Meniu
Prenumerata

penktadienis, gegužės 9 d.


The Economist
PASAULIS 2022
Kaip technologijos gali sustiprinti demokratiją
Taivano skaitmeninių technologijų ministrė Audrey Tang pasakoja, kiek daug naudos turi skaitmeninės erdvės, kuriose bendradarbiauja piliečiai, įmonės ir valdžia.
The Economist
PASAULIS 2022. ARTIMIEJI RYTAI
Demokratija ant prarajos krašto: Tunisas ruošiasi autokratiškai ateičiai
2021 m. liepą nušalinęs ministrą pirmininką, paleidęs parlamentą ir perėmęs vykdomąją valdžią Tuniso prezidentas Kaisas Saiedas jau kitą dieną į kabinetą pasikvietė „The New York Times“ žurnalistus. Prezidento varžovai šiuos jo veiksmus vadino perversmu. K. Saiedas norėjo išsklaidyti įtarimus, kad elgiasi autoritariškai. „Kodėl jums atrodo, kad aš būdamas 67-erių norėčiau tapti diktatoriumi?“ – paklausė jis, cituodamas prancūzų valstybės veikėjo Charles’io de Gaulle’io 1958 m. pasakytus žodžius.
The Economist
PASAULIS 2022. ŠIAURĖS IR PIETŲ AMERIKOS
Lotynų Amerikos demokratijos išbandymas: daugiau įsiūčio ar daugiau pragmatizmo?
2022 m. Lotynų Amerikos gyventojams labiausiai rūpės, ar traukiantis pandemijai bus grįžta prie „seno gero“, t. y. ekonominės stagnacijos, socialinio nepasitenkinimo ir diskredituojamos demokratinės politikos. Paaštrintos pandemijos, 2021 m. šios blogybės keliose šalyse įsiutino visuomenę. Padėtį iš dalies sušvelnino skubi pagalba ir fiskalinės bei piniginės skatinimo priemonės. Todėl 2021 m. regionas atgavo didumą 2020 m. prarastos ekonominės apimties. 2022 m. atsigaunama bus lėčiau: augant infliacijai centriniai bankai imasi didinti palūkanų normas, o dauguma vyriausybių jau išnaudojo ribotus biudžeto pajėgumus. Todėl 2022 m. Lotynų Amerikos ūkiui pasiseks, jei bendrai paaugs daugiau kaip 3 proc.
The Economist
PASAULIS 2022. ŠIAURĖS IR PIETŲ AMERIKOS
Meksikos demokratija pavojuje: A. M. L. Obradoras toliau kenks šalies demokratijai
Per pastaruosius du dešimtmečius Meksika buvo svarbus perėjimo prie demokratijos pavyzdys. Jos demokratija turi trūkumų, ją gadina korupcija, smurtas ir prastas valdymas. Vis dėlto Meksika – aiškiai demokratinė šalis, kur ne kartą sėkmingai surengti rinkimai ir partijos partijai taikiai perduodama valdžia, neblogai atskirtos galios ir veikia grupė nepriklausomų, nors ir netobulų institucijų. 2022 m. teks klausti, kiek dar prezidentas Andrésas Manuelis Lópezas Obradoras kenks tai sistemai.
The Economist
PASAULIS 2022. KINIJA
Imperatoriaus Xi karūnacija: Kinija gardžiuojasi proga pasipuikuoti politinės sistemos pranašumais prieš JAV
Jei Kinijos komunistų partijos reikalai klostysis pagal planą, 2022-aisiais bus galima patyrinėti kontrastus JAV nenaudai. Kinijos vadovai bjaurisi laisvais rinkimais, bet gali skaityti nuomonių apklausas. Ir mato antraštes su prognozėmis, kad lapkritį JAV vidurio kadencijos Kongreso rinkimuose Demokratų partija bus sutriuškinta ir šalis pasmerkta susiskaldžiusios valdžios nešamai nežinomybei, jei ne visiškam paralyžiui. Jei paaiškės, jog apklausos neklysta, Kinijos propagandos mašina su džiaugsmu pasinaudos nauja proga pareikšti, kad Kinijoje vyrauja tvarka ir klestėjimas, nes valdo viena partija, o amerikietiško stiliaus demokratija neša tik chaosą, nedarną ir nuosmukį.
