Meniu
Prenumerata

pirmadienis, kovo 31 d.


Pasaulis
IŠNAUDOJAMOS PROGOS
D. Trumpo susidorojimo su USAID pasekmės: kur pasitraukia JAV, žengia Kinija
„Jei USAID kraunasi daiktus ir išvyksta, Kinija, atrodo, mielai į tą vietą persikelia“, – rašoma leidinio „Politico“ naujienlaiškyje „National Security Daily“. Tokią tendenciją, anot naujienlaiškio autorių, pastebi ilgamečiai JAV ir Kinijos stebėtojai bei pagalbos darbuotojai praėjus kelioms savaitėms po to, kai išrinktas JAV prezidentas Donaldas Trumpas ir jo sąjungininkas Elonas Muskas ėmėsi naikinti ir pertvarkyti JAV Tarptautinės plėtros agentūrą (USAID).
The Economist
NEMALONIAI ARTI
Kinijos DI sektorius beveik pasivijo amerikietiškąjį
Be to, jis atviresnis ir efektyvesnis
Komentarai
KOMENTARAS
Ar Kinijos DI startuolis „DeepSeek“ pakeis technologijų sektoriaus perspektyvą?
Dirbtinio intelekto (DI) investicijų bumas 2024 m. buvo viena iš svarbiausių rinkas varančių jėgų. Lyg iš niekur atsiradęs naujas žaidėjas kinų startuolis „DeepSeek“, teigiantis išvystęs JAV kompanijų DI prilygstantį modelį vos už dalelę jų kainos, paskatino investuotojus persvarstyti technologijų įmonių vertės prielaidas. Todėl šią savaitę rinkos pradėjo itin giliu kritimu, o lustų gamintoja „Nvidia“ vos per dieną prarado pusę trilijono JAV dol. rinkos vertės.
Verslas
DIRBTINIS INTELEKTAS
Kinijos DI startuolis „DeepSeek“ sukėlė šoką JAV technologijų sektoriui
Kinijos startuolio „DeepSeek“ dirbtinio intelekto (DI) pokalbių robotas pakilo į „Apple Store“ atsisiuntimų sąrašo viršūnę, priblokšdamas pramonės atstovus ir analitikus savo gebėjimu prilygti JAV konkurentams.
Aktualijos
SUVALDYTI DRAKONĄ
EK dėl bylos prieš Kiniją: palaikysime Lietuvą, bet sprendimo nėra
Europos Komisija (EK) nei patvirtino, nei paneigė pranešimus, kad ES svarsto nutraukti Pasaulio prekybos organizacijoje (PPO) iškeltą ir šiuo metu
IQ video
NEDIPLOMATINIS POKALBIS
G. D. Voveris: Kinija buvo viena pirmųjų valstybių, kuri atidarė ambasadą Lietuvoje jau 1992 m. pavasarį
„1995 metai, sėdžiu savo darbo vietoje. Į kabinetą įeina vienas iš viceministrų ir sako – Voveri, važiuoji į Kiniją. Taip prasidėjo mano diplomatinė misija Kinijoje, – pasakoja ambasadorius Ginutis Dainius Voveris. – Viešbutyje gyvenau apie keturis mėnesius, kol gavau galimybę įsikurti mažose patalpose.“
Pasaulis
SKANDALAS UŽ LAMANŠO
Kinijos šnipinėjimo skandalas krečia britų politinį elitą
Princas, ministrai pirmininkai ir šnipas: Jungtinės Karalystės viršūnėles sukrėtė Kinijos šnipinėjimo skandalas, rašo Politico.eu. 50-metis Kinijos verslininkas Yang Tengbo, įvardijamas kaip
Pasaulis
KINIJOS KARO VADŲ GALVŲ KAPOJIMAS
Xi Jinpingo paranoja ar kova su korupcija?
Pirmaisiais karo su korupcija metais Kinijos vadovas Xi Jinpingas sustiprino didžiausios pasaulyje armijos kontrolę, nušalindamas įtakingus generolus iš konkuruojančių frakcijų
Komentarai
KOMENTARAS
Rimtas signalas Lietuvos pramonei: ko būtina imtis 2025 m.?
Europos pramonės nuosmukis, žemynui pastaruoju metu vis pralaimint konkurencinę kovą su Kinija, tiesiogiai paveikė ir Lietuvą.
Komentarai
KOMENTARAS
Sapalionės apie santykius su Kinija
„Drakono žudikui“, kaip Gabrielių Landsbergį pavadino leidinys „Politico“, ne tik baigus užsienio reikalų ministro kadenciją, bet ir padarius pauzę politikoje apskritai, vienas iš galimų pokyčių Lietuvos užsienio politikoje – santykių su Kinija normalizavimas. Apie tai kalbėjo tiek naujieji valdantieji (Saulius Skvernelis, Gintaras Paluckas), tiek kažką mikeno prezidentūra. Tačiau nepavyks.
The Economist
SKAITMENINIS DOMINAVIMAS
JAV prieš Kiniją: kas kontroliuoja internetą Azijoje?
Didžiulių duomenų kiekių ir DI bumo sūkuryje ne juokais įsisuka supervalstybių varžybos
Komentarai
KOMENTARAS
Ar lietuviai važinės kiniškais elektromobiliais?
Vienas iš kinų automobilių pramonės variklių buvo vidinė rinka, kuri per 10 metų išsiplėtė daugiau negu dukart iki 257 mln. automobilių 2023 metų pabaigoje ir jau viršija Europos Sąjungos automobilių parką. Prie augimo prisidėjo Vokietijos ir kitų Europos šalių gamintojai, eksportuodami automobilius ir kurdami jungtinius projektus su kinų įmonėmis.
The Economist
PRASKLEISTI ŠYDĄ
Kinijos valdžia slepia ūkio būklę
Bet gali būti, kad ir Komunistų partijos vidinės informacijos sistemos turi ydų
Pasaulis
JAV RINKIMAI
Į rinkimus JAV vėl krypsta Rusijos, Irano ir Kinijos akys: aktyvėja dezinformacinės kampanijos, naudojamas DI
Likus mažiau nei mėnesiui iki JAV prezidento ir Kongreso rinkimų, anot valstybės pareigūnų ir tyrėjų, dezinformacijos atakos įgavo ypatingą pagreitį, o jų šaltiniai dažniausiai slepiasi Rusijoje, Irane ir Kinijoje. Prie situacijos sudėtingumo ženkliai prisideda ir dirbtinio intelekto (DI) naudojimas.
ŽYMA
KINIJA