Meniu
Prenumerata

antradienis, gruodžio 5 d.


The Economist
PASAULIS 2023. VERSLAS
Nebijokite robotų – priimkite juos svetingai
Kimas Povlsenas, „Universal Robots“ prezidentas, sako, kad dažnesnis robotų naudojimas sušvelnins darbuotojų trūkumo problemą.
The Economist
PASAULIS 2023. AFRIKA
Eritrėja ir toliau bus pavojingiausia veikėja Afrikos rage
Prieš penkerius metus atrodė, kad Afrikos rage brėkšta nauja politinė aušra. Po protestų Etiopijoje, didžiausioje ir svarbiausioje regiono šalyje, ministru pirmininku buvo paskirtas Abiy Ahmedas. Prasidėjo demokratinis atsivėrimas. Etiopija skubiai sudarė taiką su kaimyne Eritrėja, labiausiai slapukaujančia ir autokratiškiausia Afrikos šalimi.
The Economist
PASAULIS 2023. VERSLAS
Elektriniai pikapai siekia įtikinti amerikiečių vairuotojus atsisakyti vidaus degimo variklių
JAV pagrįstai laikomos automobilių pramonės lyderėmis. Čia nuo „Ford Model T“ prasidėjo masinė automobilių gamyba ir buvo išrasta daugybė su tuo susijusių dalykų nuo parkavimo skaitiklio ir galingų sportinių automobilių iki griežtų Kalifornijos aplinkos taršos taisyklių, tapusių pavyzdžiu visam pasauliui. Čia įsikūrusi „Tesla“, kuri padiktavo pasaulinės elektromobilių revoliucijos tempą ir tapo vertingiausia automobilių gamintoja. Todėl šiek tiek stebina, kad JAV pagal elektromobilių paplitimą atsilieka.
The Economist
PASAULIS 2023. AFRIKA
Kai kova su skurdu padeda klimatui
Afrikai reikia daugiau atsinaujinančiosios energijos, sako klimato aktyvistė, UNICEF geros valios ambasadorė Vanessa Nakate, parašiusi knygą „A Bigger Picture“ („Platesnė perspektyva“).
The Economist
PASAULIS 2023. VERSLAS
Abiejose Atlanto pusėse požiūriai išsiskirs dėl to, kaip verslas turėtų elgtis su tvarumu
Jei jums kartais 2023 m. pasiūlytų užimti vietą tarptautinės bendrovės valdyboje, gerai dėl to pagalvokite. Per šiuos metus galvos skausmo dėl to, kaip verslas turėtų skelbti tvarumo rodiklius (pasiekimai aplinkosaugos, socialinėje ir valdysenos srityse), tik padaugės. Šis klausimas tapo politizuotas ir virto beveik instinktyviu. Tai gali apsunkinti pastangas standartizuoti ataskaitas tam, kad bendrovės nebūtų užverstos skirtingų reikalavimų gausa priklausomai nuo to, kurioje Atlanto vandenyno pusėje jos vykdo veiklą.
The Economist
PASAULIS 2023. AFRIKA
Vangi, vargstanti milžinė: Nigerijos ūkiui toliau bus sunku
Užsachario Afrikos likimas susipynęs su Nigerijos likimu. Vienas iš šešių Užsachario Afrikos gyventojų – nigerietis, o šalies ūkis – didžiausias žemyne. Klestinti Nigerija padeda kilti ir kaimynėms, o klumpanti tempia jas žemyn. Todėl bėda, kad 2015–2020 m. Nigerijos ūkis augo taip lėtai, kad realiais terminais vidutinis nigerietis pradėjo gyventi blogiau.
The Economist
PASAULIS 2023. ARTIMIEJI RYTAI
Revoliucijos taryba: Irane susiklostys vienas iš dviejų labai skirtingų scenarijų
Esama ir fantazuotojų, ir pesimistų. Pirmieji mano, kad režimas jau pasikeitė. Jie įsivaizduoja, kad prieš 2023 m. kovo 20 d. vyksiančią pavasario šventę Novrūzą iraniečiai susirinks Teherano oro uoste pasitikti parskrendančių ištremtų disidentų, tarp jų Masih Alinejad, kovojančios už tai, kad nebūtų privaloma nešioti hidžabo, ir populiaraus futbolininko Ali Karimi.
The Economist
PASAULIS 2023. VERSLAS
Metas „perrašyti“ bendrovių veiklos taisykles
Pastarojo meto sukrėtimai suteikia galimybę persvarstyti organizacinę kultūrą, kaip teigia Roza Brewer, „Walgreens Boots Alliance“ vadovė.
