Meniu
Prenumerata

ketvirtadienis, gegužės 30 d.


Atradimai
NUOTRAUKOS ISTORIJA
Įlipti į svetimus batus
„Į svetimus batus neįlipsi“, – moko lietuviškas posakis. Menininkė Dovilė Dagienė, sumaniusi kurti kultūros veikėjų portretų seriją, to ir nesiekė. Rusnei Marčėnaitei ji pasakojo, kad fotoobjektyvui nukrypus į herojų batus nusprendė būti atsakinga tik už estetinę projekto išraišką.
Atradimai
Tado Černiausko (ne)komforto zonos
Vaikus užauginusios, vyrus paleidusios seserys ar draugės, o gal apsipykusios gyvenimo partnerės – gali būti daugybė dviejų moterų istorijų. Ir visos jos, kaip Rusnei Marčėnaitei dėstė Tadas Černiauskas – menininkas Tadao Cern – kažkur yra realybė.
Atradimai
Bijūnas, pravarde Kiškis
Fotografas Andrius Burba nepamiršo pirmojo savo interviu televizijoje klausimo: „Nusprendėte eiti lengviausiu keliu – fotografuoti kačiukus?“ Rusnei Marčėnaitei jis patvirtina tikrai negalvojęs, kad pūkuoti herojai – garantuotas būdas užkariauti pasaulį.
Atradimai
NUOTRAUKOS ISTORIJA
Šalia diagnozės
Konkurse „Lietuvos spaudos fotografija“ už reportažus apdovanota fotomenininkė Eglė Mėlinauskienė ne kartą nepasinaudojo proga įamžinti tai, ką daugelis laikytų tikrai „auksiniu“ kadru. Pernelyg trapios buvo emocijos, pripažino ji Rusnei Marčėnaitei.
Atradimai
Prie upės, laukiant debesies
Penkios minutės nuo namų iki Vilnios, o tada – keli kilometrai paupiu, vis stabčiojant spustelėti fotoaparato mygtuko. Stanislovas Žvirgždas Rusnei Marčėnaitei pasakojo iš vieno tokio pasivaikščiojimo parsinešęs dvi lyg skirtingais metų laikais darytas nuotraukas.
Atradimai
Po stiklo šuke: fotomenininkės „Sekretų“ paslaptys
Magišką vaikystės žaidimą į fotografijų ciklą transformavusi Vėtrė Antanavičiūtė-Meškauskienė Rusnei Marčėnaitei pripažino neatsistebinti – prieš 20 metų jos sukurti „Sekretai“ vis dar tęsia nepriklausomą gyvenimą.
Atradimai
R. Jarmalavičius: „Kai fotografuoji, tampi labai pažeidžiamas“
Strateginės komunikacijos konsultantas kasdienybėje, fotomenininkas – kelionėse, Ričardas Jarmalavičius neabejoja, kad profesionalūs fotografai turėtų ką prikišti jo nuotraukoms iš techninės pusės. Bet Rusnę Marčėnaitę patikino – tokie vertinimai jam rūpi mažiausiai.
Atradimai
Kopų siužetai J. Kalvelio fotografijose
„Nežinau, kas nebandė fotografuoti kopų. Bandė visi – bent jau tie, kurie atvažiuodavo į fotografijos seminarus Nidoje. Bet Jonas Kalvelis tai padarė kitaip“, – Rusnei Marčėnaitei pasakojo fotomenininkas Stanislovas Žvirgždas, pagarbą jau mirusio kolegos kūrybai išreiškęs parengta solidžia monografija.
Atradimai
Šimtametė iš Kauno: „Gyvenimo pasiekimas – kad nepakliuvau į Sibirą“
„Tokio ilgo gyvenimo Dievo neprašiau ir nesitikėjau, tik brolio žmona vis linkėjo šimto metų. Tas vienas linkėjimas ir išsipildė“, – Angelei Petrauskaitei ši likimo išdaiga atrodo juokinga.
Atradimai
Žodžio virsmas kūnu
Nors fotografės Violetos Bubelytės kūryba jau beveik keturis dešimtmečius apibrėžiama santykiu 1:1 – tik ji ir fotokamera, – į šio triptiko istoriją įsipina ir kitas žmogus. Ieva Rekštytė-Matuliauskė užrašo pasakojimą, kaip nutrūkusios dviejų bendraminčių idėjos po kurio laiko vis tiek atranda savo pavidalą ir lieka draugystės prisiminimu.
Atradimai
Vienkiemio miražas
Lietuvos provinciją dokumentuojantys fotografai neretai joje dairosi skirtingų dalykų, bet daugelį ten atveda lūkestis atrasti tikrą, o ne specialiai dėl atvykėlių išdailintą aplinką.
Atradimai
Kafkos stotelė
Iš dailės į fotografiją pasukęs Vidmantas Ilčiukas išlaikė tapytojo savybę kurti sluoksniais ir vaizdui suteikti kelias prasmes. Kalbėdamasi su menininku Ieva Rekštytė-Matuliauskė įsitikina, jog ir viena nuotrauka gali atsiverti skirtingais rakursais bei nustebinti bent kelis sykius.
Atradimai
Tai nėra Venecija
Būtų netikslu teigti, kad Venecija – tai tik turistinė įdomybė. Į ją nukeliavęs fotografas Arūnas Baltėnas patiria vaizdinį šoką ir po pusmečio ten grįžta fotografuoti milijonus kartų užfiksuotų vietų. Ievai Rekštytei-Matuliauskei fotomenininkas pasakoja, kuo jį papirko šis miestas.
Atradimai
Rūkas ir sepija
Kai ši Remigijaus Treigio fotografija „Kiemas“ atsidūrė ant Danijoje surengtos Baltijos šalių fotografijų parodos plakatų, iškabinėtų mieste, daugelis praeivių neatsispyrė pagundai nusiplėšti vieną sau. Ieva Rekštytė-Matuliauskė nostalgijos patrauklumu įsitikina kartu su fotografu nuėjusi į šį kiemą.
Atradimai
Bet kuris pasaulio tiltas
Šiandien ši fotografija – istorinis dokumentas, nors jos autorius Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas Algirdas Šeškus ne tik nemėgsta dokumentuoti, bet ir visomis išgalėmis stengiasi nuotraukoje „užmušti informaciją“. Ieva Rekštytė-Matuliauskė lankosi jo studijoje ir domisi tokiu požiūriu į kūrybą.
ŽYMA
NUOTRAUKOS ISTORIJA