Meniu
Prenumerata

sekmadienis, gegužės 19 d.


Aktualijos
ALKOHOLIO VARTOJIMAS
Lietuvos tabako ir alkoholio akcizų politika veikia – vartojimas mažėja, o biudžetas pilnėja
Finansų ministerijai pristačius 2025–2027 m. alkoholio ir tabako akcizų plano projektą, Eltos kalbinti ekonomistai jį ir bendrą Lietuvos akcizų politiką
Komentarai
KOMENTARAS
Saugumo poreikis didins mokesčius, tačiau ar sugebėsime juos subalansuoti?
Netylant diskusijoms dėl gynybos finansavimo diskutuojama apie mokesčių didinimą. Daugiausia dėmesio skiriama, ko gero, neišvengiamam PVM didinimui bei pelno mokesčiui
Komentarai
KOMENTARAS
Ar pirks lietuviai akcizines prekes Lenkijoje?
Lenkija toliau konkuruoja su Lietuva įvairių prekių kainomis. Tradiciškai kalbam apie maisto prekes, kurioms taikomas lengvatinis pridėtinės vertės mokestis (PVM), statybines medžiagas, bet vis dažniau atsiranda ir akcizinės prekės. Degalai, alkoholis ir netgi tabako gaminiai jau pasiekia mūsų rinką. Tai nėra kontrabanda, tačiau prekių judėjimas pastebimas ir tas srautas konkuruoja su vietos rinkoje pagamintomis prekėmis.
Komentarai
KOMENTARAS
Galiu lažintis, kad dirbtinio intelekto poveikis Lietuvos ekonomikai bus reikšmingas
Žmonijai jau teko išgyventi tris pramonės revoliucijas. Nors nė viena iš jų nepakeitė pačio žmogaus, pakito tik tai, kaip žmogus
Komentarai
KOMENTARAS
Laivyba Lietuvoje kyla, bet per lėtai
Pakankamai daug diskusijų kyla dėl laivybos Lietuvoje. Visų pirma pramoginės laivybos, kuri patiria didžiulę transformaciją. Praėjusiais metais Lietuvoje buvo registruota apie 600 papildomų laivų ir šis skaičius tik augs šaliai turtėjant. Bet trūksta švartavimosi vietų, degalinių, nuotekų iškrovimo vietų.
Pasaulis
BANKAI
Ekonomistai dėl rezultatyvių užsienio bankų vilionių į Lietuvą skeptiški
Vyriausybės ir Lietuvos banko atstovams kviečiant užsienio bankus į Lietuvą, ekonomistai tvirtina, kad didesnė konkurencija šioje rinkoje būtų naudinga. Tačiau, jų manymu, tikimybė, kad čia ateis bankai iš Vidurio ar Vakarų Europos – nedidelė, o tam įtakos gali turėti ir neseniai priimtas laikinasis solidarumo įnašas.
Aktualijos
TREČIADIENIO KALEIDOSKOPAS
Smukęs Lietuvos BVP, demokratijos indeksas ir kitos svarbiausios naujienos
Svarbiausių gegužės 31-osios naujienų iš Lietuvos ir pasaulio apžvalga. Lietuva ir demokratija Britų savaitraštis „The Economist“ publikavo kasmetį pasaulio valstybių demokratijos indeksą.
