Meniu
Prenumerata

ketvirtadienis, lapkričio 21 d.


Kultūra
ARCHITEKTŪRA
Dažnai pastatai geriausiai kalba apie žmones
„Demokratinėse valstybėse rasime daug stiklinių pastatų, nes stiklas – skaidrumo simbolis“, – interviu IQ apžvalgininkei Agnei Baltrūnaitei sakė architektūros kritikas Deyanas Sudjičius. Anot jo, šiuolaikiniai pastatai turėtų atskleisti miesto ar šalies istoriją, todėl net ir sovietinį pastatą griauti būtų klaida.
NT ir energetika
PASAULIS 2024
Trys pastatai įkūnija naujus Vakarų Afrikos architektūros laikus
Vakarų Afrikos miestuose iki šiol stūkso priminimai apie kolonizaciją. Benino politikai priima įstatymus prancūzų pastatytoje viloje. Modernizmo architektūrą į Ganą atnešė
Kultūra
UNESCO
Kauno tarpukario architektūra įrašyta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą
Kauno modernizmo architektūra įrašyta į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą, bet Lietuva privalės per pusantrų metų įgyvendinti ekspertų rekomendacijas. Toks sprendimas priimtas
Temos
ARCHITEKTŪRA
D. Libeskindas: „Pasaulio centras – žmogaus sieloje“
„Kartais projektams nelemta išsipildyti dėl ekonominių, politinių priežasčių, – Agnei Žemaitytei prisipažino pasaulinio garso architektas Danielis Libeskindas. – Bet kiekviena idėja, kiekvienas piešinys, kiekviena forma turi ateitį, jeigu jiems buvo pritarta. Todėl ir neįgyvendinti projektai nėra tuščias laiko švaistymas.“ Akivaizdu, kad nei politinės, nei ekonominės priežastys nesukliudė Vilniuje iškilti jau antram D. Libeskindo pastatui.
The Economist
PASAULIS 2023. KULTŪRA
Gyventi vertikaliai: garsių architektų sukurti aukšti pastatai pakeis Kito panoramą
Antra iš aukščiausiai įsikūrusių pasaulio sostinių stovi ant ilgo, siauro Andų plokščiakalnio po snieguotais ugnikalniais. Bet Kito grožio šaltinis –
Kultūra
SKAITYTOJŲ KLUBAS
Medinį paveldą praradę norvegai gelbsti jį Lietuvoje
Norvegų žurnalistas, rašytojas Larsas Myttingas, kaip ir visa jo tauta, labai didžiuojasi medinėmis bažnyčiomis. „Džiaugiuosi galėdamas pasakyti, kad tos, kurias
Atradimai
ASMENYBĖ
Patrioto architektūra: F. Vizbaro palikimas Kaune
Trijų įvykių šiuo metu laukia Kauno centrinis paštas: savo jubiliejaus, žinios, ar taps UNESCO pasaulio paveldo sąrašo dalimi, ir sprendimo, kas pastate įsikurs iškrausčius paštą. Viktorija Vitkauskaitė atsigręžia į šio kūrinio autorių Feliksą Vizbarą ir aptinka aibę kitų jo sukurtų tarpukario architektūros perlų.
Atradimai
DIENA SU MOKSLININKU
Pokalbiai apie mirtį, padedantys gyventi
Namai – privati teritorija, kurioje architektė Eglė Bazaraitė sako besijaučianti saugiausiai. Tad ir susitikti kviečia ten – ką tik iš administracinio statinio į gyvenamuosius loftus paverstame pastate. Kotryna Tamkutė tyliai sau šypteli: toną pašnekesiui ši erdvė neabejotinai diktuos.
Kultūra
Architektūra naujomis akimis
Prieš penkerius metus pirmą kartą 30-ies pastatų duris pravėręs „Open House Vilnius“ šiemet jų siūlo aplankyti gerokai daugiau – net 70. Kurių ekskursijų vertėtų nepraleisti ir kaip pažinti architektūrą, Laura Čiginskaitė klausė festivalio programos kuratorės Agnės Motiejauskaitės.
Kultūra
M. Bruncevic: „Nereikia aklai paisyti visuomenės“
Miestų pastatus, parkus, skulptūras ir kitus viešųjų erdvių objektus matome ar jais naudojamės visi, bet teisė į jų autorystę priklauso tik architektams ir statytojams. IQ apžvalgininkė Kotryna Tamkutė su Švedijos Geteborgo universiteto mokslininke, rašytoja dr. Merima Bruncevic kalbėjosi apie tai, ar visuomenė turi teisę tik gėrėtis, ar ir spręsti.
Temos
Sukurta asmenybės
Ramus architekto, Nacionalinės premijos laureato Rolando Paleko kalbėjimas ir sutelktas dėmesys pašnekovui niekaip neišduoda įtemptos darbotvarkės bei tūkstančio reikalų. Tuo pasinaudojusi Viktorija Vitkauskaitė bando pakasinėti profesoriaus idėjų pamatus.
Kultūra
Architektūra sukasi apie vardą, ne apie kokybę
Įtakingojo architektų biuro OMA atstovas Reineris de Graafas vieną po kito vardija aktualiausius architektūros iššūkius: šiuolaikines technologijas, vis augančius miestus, netgi žvaigždės vardo tradiciją. Kaip visus juos paversti pranašumais, Vilniuje viešėjęs svečias „Open House Vilnius“ iniciatyva kalbėjosi su architekte Saule Juknevičiūte.
Kultūra
Gyvybiškai būtinas
Jei tartume, kad architektūra – kaip muzikos kūnas, o muzika yra dar neįkūnyta architektūra, tada galėtume pradėti girdėti miestus, sodžius, jų kultūrą ir sąskambį su gamta. Ir kokia tai muzika, ką ji kuria?
Kultūra
Prarasta didybė
Pacų rūmai Didžiojoje gatvėje liko istorijos paraštėse.
ŽYMA
ARCHITEKTŪRA