Meniu
Prenumerata

sekmadienis, lapkričio 10 d.


Verslas
Karvutė, vardu „Google“: Europa pasiryžusi smarkiai apmokestinti technologijų gigantus
Prancūzija tapo pirmąja Europos šalimi, pasiryžusia numelžti žemyne mokesčių beveik nemokančius skaitmeninių paslaugų gigantus. Ar tą patį vertėtų padaryti ir Lietuvai?
Komentarai
Pavydas mus visus suvalgys
Užrašas ant vienos sienos Vilniaus senamiestyje skelbia: „Pavydas jus visus suvalgys.“ „Prieš tai išgaudęs po vieną“, – būtų galima pridurti. Išties, apakinti pavydo dažnai palaikome tokius sprendimus, kurie ilgainiui apkarsta mums patiems.
Komentarai
Mokesčių mokėtojai – teisėkūros miglose
JAV Stanfordo universiteto teisės profesorius Josephas Bankmanas, 2005-aisiais sugalvojęs reformuoti itin chaotišką, sudėtingą ir XXI a. skaitmeninių realijų neatitinkančią Kalifornijos valstijos mokesčių deklaravimo sistemą, radijo laidoje „Planet Money“ prisipažino sulaukęs netikėto atsako iš… mokesčių konsultantų organizacijų.
Komentarai
Progresinius įvedė. Ar nelygybė sumažėjo?
Kartagina privalo būti sunaikinta! Šiais žodžiais visas savo kalbas bet kokia tema Romos Senate baigdavo senatorius Kato Vyresnysis. Žiūrint iš Romos perspektyvos, Kato mintis buvo racionali.
Komentarai
Socialinis ar socialistinis teisingumas?
Prieš porą mėnesių Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui pasidalijus mintimis apie gyvulių ūkį, iš knygynų iššluotas George’o Orwello „Gyvulių ūkis“. Bet lygiai taip pat reikėtų perskaityti kitą šio autoriaus knygą – „1984“ – ir atkreipti dėmesį į joje vartojamą naujakalbę. Tai gera proga susimąstyti, kokią įtaką mąstymui turi žodžiai.
Komentarai
Kas paguos mokesčių mokėtoją?
Kai tik koks mokesčių mokėtojas pradeda kelti klausimą, kodėl jis tiek daug atiduoda ir tiek mažai gauna, jį užsipuola visi: politikai iš kairės ir dešinės.
Komentarai
Progresiniai, perskirstymas ir populistai
„Visų šalių proletarai – vienykitės“ – pamenu šūkį ant tuometinių laikraščių. Galėdavau jį pakartoti kad ir prikeltas naktį, nors nei tėvai, nei seneliai partijai nepriklausė. Tiesiog VŠPV buvo tiek visur matomas, jog jį atkartoti galėjai ir nesuprasdamas, ką tai reiškia. „Oh be a fine girl kiss me“ arba OBAFGKM, žvaigždžių klasifikacija pagal spinduliavimo intensyvumą, yra kone vienintelis dalykas, kurį atsimenu iš astronomijos paskaitų. OBAFGKM galiu išbelsti ir prikeltas naktį, nors esmę ir prasmę jau seniai pamiršau.
Komentarai
Išsitrinkime galvas. Delete
Atsibundi vos prašvitus ir supranti, kad tai tavo organizmas nuo ankstyvo ryto siunčia žinutes: sako, kad skauda. Kad privalai kažką daryti. Aišku, supyksti: šiandien ir taip nėra kada, reikia bėgti į darbą, o kūnas perspėja, kad būtina sveikata pasirūpinti. Tučtuojau, neatidėliojant, greitai. Koks dantis, kuris sudaro gal vieną tūkstantąją dalį tavo organizmo, staugia taip, kad viską metęs leki pas dantistę gydytis. Kai pagalvoji, tai turi dar per dvidešimt kramtomųjų atsarginių, o rūpiniesi juo, kaip vienatiniu, paskutiniu.
The Economist
Dabartines mokesčių sistemas būtina pritaikyti XXI amžiui
Šiandieninės mokesčių sistemos nedovanotinai negrabios
The Economist
Tabako alkoholio ir kiti „nuodėmės“ mokesčiai yra ne tokie efektyvūs, kaip atrodo
Apmokestinus alkoholį, tabaką ir cukrų pasitaiso visuomenės sveikata. Bet tokie mokesčiai dažnai būna ne visai vykę.
Komentarai
„Pakankamai gerai“ – per maža
Jei laiko mašina kokį 1990-ųjų Lietuvos pilietį perkeltume į 2018-ųjų Lietuvą, spėju, čia jam irgi pasirodytų „kaip užsienyje“. Neigti pažangą, ypač materialinės gerovės, yra absurdiška ir rodo ypatingą įsikabinimą į sovietinę praeitį. Paklauskite žmonių iš šalies, tų, kurie žiūri CNN, o ne RT, ir jie neabejotinai pasakys, kad pokyčiai yra stulbinantys, o Lietuva yra tikrų tikriausia sėkmės istorija.
Verslas
Lietuvą gyręs „Forbes“ vyriausiasis redaktorius S. Forbesas kritikuoja naująjį GPM
Seimui nubalsavus už mokesčių reformą, Lietuva dirbančiuosius apmokestins dviem gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifais – 20 ir 27 proc. Jungtinių Valstijų ekonomikos žurnalo „Forbes“ vyriausiasis redaktorius Steve'as Forbesas, vienoje savo knygų gyręs Lietuvą už sprendimą taikyti fiksuotą 15 proc. GPM mokestį, šiandien linki susigrąžinti tai, kas prarasta. Interviu specialiai IQ žurnalui jis papasakojo, kodėl siūlytų visoms valstybėms kuo paprastesnius mokesčius ir ką Lietuvai gali atnešti tokie pasikeitimai.
Komentarai
Geros, blogos ir neaiškios permainos
Režisieriaus Sergio Leone itališkame „spagečių“ vesterne su Clintu Eastwoodu „Geras, blogas ir bjaurus“ persipina trijų veikėjų likimai ‒ „geriečio“, „blogiečio“ ir tiesiog moraliai neutralaus savanaudžio šlykštuko. Pabaigoje blogiukas yra nukaunamas, šlykštukas išgyvena, o „gerietis“ laimi ir išjoja į saulėlydį.
IQ Tema
Vien tik skurdas valdo mus: kodėl politikai neatstovauja turtingiesiems?
Politikai vengia ginti turtinguosius, bet ir iš tiesų vargstančiais pernelyg nesirūpina
ŽYMA
MOKESČIAI