Meniu
Prenumerata

šeštadienis, lapkričio 23 d.


Komentarai
KOMENTARAI
Sprendimas dėl Stambulo soboro kelia atgarsių Rytų Europoje
Švč. Išminties soboras, kadaise buvęs aukščiausia pasaulyje bažnyčia, taps mečete. Šis Turkijos lyderio Recepo Tayyipo Erdoğano žingsnis panaikina 1931 metais priimtą šalies įkūrėjo Mustafos Kemalio Ataturko sprendimą paversti šią šventovę sekuliariu muziejumi. Tai sukėlė sielvartą tarp krikščionių ir protestus tarp tebebranginančių sumenkusią Turkijos tolerancijos tradiciją.
Kultūra
VOKIETIJA
Berlynas ruošiasi dar šiemet atidaryti Humboldtų forumą
Milžiniška parodų ir renginių erdvė Berlyne – Humboldtų forumas – kelis kartus keitė atidarymo datą. Pastarąjį kartą ją pavėlinti privertė koronavirusas ir dėl jo įvestas karantinas. Vis dėlto forumo atstovai teigia, kad šių metų pabaigoje jis jau lauks pirmųjų lankytojų.
Kultūra
INTERVIU
V. Tarasovas: „Gyventi reikia šia diena, vos vos žvelgiant į priekį“
Tris dešimtmečius saugyklose laikytą meno kolekciją Vladimiras Tarasovas nusprendė padovanoti Lietuvos dailės muziejui (LDM). Džiazo muzikantas, videomenininkas, instaliacijų autorius su IQ kultūros redaktore Viktorija Vitkauskaite kalbėjosi apie kolekcijos užkulisius.
Vietovardžiai
ĮSPŪDŽIAI
Budapešto širdis
Vengrijos sostinėje, Budos pilies papėdėje, Antrojo pasaulinio karo išvakarėse įkurta ligoninė uoloje – Budapešto pasipriešinimo radikalizmui simbolis. Kotryna Tamkutė leidžiasi jos istorijos labirintais.
The Economist
PASIŠLYKŠTĖJIMO MOKSLAS
Ką šlykščiausio maisto muziejus atskleidžia apie žmogaus prigimtį ir politiką
Lankytojams vietoj bilieto įteikiamas maišelis, jei supykintų
Kultūra
MUZIEJUS
Naujas muziejus Atėnuose kelią skynėsi 30 metų
Monet, Degas, Gauguinas, van Goghas, Picasso, Miró, Klee – bet kurio garsiausių XIX–XX a. Europos tapybos meistrų kūrinius naujas Atėnų muziejus pasiruošęs parodyti ant savo sienų.
Kultūra
INTERVIU
V. Dolinskas: „Muziejininkams norėtųsi užsiimti ne vien lėšų paieška“
Pastaraisiais metais šalies kultūros įstaigas palietė nemažai permainų: apribotos vadovų kadencijos, paskelbtos nemokamo lankymo dienos, apkarpytos išlaidos ūkinėms reikmėms, priimtas Mecenatystės įstatymas. Kaip visa tai palietė vieną didžiausių muziejų – Nacionalinį muziejų Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmus, su įstaigos direktoriumi dr. Vydu Dolinsku kalbėjosi IQ kultūros redaktorė Viktorija Vitkauskaitė.
Verslas
Lukiškės minty: pasauliniai pavyzdžiai, ką daryti su senu kalėjimu
Liepos pradžioje baigtas ilgą laiką ginčus kėlęs Lukiškių kalėjimo perkėlimas. Pirmąją mėnesio dieną iš 1904 m. įkurtos įstaigos išvežti paskutiniai kaliniai, o antradienį bus paskelbtas oficialus jo uždarymas.
Kultūra
P. Machcewiczius: „Kurdamas karo muziejų atsidūriau atminties kare“
Antrojo pasaulinio karo muziejaus Gdanske įkūrėjas ir buvęs direktorius Pawełas Machcewiczius dėl šios įstaigos su Lenkijos valdžia sulaužė daug iečių, o galiausiai iš posto buvo priverstas pasitraukti. Gabrielė Norkūnaitė su istorijos profesoriumi kalbėjosi apie tai, kas slypi už skirtingų požiūrių į šalies praeitį.
Temos
Iš kraujo ir stebuklo: geto dailininko S. Bako istorija
Dešimtmetį Samuelį Baką tėvas iš Vilniaus geto slapčia išnešė maiše, bet pats išvadavimo nebesulaukė. Nuo tada vienas garsiausių litvakų dailininkų kūriniais kalba už tėvą, senelius, gimines, kaimynus ir visus tuos, kurių gyvenimą nutraukė Holokaustas. Viktorijai Vitkauskaitei menininkas savo muziejuje atskleidžia kelių paveikslų kontekstus.
Kultūra
„Tate“ keičiasi: ieško, kas atstovaus dvidešimtmečiams
Londono „Tate“ muziejus žengia žingsnį jaunosios kartos link ir ketina įtraukti jos atstovą į aukščiausią sprendimų priėmimo lygmenį.
Kultūra
Koonsas, Picasso ir juvelyrika
Latvijos nacionaliniame meno muziejuje praėjusią savaitę atidaryta paroda, kurioje eksponuojami garsių XX ir XXI a. menininkų kurti juvelyrikos dirbiniai.
Kultūra
E. Muncho originalai bus eksponuojami oro uoste
Vieno garsiausių Norvegijos menininkų Edvardo Muncho kūrybinio palikimo dalis netrukus bus prieinama ne tik muziejuose. Pagrindinis Oslo oro uostas ir Norvegijos E. Muncho muziejus pasirašė sutartį, kuria įsipareigojama artimiausius dešimt metų oro uoste eksponuoti po vieną originalų menininko kūrinį.
Kultūra
Rygos muziejuje – dvylika pasaulinių meno šedevrų
Įspūdinga paroda iš Nacionalinio Prado muziejaus rinkinių – rimta priežastis suspėti iki vidurvasario aplankyti Rygą. Latvijos sostinėje pirmą kartą Baltijos šalyse eksponuojama dvylika kūrinių iš garsiojo muziejaus Ispanijoje.
Kultūra
Karo muziejaus veiklą Lenkijoje ir toliau temdo konfliktai
Antrojo pasaulinio karo muziejus Gdanske turėjo tapti dar viena itin modernia, ambicinga ir inovatyvia atminties erdve Lenkijoje. Tačiau įsisiūbavę nesutarimai gerokai aptemdė jo reputaciją ir kelia abejonių dėl muziejaus kaip objektyvios istorinių įvykių atžvilgiu institucijos ateities.
ŽYMA
MUZIEJUS