Meniu
Prenumerata

trečiadienis, spalio 30 d.


Pasaulis
JAV PREZIDENTO RINKIMAI
J. Bidenas sako nesąs tikras, ar siektų perrinkimo, jei ne D. Trumpas
JAV prezidentas Joe Bidenas antradienį sakė nesantis tikras, ar būtų nusprendęs siekti perrinkimo kitais metais, jei naujos kadencijos nesiektų jo
The Economist
AFROPOPULIZMO BANGA
Perversmus Afrikoje lemia kur kas didesnė krizė
Į demokratiją kėsinasi korupcija, sąstingis ir smurtas
Pasaulis
JAV PREZIDENTO RINKIMAI
J. Bidenas perspėjo apie „ekstremisto“ D. Trumpo keliamą grėsmę JAV demokratijai
JAV prezidentas Joe Bidenas ketvirtadienį asmeniškai užsipuolė „ekstremistą“ Donaldą Trumpą, apkaltinęs galimą savo varžovą per rinkimus 2024 m. sąmokslu sugriauti
Komentarai
KOMENTARAS
Minios sindromas prieš demokratiją
„Demokratija yra niekas daugiau, kaip gaujos valdžia, kur penkiasdešimt vienas procentas žmonių gali atimti teises iš likusių 49 procentų“, –
IQ Tema
PREZIDENTAI PRIEŠ PREMJERUS
Kuri demokratija geriausia?
Pasaulio valstybės renkasi skirtingas politines sistemas. Kurios jų užtikrina daugiau demokratijos ir atskaitomybės?
Aktualijos
DEMOKRATIJA
Lietuva Pasauliniame demokratijos indekse pakilo į 39 vietą
Britų ekonomikos, politikos, finansų ir verslo leidinio „The Economist“ tyrimų ir analizės padalinys „The Economist Intelligent“ publikavo kasmetinį pasaulio valstybių
Pasaulis
KARAS UKRAINOJE
V. Zelenskis: niekas nebegali pakenkti Ukrainos demokratijai
JAV prezidento Joe Bideno pirmadienio vizitas Kyjive parodė, kokia Ukraina yra tvirta ir svarbi visam pasauliui, savo vakaro kreipimesi pareiškė ukrainiečių prezidentas Volodymyras Zelenskis.
Aktualijos
PASAULIS 2023. LIETUVA
Pagalba Ukrainai yra ir pagalba demokratinei Rusijai
Europoje išgyvename sunkią geopolitinę krizę, kurią lėmė Rusijos karinė agresija prieš Ukrainą. Tai kartu atskleidė ir reiškinį, kurį verta pavadinti Rusijos tragedija: žlunganti, pūvanti iš vidaus, pralaiminti, agresyvi Rusija kelia pavojų visiems aplinkiniams, visų pirma, Ukrainai, bet kartu didžiausią pavojų kelia sau ir savo likimui. Tai ir yra Rusijos tragedija, pavojinga ir visam pasauliui.
Pasaulis
JAV
J. Bidenas smerkia D. Trumpo „ekstremistinį“ demokratijos puolimą
Pasaulis
TAIVANAS
Taivano parlamento vadovas: neramiais laikais demokratijos turi išlikti vieningos
Taivano parlamento vadovas You Si-Kunas sako, jog neramiais laikais demokratijos turi išlikti vieningos, akcentuoti laisvės svarbą.
IQ Tema
VERTYBĖS IR LIETUVOS POLITIKA
Tu vertybių žeme: kokia tikroji šio žodžio reikšmė Lietuvoje?
Krizės apnuogina ne tik atskirus individus, bet ir valstybes, jų vadovus, pačias visuomenes.
IQ Tema
DEMOKRATIJOS PRIEŠ AUTOKRATIJAS
Lemiamas mūšis: ar Vakarų požiūris į nedemokratiškus režimus turėtų keistis?
Rusijos karas prieš Ukrainą, daugeliui netikėtas ir pribloškęs cinizmu, taip pat greita, vieninga ir stipri vadinamųjų kolektyvinių Vakarų reakcija iškėlė idėją, kad demokratinis pasaulis turi susivienyti kovoje prieš autoritarinius režimus ir diktatūras. Ar ji reali? Ar liberalios demokratijos, ką ir kalbėti apie tarpinius režimus, pajėgs rasti bendrus vertybių vardiklius ir suderinti interesus? Pagaliau kieno pusėje – demokratijų ar autokratijų – yra jėgos persvara?
The Economist
PASAULIS 2022
Kaip technologijos gali sustiprinti demokratiją
Taivano skaitmeninių technologijų ministrė Audrey Tang pasakoja, kiek daug naudos turi skaitmeninės erdvės, kuriose bendradarbiauja piliečiai, įmonės ir valdžia.
The Economist
PASAULIS 2022. ARTIMIEJI RYTAI
Demokratija ant prarajos krašto: Tunisas ruošiasi autokratiškai ateičiai
2021 m. liepą nušalinęs ministrą pirmininką, paleidęs parlamentą ir perėmęs vykdomąją valdžią Tuniso prezidentas Kaisas Saiedas jau kitą dieną į kabinetą pasikvietė „The New York Times“ žurnalistus. Prezidento varžovai šiuos jo veiksmus vadino perversmu. K. Saiedas norėjo išsklaidyti įtarimus, kad elgiasi autoritariškai. „Kodėl jums atrodo, kad aš būdamas 67-erių norėčiau tapti diktatoriumi?“ – paklausė jis, cituodamas prancūzų valstybės veikėjo Charles’io de Gaulle’io 1958 m. pasakytus žodžius.
The Economist
PASAULIS 2022. ŠIAURĖS IR PIETŲ AMERIKOS
Lotynų Amerikos demokratijos išbandymas: daugiau įsiūčio ar daugiau pragmatizmo?
2022 m. Lotynų Amerikos gyventojams labiausiai rūpės, ar traukiantis pandemijai bus grįžta prie „seno gero“, t. y. ekonominės stagnacijos, socialinio nepasitenkinimo ir diskredituojamos demokratinės politikos. Paaštrintos pandemijos, 2021 m. šios blogybės keliose šalyse įsiutino visuomenę. Padėtį iš dalies sušvelnino skubi pagalba ir fiskalinės bei piniginės skatinimo priemonės. Todėl 2021 m. regionas atgavo didumą 2020 m. prarastos ekonominės apimties. 2022 m. atsigaunama bus lėčiau: augant infliacijai centriniai bankai imasi didinti palūkanų normas, o dauguma vyriausybių jau išnaudojo ribotus biudžeto pajėgumus. Todėl 2022 m. Lotynų Amerikos ūkiui pasiseks, jei bendrai paaugs daugiau kaip 3 proc.
ŽYMA
DEMOKRATIJA