Meniu
Prenumerata

trečiadienis, spalio 16 d.


The Economist
RAUDONOJO MĖNULIO ZENITAS
Kinija tapo mokslo jėgaine
Ši šalis žengia priekyje įvairiose srityse: nuo augalų biologijos iki superlaidininkų fizikos Pekine esančios Kinijos mokslų akademijos (KMA) pastato atriume stovi
Komentarai
KOMENTARAS
Mokslu grįsti sprendimai turėtų atsirasti dar politinių partijų rinkimų programose
Ar įmanoma užtikrinti, kad išmintingi sprendimai Lietuvos politinėje erdvėje nebūtų išimtis iš taisyklės? Šio klausimo svarba ypač didėja šiais metais,
Pasaulis
PASAULIS 2024
Pažvelkime į dangų: nauji erdvėlaivių paleidimai, misijos ir raketos
2024 m. pabaigoje astronautai pirmą kartą po daugiau nei pusės amžiaus turėtų sugrįžti į Mėnulį. Na, pusiau. Per NASA organizuojamą „Artemis
Pasaulis
ATRADIMAI
JAV mokslininkai paskelbė apie svarbų proveržį panaudojant branduolių sintezės reakcijas
JAV energetikos sekretorė Jennifer Granholm antradienį paskelbė amerikiečių mokslininkų padarytą „svarbų mokslinį proveržį“ panaudojant branduolių sintezės reakcijas, panašias į vykstančias Saulės gelmėse.
The Economist
PASAULIS 2022. MOKSLAS IR TECHNOLOGIJOS
Dideli ir maži klausimai: nauji moksliniai prietaisai bandys nežinomybės ribas
Iš ko sudaryta Visata? Iš kur ji atsirado? Ir kaip pasibaigs? Šie klausimai neduoda ramybės ištisoms fizikų kartoms, todėl jie vis bando didelių ir mažų reiškinių ribas.
Verslas
AUKŠTASIS MOKSLAS
Atviros durys: universiteto neturintis Panevėžys ieško naujų būdų ugdyti talentus
Baigę mokyklas tolimesnėms studijoms panevėžiečiai dažniausiai renkasi kitus Lietuvos miestus. Panevėžys bent stengiasi dalį jų sulaikyti. Kaip ir kasmet, šį rugsėjį
Aktualijos
ŠVIETIMAS
Mokslo metai mokyklose prasidės rugsėjo 1-ąją
Mokslo metai prasidės rugsėjo 1 dieną mokyklose, ketvirtadienį paskelbė švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius.
Aktualijos
MOKSLAS
Prisiekė naujasis VU rektorius R. Petrauskas
Trečiadienį prisiekė ir darbą pradėjo naujasis Vilniaus universiteto (VU) rektorius istorikas Rimvydas Petrauskas.
Atradimai
DIENA SU MOKSLININKU
Biochemikas J. Nainys: „Kiekvienas tyrėjas – maža didesnio paveikslo dalis“
Konkretus tikslas, jo siekis ir įgyvendinimas panaikina rutiną, įsitikinęs biochemikas Juozas Nainys. Kotrynai Tamkutei jis pasakojo apie ryžtą siekti proveržio personalizuotoje medicinoje.
IT ir transportas
DIRBTINIS INTELEKTAS
J. O’Keefe’as: „Nesu įsitikinęs, kad dirbtinis intelektas galės elgtis kaip žmogus“
„Tikiuosi, nematuosite mano IQ“, – išgirdęs mūsų žurnalo pavadinimą pajuokavo Vilniuje kovo mėnesį lankęsis Nobelio premijos laureatas medicinos srityje Johnas O’Keefe’as. IQ apžvalgininkas Gytis Kapsevičius su garsiu neuromokslininku kalbėjosi apie gyvūnus, kompiuterinius žaidimus ir kuo taksi vairuotojai pranašesni už kitus žmones.
The Economist
KINIJOS MOKSLAS
Ar gali Kinija tapti didžiuoju mokslo centru?
Netrukus bus patikrinta hipotezė, ar didžiajam mokslui būtina minties laisvė
Kava su IQ
E. Domańska: „Visuomenė linkusi priimti melagingas žinias ir atmesti tiesą“
Istorikai yra gyvybiškai reikalingi, įsitikinusi Poznanės Adomo Mickevičiaus ir Stanfordo universitetų profesorė Ewa Domańska. Tačiau jie negali pateikti galutinių atsakymų. Interviu IQ apžvalgininkei Kotrynai Tamkutei mokslininkė sakė, kad tai susiję su disciplinos specifika: istorija niekada nebuvo pripažįstama kaip tiesą atrandantis mokslas.
Komentarai
Išsitrinkime galvas. Delete
Atsibundi vos prašvitus ir supranti, kad tai tavo organizmas nuo ankstyvo ryto siunčia žinutes: sako, kad skauda. Kad privalai kažką daryti. Aišku, supyksti: šiandien ir taip nėra kada, reikia bėgti į darbą, o kūnas perspėja, kad būtina sveikata pasirūpinti. Tučtuojau, neatidėliojant, greitai. Koks dantis, kuris sudaro gal vieną tūkstantąją dalį tavo organizmo, staugia taip, kad viską metęs leki pas dantistę gydytis. Kai pagalvoji, tai turi dar per dvidešimt kramtomųjų atsarginių, o rūpiniesi juo, kaip vienatiniu, paskutiniu.
Kultūra
A. Lightmanas: „Nesugebėdami sustoti žudome savo kūrybingumą“
Nors dar mokykloje daugeliui tenka pasirinkti arba humanitarinių, arba tiksliųjų bei gamtos mokslų sritį, amerikiečių fizikui ir rašytojui Alanui Lightmanui rinktis nesinorėjo. Apie šių dviejų sričių skirtumus ir panašumus literatūros festivalio „Vilniaus lapai“ svečias pasakojo Laurai Čiginskaitei.
Temos
U. Neniškytė: „Tikiu ne likimu, o mokslu“
Pirminis interviu su dr. Urte Neniškyte planas – atidžiau pasigilinti į pašnekovės biografiją – pereina į pokalbį apie haliucinogenus, ateities mediciną, buvimą intravertu ir daugybę kitų temų. Viktorijai Vitkauskaitei toks posūkis atrodo lyg iliustracija, kokiais įdomiais ir netikėtais keliais mus šiandien vedžioja mokslas.
ŽYMA
MOKSLAS