Meniu
Prenumerata

šeštadienis, gegužės 18 d.


Kultūra
„Graudu prisiminti, kad tie laikai negrįš“
Marija, arba Marė, Mašiotienė (1874–1950 m.) – žymaus Lietuvos pedagogo, visuomenės veikėjo ir vaikų rašytojo Prano Mašioto žmona. Jos prisiminimus iš mašinraščio, kurį Čikagoje suteikė Mašiotų anūkė Baniutė Mašiotaitė-Kronas, šiai publikacijai parengė prof. Vytautas Landsbergis.
Aktualijos
Istorijos klastojimo metas
Vilanovos universiteto Istorijos ir viešojo intereso centro vadovas Jasonas Steinhaueris ateities spėti nelinkęs. Amerikietis profesorius mano, kad istorikai geriausiai jaučiasi praeityje, ir įspėja, jog visuomet bus siekiančių ja manipuliuoti. „Mūsų pareiga yra apginti visuomenės teisę į tikrą, faktais ir analize paremtą istorijos interpretaciją“, – IQ apžvalgininkei Kotrynai Tamkutei sakė J. Steinhaueris.
Kultūra
Lietuvos kalėjimai prieš 100 metų: siekta, kad kaliniai galėtų save išlaikyti
Beveik prieš 100 metų kai kuriems už grotų atsidūrusiems asmenims tekdavo susimokėti valstybei už nelaisvėje praleistą laiką.
Kultūra
Atmintis be politikos
Atminties politikos apraiškos vis labiau nerimstančio pasaulio propagandos frontuose nenustoja dominti. Tai liečia visus: ir valdyti siekiančius, ir suprasti galinčius.
Kultūra
Laisvės misija
Partizanas Juozas Lukša-Daumantas galėjo su mylimąja kurti gyvenimą Vakaruose, tačiau jis neįsivaizdavo asmeninės laimės be tėvynės laisvės. 
Kultūra
Ir broliai, ir priešai
Skirtingi interesai ir aštri konkurencija nepriklausomybės kovų metais ilgam atšaldė dviejų baltų tautų santykius.
Kultūra
Demokratijos kaina
Prieš 90 metų trečiuoju Lietuvos prezidentu išrinktas Kazys Grinius kartu su to meto valdančiąja Seimo dauguma ėmėsi skubių reformų. Kilniais valstybės modernizacijos siekiais grįstus demokratinius pokyčius vos po pusmečio nutraukė perversmas.
Kultūra
Vilties namai
Tūkstantmetė šiuolaikinių paliatyviosios slaugos ligoninių Europoje ir jų pirmtakų – hospisų ir špitolių – istorija atskleidžia ir gailestingumo pamokas, ir grobikiškus planus.
Kultūra
Nuo pirklių iki verslininkų
Galanterijos dirbiniai, aksesuarai, kaliošai, tapetai ir šokoladas, taip pat dviračiai ir net automobiliai. Šioms ir įvairioms kitoms masiškai gaminamoms prekėms XIX a. kelius į Lietuvą atvėrė pramonės pažanga
ŽYMA
ISTORIJA