Meniu
Prenumerata

penktadienis, gruodžio 6 d.


Kultūra
KULTŪRA KARO LAIKOTARPIU
J. Vaganova: stipri kultūra tampa gynybos dalimi, o menininkai gina šalį ne tik ginklu (Interviu)
Vietoj meno darbų – tuščios sienos, kiauri stogai ir išdaužyti langai – tokia yra dalies Ukrainos muziejų realybė. Anot Nacionalinio
Pasaulis
PASAULIS 2024
Naktis muziejuje: nuo robotų Seule iki „go go“ muzikos ir Shakespeare’o
Dėl pandemijos 104 tūkst. pasaulio muziejų ištiko krizė. Nors kaukių nebereikia ir judėjimas nebesuvaržytas, dėl augančių gyvenimo išlaidų ir pabrangusių
The Economist
PASAULIS 2023. KULTŪRA
Paroda tęsiasi: kokių naujų muziejų ir parodų laukti 2023-iaisiais
Kaip ir daugeliui muziejų, „Rijksmuseum“ skaudžiai atsiliepė COVID-19 pandemija. 2020 m. buvo blogiausi nuo XX a. 7-ojo dešimtmečio – muziejus
Kultūra
MUZIEJAI
Vaizduotės inžinierius ir jo muziejai
„Kai vaikai manęs klausia, kuo užsiimu, atsakyti sudėtinga: rengiu šou, steigiu muziejus, atlieku mokslinius tyrimus... Esu savotiškas vaizduotės inžinierius, – pasakojo 59-erių izraelietis Yaronas Meiri. – Bet labiausiai man patinkantis apibūdinimas – istorijų siuvėjas. Nesu tradicinis jų pasakotojas, esu savotiškas jų siuvėjas.“ Kokias istorijas jis „siuvo“ Lietuvoje, domėjosi Agnė Žemaitytė.
Kultūra
VILNIAUS MUZIEJAI
Rytojus prasideda šiandien: moderniausi Vilniaus muziejai
Ar norint apsilankyti muziejuje tikrai reikės ne bilieto, bet gydytojo recepto? O moksleiviams čia vyks ne tik dailės, bet ir Lietuvos istorijos, etikos, matematikos ar net fizikos pamokos? Meno kūriniai jau ir šiandien gimsta ne ant molbertų, o virtualiojoje erdvėje – jiems nebereikia drobės, dažų ir teptukų. Po moderniausius sostinės muziejus žvalgėsi Agnė Žemaitytė.
Kultūra
PASAULIS 2022. KULTŪRA
Nebloga kolekcija: dėmesio verti nauji pasaulio muziejai
Pastarieji pora metų muziejams buvo liūdni. 2019 m. šimtą populiariausių pasaulio įstaigų aplankė per 230 mln. žmonių, o 2020 m. – tik 54 mln., kai koronavirusas privertė suvaržyti judėjimą ir riboti socialinius kontaktus. Daugiau kaip 40 proc. muziejų, kuriuos apklausė už kultūrą atsakingas JT padalinys UNESCO, 2021 m. kartais vėl teko užverti duris, užėjus naujoms viruso bangoms. Dėl pandemijos parduota daug mažiau bilietų (jie – svarbus muziejų pajamų šaltinis), ji atsiliepė valstybinėms subsidijoms. Dalis muziejų pradėjo pardavinėti kolekcijose turimus meno dirbinius, kad turėtų iš ko mokėti atlyginimus ir padengti einamąsias išlaidas.
Kultūra
Ne revoliucija, o evoliucija
Trijuose iš keturių nacionalinių Lietuvos muziejų keičiasi vadovai. Naujieji, pakeitę ilgamečius pirmtakus, radikalių permainų imtis neketina, visgi jų planuojami pokyčiai nebus vien kosmetiniai.
Kultūra
Lenktynės dėl lankytojų
Asmenukių konkursai, tiesioginės transliacijos internete, suskaitmenintos kolekcijos – to griebiasi kultūros ir meno įstaigos, norėdamos pritraukti ar bent išlaikyti su technologijomis suaugusią auditoriją. Tačiau žengiant į virtualybę joms kyla naujų iššūkių.
Atradimai
Avantiūristo užrašai. Pablo Picasso užkniso juodai
Visi mano bičiuliai žino, kad nemėgstu P. Picasso. Be abejo, tai tik skonio reikalas ir tasai nemėgimas nėra labai piktas. Rytis
Kultūra
Nei laiko, nei noro
Kol didžiosios šalies kultūros įstaigos skaičiuoja gana stabilius lankytojų srautus, gyventojai skundžiasi, kad šios srities paslaugos jiems tampa sunkiau prieinamos. Toks paradoksas signalizuoja, kad atskirtis tarp skirtingas pajamas gaunančių žmonių vis labiau didėja.
ŽYMA
MUZIEJAI