Meniu
Prenumerata

ketvirtadienis, lapkričio 21 d.


Sportas
LYČIŲ LYGYBĖ
Moterų futbolo komandos vadovė M. Murphie: „Kiek gali būti tų pirmų žingsnių?“
Kai visas Liono stadionas per 2019 m. pasaulio moterų futbolo čempionato finalą skandavo „vienodo užmokesčio“, tapo aišku, kad kažkas smarkiai pasikeitė. Tačiau tuo metu pasaulyje jau buvo vienas klubas, vyrų ir moterų komandoms mokantis vienodai – tai Anglijos „Lewes FC“. Jo moterų ekipos vadovė Maggie Murphie IQ autorei Rugilei Trumpytei pasakojo, kokius pokyčius šiuo metu patiria futbolas ir kokią įtaką tam turėjo šiųmetis turnyras Prancūzijoje.
Temos
Greitesnės už prietarus
Bėgikės jau seniai kovoja dėl pripažinimo ir statuso, kuriais mėgaujasi maratonus ar krosus įveikiantys vyrai. Rachel Hewitt domisi, kodėl bėgimo batelius apsiavusi moteris vis dar laikoma maištininke.
Kava su IQ
S. Mbete: „Socialinė nelygybė – stipri korta, kuria žaidžia populistai“
Nacionalizmas ir populizmas Pietų Afrikos Respublikoje (PAR) auga ir stiprėja, įsitikinusi Pretorijos universiteto dėstytoja dr. Sithembile Mbete. IQ apžvalgininkei Kotrynai Tamkutei ji sakė, kad šiuo metu PAR gyventojai nekvestionuoja demokratijos ir konstitucijos per se, tačiau ateityje su tuo susijusių klausimų neabejotinai kils.
Pasaulis
Kita Svajonių komanda: kaip JAV pradėjo dominuoti futbole
JAV rinktinė – labiausiai dominuojanti futbolo pasaulyje. Šis teiginys, skambantis kaip pokštas pagalvojusiems apie vyrų sportą, visai nejuokingas kalbant apie Jungtinių Valstijų moterų ekipą, savo galybę įrodinėjančią jau tris dešimtmečius.
IQ Tema
Paskutinė kliūtis: kodėl reikėtų į Lietuvos kariuomenę šaukti ir moteris?
Lietuvoje grąžinant privalomąją karinę tarnybą sustota pusiaukelėje – nenumatytas vaikinų ir merginų šaukimas lygiomis teisėmis. Metas ištaisyti klaidą.
IQ Tema
Laiku ir vietoje. Arba atvirkščiai
Geriausios ir blogiausios valstybės moterims
Komentarai
Lyčių lyguma
Visi tie rinkimai – kaip egzaminai, kuriems dauguma balsuotojų deramai nepasiruošia, nes vis pritrūksta poros naktų: tai „Gyvulių ūkiui“ pavartyti, tai Konstitucijos spragoms galvoje užsilopyti. Žmonės programų neskaito, nes jose tas pats per tą patį; kas laukia ateity – negalvoja, nes ateities nežino niekas, net horoskopų sudarinėtojai.
IQ Tema
Užgniaužta energija
Nors pasaulio mastu Lietuva moteris į darbo rinką įtraukia gana aktyviai, iki šiol esame priversti klibinti likusius barjerus. Jei pavyks, naudos turėsime visi.
IQ Tema
Tikimybių ironija: moterų Vyriausybėje trūkumas nelogiškas nei matematiškai, nei gyvenimiškai
Lietuvoje ministrė – vis dar išimtis, o ne taisyklė. Vienas paskyrimas problemos neišspręs.
Temos
Išsilavinimas ir kitos santuokos Kinijoje kliūtys
Šiandien Kinijos miestuose gyvenančios moterys labiau išsilavinusios ir turtingesnės nei ankstesnės kartos atstovės. Bet, kaip išsiaiškino Roseann Lake, tuoktuvių rinkoje ši sėkmė dažnai atsigręžia prieš jas.
Aktualijos
H. Clark: „Moterys nudirba tris ketvirtadalius pasaulio neapmokamo darbo“
„Aš visada sakiau, kad nenoriu ir nesitikiu, jog kas nors už mane balsuos dėl to, jog esu moteris. Tačiau tikiuosi, kad jie nesirinks nebalsuoti, nes esu moteris“, – buvusios Naujosios Zelandijos premjerės ir Jungtinių Tautų vystymo programos vadovės Helen Clark frazė, ištarta 2016 m. Jungtinių Tautų (JT) generalinio sekretoriaus rinkimų kampanijos metu, apibūdina jos požiūrį į lyčių lygybę. IQ apžvalgininkei Ugnei Litvinaitei ji pasakojo, kuo skiriasi teisinis neutralumas ir realios moterų galimybės bei kas svarbu siekiant kitų tvarios plėtros tikslų.
Kultūra
Tostus sako vyrai
Šiųmečiame Venecijos kino festivalyje pasigirdę jau tradiciniais tampantys priekaištai dėl pernelyg mažo dėmesio moterų kūrybai atveria sistemines šios industrijos spragas. Tačiau galbūt jau kitąmet žiūrovai išgirs ne tik priekaištus, bet ir pamatys jų nulemtus pokyčius.
Verslas
Leiskite joms dirbti: iš lyčių lygybės darbo rinkoje Lietuva galėtų gauti daugiausiai naudos
Nors Lietuva džiaugiasi moterų užimtumo rodikliais, nematomi barjerai trukdo joms į darbo rinką žengti visa koja. Dabartinė vaiko priežiūros sistema tik dar labiau apsunkina padėtį.
Kultūra
Moterų balso teisės šimtmetis
XIX a. pabaigoje Rusijos imperijoje papūtę laisvę nešantys vėjai neaplenkė ir Lietuvos. Čia juos pajuto moterys, aktyviai puoselėjusios lietuvybę, prisidėjusios steigiant slaptąsias mokyklas, dalyvavusios knygnešystėje ir kitose svarbiose veiklose.
ŽYMA
MOTERYS