Meniu
Prenumerata

pirmadienis, sausio 20 d.


The Economist
VOKIEČIAI NEDARO GERIAU
Kadaise dominavusi Vokietija dabar arti katastrofos
Rinkimai artėja, o šalies verslo modelis byra
IQ Tema
RINKIMAI PASAULYJE
Demokratija ir jos imitacija: kuriuos rinkimus reikia stebėti 2025-aisiais?
2024-aisiais per pasaulį ir Lietuvą praūžęs rinkimų cunamis 2025 m. gerokai atslūgs, bet, kaip ir kasmet, įvairiose šalyse vyks ir įnirtinga politinė kova, ir nesąžininga konkurencija, ir rinkimų parodijos. IQ atkreipia dėmesį į keletą svarbiausių.
Komentarai
KOMENTARAS
Kitas konservatorių lyderis
Beveik dešimtmetį Tėvynės sąjungai – didžiausiai Lietuvos partijai dešinėje – vadovavo Gabrielius Landsbergis. Bet nuo vasario jie turės naują lyderį. Po partijai nesėkmingų Seimo rinkimų Landsbergis atsistatydino. Be to, buvusi premjerė Ingrida Šimonytė irgi atsisakė siekti pirmininko posto. Turime intrigą.
Komentarai
KOMENTARAS
Gruzija ar Sakartvelas?
JAV prezidento rinkimai, politinės krizės Vokietijoje ir Prancūzijoje, įvykiai Ukrainoje, nauja Europos Komisija ir net Basharo al Assado nuvertimas Sirijoje iš dalies nustelbė porinkiminius protestus Sakartvele. Tiksliau, vietos gyventojų siekį tapti Sakartvelu – eiti vakarietišku keliu, o ne sugrįžti prie rusiško Gruzijos pavadinimo su visomis iš to išplaukiančiomis pasekmėmis.
Komentarai
REDAKTORIAUS ŽODIS
Skaldyk ir nevaldyk
Vienas mažiau aptartų šių Seimo rinkimų rezultatų – populistinių jėgų pergalė prieš liberalias. Dėl partijoms ir koalicijoms taikomos kartelės dauguma kraštutinių ir atvirai prokremliškų veikėjų liko už borto, tačiau barjero neperlipo ir Laisvės partija. Ji surinko vos 4,5 proc. balsų pati arba 12 proc. kartu su Liberalų sąjūdžiu daugiamandatėje apygardoje – beveik 4 proc. mažiau nei abi partijos 2020-aisiais. Tačiau nuostolis mandatais nepalyginti didesnis – vietoj kartu turėtų 24-ių praėjusiame Seime liberalai liko su 12 mandatų šiame. Akivaizdus fiasko.
IQ video
SUPRASTI RUSIJĄ
T. Janeliūnas: neturiu optimizmo dėl JAV
Pusmetį Jungtinėse Valstijose praleidęs politologas Tomas Janeliūnas netrykšta optimizmu dėl amerikiečių gebėjimo priimti NATO rytiniam flangui svarbius geostrateginius sprendimus. Jis turi pastabų abiem dėl prezidento posto kovojančioms stovykloms – ir Donaldo Trumpo, ir Kamalos Harris.
Komentarai
KOMENTARAS
Pagaliau sumaištis: naujoji Vyriausybė nebus stabili, bet tai turi ir privalumų
Kad ir kas sudarytų naująją šalies Vyriausybę, jos laukia sunkūs laikai. Po sumaišties, kurią kėlė dukart premjeru ir kartą prezidentu bandęs būti Rolandas Paksas, beje, šių rinkimų žvaigždės Remigijaus Žemaitaičio politinis krikštatėvis, visą XXI a. premjerai turėjo tūkstančius problemų, išskyrus vieną – be didesnių kliūčių sulaukdavo kadencijos pabaigos.
Komentarai
KOMENTARAS
Trys prioritetai naujajai valdžiai
Nors Seimo rinkimai dar nesibaigė, aiškėja kokios politinės partijos gali formuoti naująją valdančiąją daugumą. Prie kavos besitariant dėl darbų ir
Pasaulis
RINKIMAI SAKARTVELE
Atsikratyti košmariškos Gruzijos svajonės
Spalį vyksiantys Sakartvelo parlamento rinkimai nulems ne tik šalies, bet ir viso Pietų Kaukazo regiono kryptį
Komentarai
SEIMO RINKIMAI
Gintaro paieškos Lietuvos politikoje: ką jūra išmes į krantą?
Jeigu manęs kas nors paklaustų, kaip gimsta lyderiai, atsakyčiau visiems lietuviams suprantama kalba – taip pat, kaip Baltijos krante atsiduria
Komentarai
RIMTI REIKALAI
Nugalėtojų niekas neteis (satyra)
Seimo rinkimai, kaip ir olimpinės žaidynės, rengiami kas ketverius metus. Skirtumas toks, kad olimpines žaidynes transliuoja viena televizija, o Seimo rinkimus – visos. O visa kita – elementarus chaosas, kur kiekvienas dalyvis rungiasi, kaip išmano: kažkas šoka į tolį, kažkas – į aukštį, kažkas tiesiog šoka breiką ar į olimpinę programą neįtrauktus pilvo šokius. Vieni papirkinėja ledais, kiti – gražiais žodžiais su dirbtiniais saldikliais. Po visų balsavimų ir Vyriausiosios rinkimų komisijos skaičiavimų paskelbiama medalių lentelė, kurioje matyti, kiek aukso, sidabro iškovojo rusijos atletai, kiek – provakarietiški. Dar būna kažkokie „už Lietuvą“. Bet tie, kur labiausiai už Lietuvą, mieliau sėdi, jei leidžia mandatas, Europos Parlamente, nes mylėti Lietuvą per atstumą labiau apsimoka.
The Economist
RINKĖJŲ KIRTIS
Galimi du skirtingi N. Modi reakcijos į nuviliančius rezultatus variantai
Jis gali pasidaryti nuosaikesnis ir sutelkti dėmesį į ekonomiką arba dar atkakliau propaguoti hindu nacionalizmą Indijos rinkėjai vėl sugriovė lūkesčius. Prieš
Aktualijos
EP RINKIMAI
Galvos skausmas atidedamas? Ką slepia EP rinkimų rezultatai
Europos Parlamento (EP) rinkimų sekmadienio Briuselis laukė su nekantrumu ir su baime. Ką parodė rezultatai?
Komentarai
KOMENTARAS
EP rinkimų pamokos
Praūžę Europos Parlamento (EP) rinkimai tikrai padarys poveikį ES ateičiai. Prie to gali prisidėti (o gali ir neprisidėti) 11 europarlamentarų iš Lietuvos. Bet tai parodys laikas. Dabar įdomus kitas klausimas – kokius Seimo rinkimus pranašauja EP rinkimų rezultatai Lietuvoje.
ŽYMA
RINKIMAI