Meniu
Prenumerata

ketvirtadienis, liepos 18 d.


INDONEZIJOS RINKIMAI
Paskelbti pirminiai rezultatai: buvęs generolas P. Subiantas švenčia Indonezijos prezidento rinkimų pergalę
ELTA
IQ
Scanpix
Prabowo Subianto švenčia pergalę.

Buvęs generolas Prabowas Subiantas didele persvara laimėjo Indonezijos prezidento rinkimus. Preliminarūs skaičiavimai rodo, kad gynybos ministro pareigas einantis 72 metų P. Subiantas surinko apie 57–59 proc. balsų, trečiadienį pranešė šalies žiniasklaida.

Jo konkurentai – buvęs Džakartos gubernatorius ir buvęs švietimo ministras Aniesas Baswedanas bei Centrinės Javos provincijos gubernatorius Ganjaras Pranowas – gavo atitinkamai 25 proc. ir 16 proc. balsų.

Indonezijoje po rinkimų atliekami vadinamieji „greiti skaičiavimai“. Jie paremti atsitiktine tvarka atrinktais balsavimo biuleteniais iš rinkimų apylinkių visoje šalyje. Nors šie įvairių nuomonės tyrimo institutų atliekami skaičiavimai nėra oficialūs, rezultatai neturėtų labai keistis. Jei rezultatai pasitvirtins, antrojo rinkimų rato neprireiks. Oficialius galutinius rezultatus Rinkimų komisija ketina paskelbti tik kovo pabaigoje.

Jau prieš rikimus P. Subiantas buvo laikomas favoritu pakeisti poste populiarų prezidentą Joko Widodą. Šis nuo 2014 metų vadovauja šaliai ir vyriausybei, tačiau po dviejų kadencijų siekti trečiosios negalėjo. Tačiau viceprezidentu P. Subiantas nominavo vyriausiąjį J. Widodo sūnų Gibraną Rakabumingą Raką. Dėl to kritikai kaltino dabartinį prezidentą kuriant politinę šeimos dinastiją.

Milžiniškoje šalyje, kurią sudaro apie 17 000 salų, 205 mln. rinkėjų buvo paraginti ateiti prie balsadėžių. Trečdalis jų yra jaunesni nei 30 metų.

P. Subianto yra gerai žinomas Indonezijos politikas. Nuo 2019 m. jis ėjo gynybos ministro pareigas, o prieš tai užėmė svarbią kariuomenės generolo kėdę. Tačiau jo politinė karjera buvo nusėta kelių garsių kontroversijų – jis kaltinamas žmonių pagrobimu ir kankinimu. Be to, mielą senuką primenantis politikas prieš pat 2019 m. rinkimus viešai apsijuokė, teigdamas, kad Haitis yra Afrikos valstybė: „Mes, indoneziečiai, prilygstame tokioms skurdžioms Afrikos šalims kaip Ruanda, Haitis ir tokioms mažoms saloms kaip Kiribatis, kurių net žemėlapyje nerastume.“

IQ jau rašė apie P. Subianto fenomeną, kai pasitelkęs socialinį tinklą "TikTok" politikas pelnė šalies jaunųjų rinkėjų simpatijas.

2024 02 14 16:25
Spausdinti