena greičiausiai senstančių Europoje. Apie šį faktą ir tai, ką su juo daryti, diskutuojame mažai. Mus džiugina, kad vis didesnė dalis iš Lietuvos išvykusių žmonių grįžta. Bet kadangi natūralus gyventojų prieaugis yra neigiamas, o jaunų žmonių dalis mažėja, vien tik teigiamo migracijos saldo nepakanka. Jis turi būti ryškus.
Aktualijos
DEMOGRAFIJA
Per pusmetį Lietuva neteko 12 tūkst. gyventojų – maždaug tiek, kiek gyvena nedideliame miestelyje
Lietuvos gyventojų pirmąjį pusmetį sumažėjo 12 tūkst., tam įtakos turėjo ne emigracija, o natūrali jų kaita, praneša Statistikos departamentas. 
Aktualijos
DEMOGRAFIJA
Pernai mirė beveik 5,3 tūkst. žmonių daugiau nei 2019 metais
Lietuvoje pernai mirė 43 tūkst. 547 žmonės, tai – beveik 5266 žmonėmis daugiau nei 2019 metais, prie didesnio mirčių skaičiaus
Aktualijos
ES BIUDŽETAS
Gyventojų mažėjimo kamuojamai Lietuvai siūloma kompensacija ES biudžete
Artėjant lemiamoms deryboms dėl būsimo Europos Sąjungos (ES) biudžeto, Briuselis pažadėjo skirstydamas lėšas atsižvelgti į Lietuvos gyventojų skaičiaus sumažėjimą, tačiau kol kas lieka neaišku, kiek tai leistų sušvelninti drastišką europinės paramos apkarpymą.
The Economist
EUROPA SENSTA
Demografinė padėtis taip pat gali skatinti ES vidaus nesutarimus
Dėl jos gali padidėti susiskaldymas Šiaurės-Pietų ir Rytų-Vakarų kryptimis Darbuotojų ieškantiems Bulgarijos įmonių vadovams padėtis pradeda priminti košmarą. Tekintojo (kvalifikuoto ir
IQ Tema
Rūpestis dėl žilagalvių – gerovės valstybės Lietuvoje grėsmės
Senstančią visuomenę padėtų išlaikyti imigrantai, jei patys netaptų našta
The Economist
DEMOGRAFIJA
Pasitelkus švietimą gimstamumas pasaulyje gali smukti sparčiau, nei tikimasi
2100 m. gyventojų pasaulyje gali būti ne daugiau nei šiandien
The Economist
Daugelyje šalių mažėja darbingo amžiaus gyventojų
Pavojų galima sušvelninti įvairiais būdais
Aktualijos
Lietuvės išlieka vienomis jauniausių mamų Europoje
Lietuvės vidutiniškai pirmą kartą mamomis tampa 27-erių ir yra tarp jauniausių mamų Europoje, rodo „Eurostato“ duomenys.
The Economist
Vis gausėja bevaikių
Vis daugiau suaugusiųjų neturi atžalų. Tačiau nerimauti verta kur kas mažiau, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio.
Komentarai
Kodėl gėlas vanduo gali tapti naująja nafta?
Jungtinės Tautos prognozuoja, kad po 10–15 metų pusė pasaulio gyventojų susidurs su geriamojo vandens stygiumi. Tai reiškia, kad vanduo gali tapti perspektyvia investavimo sritimi.
ŽYMA
DEMOGRAFIJA