Finansai ir investavimas
LIETUVOS EKONOMIKA
Ekonomistai: ūkio nuosmukis – galimybė pasiruošti augimui, jis turėtų sustoti
Statistikams paskelbus, kad šalies ekonomika pirmąjį šių metų ketvirtį smuko maždaug 1 procentiniu punktu mažiau nei skelbta gegužės pradžioje, „Luminor“
Finansai ir investavimas
MOKESČIAI
Nauji mokesčių pasiūlymai įneša painiavos ir nekeičia esmės
Kai kurių mokesčių reformos korekcijų pasiūliusi Finansų ministerija įnešė dar daugiau painiavos ir neaiškumų, sako mokesčių ir ekonomikos ekspertai. Komentuodami
Verslas
PALŪKANŲ NORMOS
M. Dubnikovas: tikėtina, kad ateityje nulinių bazinių palūkanų normų nebeturėsime
Ekonomistas Marius Dubnikovas teigia, kad ateityje bazinės palūkanų normos euro zonoje nebegrįš prie 0 proc. lygio, kuris iki 2022 metų vasaros išsilaikė nepakitęs beveik dešimtmetį. Pasak jo, ypač žemos bazinės palūkanų normos yra bandymo „gydyti“ su problemomis susiduriančia ekonomiką rezultatas, tad tokio lygio sugrįžimas rodytų rimtas problemas.
Komentarai
KOMENTARAS
Ar buhalteris kuria verslą?
Apskaitininkas ar buhalteris nekuria verslo, tačiau prisideda prie jo vystymo atlikdamas savo kilnias funkcijas – informavimo, įspėjimo bei informacijos pateikimo. Šių metų staigiai pasirodęs mokesčių pakeitimų paketas atrodo, kaip buhalterio pasiūlymai greitai pakeisti įmonės ar šiuo atveju šalies padėtį ir įvesti teisingumą bei padidinti pinigų biudžete. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad siekiai kilnūs, tačiau praėjus dešimčiai aptarimo dienų aiškėja, kad namų darbai neatlikti.
Verslas
ĮTAKA
Verslo nuomonės lyderių įtakos indeksas: A. Lukošiaus ir D. Dundulio spurtas
Nuomonės lyderių įtakos reitinge šiemet staigmena – šalia garsių ekonomistų Nerijaus Mačiulio, Žygimanto Maurico, Mariaus Dubnikovo į dešimtuką pateko ir Arnoldas Lukošius, „Tele2“ veidas ir ekspertas, rodo „Kantar“ sudarytas Verslo nuomonės lyderių įtakos indeksas.
Verslas
INFLIACIJA
Ekonomistai įspėja apie niekaip nesulėtėjančią infliaciją: horizonte – 4 proc. EURIBOR
Dėl nepakankamai sparčiai mažėjančios infliacijos Europos centrinis bankas (ECB) toliau didina palūkanų normas. Lietuvos namų ūkiams ir verslams aktualiausios 6 mėnesių EURIBOR praėjusią savaitę pasiekė didžiausiais per 14 metų aukštumas, kurios siekia 3,4 proc.
Verslas
VIRŠPELNIAI
M. Dubnikovas – apie solidarumo įnašą bankams: problema, kai politikai pradeda spręsti, kiek pelno tau pakanka
Ekonomistas Marius Dubnikovas teigia, kad ketvirtadienį Finansų ministerijos pristatytas laikino solidarumo įnašo bankams įstatymo projektas yra paremtas netinkama logika. Pasak jo, Vyriausybės atstovų ir Seimo narių teigimas, kad bankai gauna pajamas „nieko neveikdami“ yra paremtas pasirinkimu ignoruoti šių verslų ilgalaikę veiklą.
Komentarai
KOMENTARAS
Kailių verslo atėmimas Lietuvai gali kainuoti šimtus milijonų
Lietuvoje vyksta diskusijos dėl draudimo auginti kailinius žvėrelius. Tokios diskusijos vyksta kelis dešimtmečius Europoje ir yra labai daug praktikos, kai kur yra priimti sprendimai drausti, tačiau įgyvendinimo keliai yra skirtingi. Daugiausiai Lietuvoje tai aktualu audinių fermoms, kurios turi ilgametę praktiką ir yra retas verslas šalyje, kuris gali pasigirti geriausia produkcijos kokybe Pasaulyje ir valdo 5 – 8 proc. Pasaulio audinių rinkos, priklausomai nuo metų.
ŽYMA
MARIUS DUBNIKOVAS