The Economist
PASAULIS 2023. AFRIKA
Afrikos šalyse vyks daug rinkimų, kuriuose valdantiesiems bus nesaldu
Kadaise valdžia Afrikoje retai buvo perduodama per rinkimus. 1960–1989 m., kai žemyne buvo įprastas vienpartinis valdymas, nauji vadovai ateidavo į valdžią per perversmus, mirus pirmtakui arba susitarus elitui. Net po 1990 m., kai Afrikos šalys viena po kitos įvedė daugpartinius rinkimus, rinkėjai retai išstumdavo valdančiuosius. Kartais dėl to, kad balsuojantieji buvo patenkinti valdančiosiomis partijomis. Bet dažniau dėl to, kad jau turintys valdžią naudojo valstybės aparatą rinkimams klastoti ir rinkėjams bauginti.
The Economist
PASAULIS 2023. ARTIMIEJI RYTAI
Dėl karo Ukrainoje Rusijos įtaka Artimuosiuose Rytuose mažės
Vos prieš metus atrodė, kad Vladimiro Putino įtaka Artimuosiuose Rytuose stiprėja. 2019 m. gruodį Rusija ir Egiptas surengė bendras karinių jūrų laivynų pratybas Viduržemio jūroje ir pažadėjo daugiau bendradarbiauti. Abu Dabio pagrindinis valstybės turto fondas „Mubadala“ Rusijoje investavo iki tol didžiausią sumą įsigydamas 1,9 proc. naftos produktų milžinės „Sibur“ akcijų. Samdinių kariuomenės „Wagner“ vadovas Jevgenijus Prigožinas viešai prognozavo būsimų Libijos rinkimų rezultatus.
The Economist
PASAULIS 2023. VERSLAS
Auksinė laiko dėmė: drabužius taisyti, pernaudoti ir perparduoti tampa madingiau
Žmonės įsigyja daugiau drabužių nei anksčiau, o dėvi juos mažiau. Kas sekundę sąvartynuose atsiduria arba yra sudeginamas šiukšliavežei prilygstantis drabužių kiekis. Todėl nestebina, kad mados gerbėjai, ypač jaunesnio amžiaus, vis labiau nerimauja dėl mados sektoriaus poveikio aplinkai.
The Economist
PASAULIS 2023. AFRIKA
Eksploatuodama gamtinių dujų atsargas Afrika galėtų išvengti bado
„Mums labai sunku“, – sako prekiautojas Enockas Banda, kuriam 26-eri, Malavio sostinės Lilongvės turguje stovintis prie keturių varganų dubenų su džiovintomis pupelėmis. „Retas žmogus turi pinigų, kuriuos galėtų leisti, o ūkininkai mums atveža mažiau maišų nei įprastai“, – skundžiasi vyras. Netoli turgaus nuo degalinių į gretimus kelius driekiasi ilgos automobilių eilės, vairuotojams laukiant degalų. Vienoje, kol bus atvežta dyzelino, laukiantys sunkvežimiai per tris dienas nepajudėjo nė milimetro. Čia, kaip ir daug kur Afrikoje, Rusijos invazijos į Ukrainą poveikis matuojamas brangstančiu maistu ir tuščiais pilvais.
The Economist
PASAULIS 2023. KINIJA
Moterims reikia balso: Kinijos moterys toliau kovos, kad būtų išgirstos
Kinijos komunistų partijai nereikia tvirtos, energingos pilietinės visuomenės. Nuomonių skirtumas paprastai užgniaužiamas. Visuomenės protestai reti. Bet viena problema tebekelia visuomenės pyktį ir skatina reikalauti permainų – tai moterų teisės.
The Economist
PASAULIS 2023. VERSLAS
Verslui atėjo metas išreikšti poziciją
Iš verslo vis dažniau bus tikimasi įsitraukimo į visuomenei aktualias temas nuo abortų iki rasinio teisingumo
The Economist
PASAULIS 2023. ARTIMIEJI RYTAI
Arabų valstybės tikisi praklampoti nepritekliaus, kylančių kainų ir galimų neramumų laikotarpį
„Jaunoji karta palaiminta, – sakė JAV prezidentas Herbertas Hooveris, – nes ji paveldės valstybės skolą.“ Šiandien visų labiausiai palaiminti yra kai kurių Artimųjų Rytų šalių gyventojai. Naftą importuojančios valstybės 2022-uosius baigs su milžiniškomis skolomis. Egiptas, Jordanija ir Tunisas skolingi apie 90 proc. savo BVP. Libanas, kuriam 2020 m. nė nepavyko įvykdyti įsipareigojimų, dar turi restruktūrizuoti krūvą skolų, kurios dydžiu pranoksta visą šalies ūkį.
ŽYMA
PASAULIS 2023