The Economist
PASAULIS 2022. AZIJA
Muziejus demokratijai? Indijai atsigaunant, opozicinėms partijoms bus sunku suvaldyti N. Modi
Septyniasdešimt penkeri metai gal ir skamba senai, bet tautų šeimoje tai – paauglystė. Rugpjūčio 15 d. 75-erius nepriklausomybės metus minėsianti
Pasaulis
KAPITOLIJAUS ŠTURMO METINĖS
J. Bidenas: JAV negali leisti, kad politinis smurtas taptų priimtinu dalyku
JAV prezidentas Joe Bidenas savo kalboje, skirtoje paminėti pirmąsias Kapitolijaus šturmo metines, ketina pasakyti, kad Jungtinės Valstijos negali leisti, kad politinis smurtas taptų priimtinu dalyku.
Vietovardžiai
NAUJIENŲ UŽKULISIAI
Pasipriešinimas karinei Mianmaro chuntai: nužudyti informatorių yra jėga
Anksčiau jis nebūtų galėjęs nė uodo priploti, bet paskui įvyko karinis perversmas. Kaip Mianmaro hipsteris tapo partizanu, aiškinosi Charlie McCannas.
The Economist
MASKVA IR ANTRANKIAI
V. Putinas perėjo nuo autokratijos prie diktatūros
Tai atsiliepia rusams visoje šalyje
Temos
RINKODARA, VERTYBĖS IR POLITIKA
Sąmoninga kokakola: ar vaisvandenių milžinė turėtų stoti ginti JAV demokratijos?
Buvo laikai, kai „Coca-Cola“ pasauliui skelbė laisvės idėją. Virginia Heffernan mano, kad bendrovei atėjo metas atnešti šią idėją pačiai Amerikai.
Aktualijos
ATSAKAS Į HIBRIDINĮ KARĄ
Neatsukti kito skruosto
Baltarusijos diktatorius Aliaksandras Lukašenka Lietuvą pasirinko kovos su Vakarais frontu, o pabėgėliai yra vienas hibridinės kovos ginklų. Ar Lietuva gali atsakyti tuo pačiu?
Pasaulis
HONKONGAS
Honkongo prodemokratinis laikraštis po vadovų arešto penkeriopai padidino tiražą
Honkongo prodemokratinės pakraipos laikraštis „Apple Daily“ penktadienį daugiau kaip penkiskart padidino savo tiražą iki 500 tūkst. egzempliorių, miesto gyventojams reiškiant paramą puolamai spaudos laisvei po ketvirtadienį policijos surengto reido šio leidinio redakcijoje.   
Komentarai
KORONAVIRUSAS IR DEMOKRATIJA
2021 m. demokratijos bus mažiau
Praėjusieji metai tapo rimtu išbandymu demokratijai. Mažiausiai 70 pasaulio valstybių ir teritorijų, baiminantis naujų COVID-19 ligos protrūkių, buvo atidėti vietos
Kava su IQ
IŠSKIRTINIS INTERVIU
V. Adamkus: „Pagrindo demokratijai nėra ten, kur viršų ima grupiniai, liberalizmui – asmeniniai interesai“
Moralinė atsakomybė privalo būti politikos varomoji jėga, įsitikinęs prezidentas Valdas Adamkus. IQ apžvalgininkei Kotrynai Tamkutei jis sakė, kad per pastaruosius tris dešimtmečius Lietuvos visuomenė padarė didelę pažangą, tačiau išsivaduoti iš sovietmečiu suformuotų elgesio rėmų dar nepavyko.
Pasaulis
KINIJA
Honkongo įstatymų leidybos institucija dirba be atsistatydinusių demokratijos šalininkų
Honkongo įstatymų leidybos institucija ketvirtadienį dirbo be demokratiją remiančių įstatymų leidėjų, jų blokui paskelbus apie masinį atsistatydinimą.
ŽYMA
DEMOKRATIJA