Meniu
Prenumerata

šeštadienis, gegužės 10 d.


Kava su IQ
F. Fu-Te Liao: „Kinija nėra tokia stipri, kaip daugeliui atrodo“
Prieš septynis dešimtmečius nuo Kinijos atskilęs Taivanas stokoja tarptautinio pripažinimo, tačiau jau spėjo tapti stipria ir klestinčia demokratine šalimi. Taivano fondo demokratijai (TFD) prezidentas Fordas Fu-Te Liao žurnalistui Antanui Manstavičiui papasakojo, kas padeda šiai laisvės salai išlikti.
Kava su IQ
S. Mbete: „Socialinė nelygybė – stipri korta, kuria žaidžia populistai“
Nacionalizmas ir populizmas Pietų Afrikos Respublikoje (PAR) auga ir stiprėja, įsitikinusi Pretorijos universiteto dėstytoja dr. Sithembile Mbete. IQ apžvalgininkei Kotrynai Tamkutei ji sakė, kad šiuo metu PAR gyventojai nekvestionuoja demokratijos ir konstitucijos per se, tačiau ateityje su tuo susijusių klausimų neabejotinai kils.
Komentarai
Ko trūksta iki brandos atestato?
Gegužės 1-ąją šventėme 15 metų ES narystės sukaktį. Tai – tik akimirka tūkstantmetės Lietuvos istorijoje, bet milžiniškas šuolis mūsų moderniai valstybei. Per šį trumpą laiką Lietuva beprotiškai pasikeitė ir pateko į pažangiausių valstybių lygą. Štai 10 dalykų, už kuriuos Lietuvai rašau aukščiausią balą. Bet brandos atestatui gauti dar reikia pabaigti namų darbus.
Komentarai
Paprastas nepotizmas
Įvykus garsesniam stambaus verslo dalyvavimo viešojoje politikoje skandalui medijose dažnai nuskamba terminas „švogerizmas“ – neva esame, skirtingai nei kitur, paveikti to, kas istoriškai vadinama nepotizmu. Nepotizmas – tai giminystės ar draugystės ryšių įtaka, iškreipianti samdos, atlygio ir kitokius organizacinius sprendimus įstaigose, įmonėse ar organizacijose. Lotyniškas tokių ryšių pavadinimas kilo nuo XVI a. Romos popiežių praktikos į svarbius tuometinio Vatikano valstybės postus skirti artimus gimines – lotyniškai nepotes reiškia sūnėną.
Komentarai
Dėdės Tomo trobelės link
Vienas didesnių įžeidimų afroamerikiečiui yra pavadinti jį dėde Tomu. Dėdė Tomas (pelnytai ar nepelnytai) tapo susitaikymo su neteisybe, paklusnumo ar net pataikavimo valdžiai simboliu.
Komentarai
Modernusis šimtmetis
Prieš šimtą metų pasinaudojome nedideliu langu, prasivėrusiu į nepriklausomybę. Istoriškai vertinant, tai buvo palankių tarptautinių aplinkybių ir vidinio noro rezultatas, sukūręs bemaž stebuklą. 1990-aisiais irgi reikėjo itin stiprios politinės valios ir tinkamo globalių jėgų pasiskirstymo, kad vėl sukurtume nepriklausomybės stebuklą.
Komentarai
Kiek Lietuva – policinė valstybė?
„Taip veikia demokratija“, – pranešė vidaus reikalų ministras Eimutis Misiūnas, 2017-ųjų rugpjūtį reaguodamas į prievartą, panaudotą prieš medžių kirtimą bandančius stabdyti visuomenės atstovus.
Komentarai
Kada išmoksime diskutuoti?
Lietuvos viešojoje erdvėje vis aktualesnis tampa diskurso kultūros stygius. Tokią apibendrinančią įžvalgą apie pastarosiomis savaitėmis vykusias diskusijas nesusijusiomis temomis pateikė aktyvūs jų dalyviai. Atsiribojant nuo klausimo, kokiam turiniui verta skirti dėmesį, tai stiprus signalas, kad laikas susimąstyti, kaip aptariamos pasirinktos aktualijos.
Aktualijos
Už ką balsuoja Y karta?
Jie apatiški ir nejautrūs, sukišę nosis į telefonus ir visuomet „prisijungę“. Tačiau jie balsuoja. Tik šiek tiek kitaip.
Aktualijos
D. Trumpas neatmeta karinio JAV įsikišimo Venesueloje galimybės
Konfliktas su Šiaurės Korėja gali būti ne vienintelė JAV problema – prezidentas Donaldas Trumpas atkreipė dėmesį ir į neramumus kitame pasaulio krašte.
IQ Tema
Kas įkrės partijoms proto?
Rimtoms permainoms ir generaliniam apsivalymui reikia ne tik jėgos bei drąsos, bet ir proto. Ši metiniame pranešime ištarta prezidentės Dalios Grybauskaitės frazė taikliai apibendrino ne tik valdančiųjų, bet ir visos partinės sistemos didžiausias ydas. Partijos su tuo sutinka, tačiau kritiką priima kaip prasikaltę mokinukai ir toliau kartoja tas pačias klaidas.
Komentarai
Naujoji viešoji vadyba ir viešasis gėris
Dabartinis Lietuvos Respublikos valdymo modelis įtvirtino „valstybės dominavimą prieš žmogų“. Jame administracinė galia ir detali kontrolė turi viršenybę prieš bendradarbiavimą, piliečių iniciatyvos skatinimą. Mūsų politikos formuotojai neįvertina aktyvios pilietinės visuomenės kaip būtinos gerovės kūrimo sąlygos. Paskui stebimės, kad prarandamas piliečių ir valstybės ryšys, o jam atkurti paprastos patriotinės indoktrinacijos neužtenka.
The Economist
Jaunimas ir demokratija: pragaištingas pasyvumas
Turtingajame pasaulyje tūkstantmečio karta vis rečiau ateina į rinkimus
Pasaulis
Serbijoje minios protestuotojų nepatenkinti prezidento rinkimų rezultatais
Serbijos sostinėje trečiadienį jau trečią dieną iš eilės vyko masiniai protestai prieš dabartinį premjerą Aleksandrą Vučičių, kuris savaitgalį buvo išrinktas naujuoju šalies prezidentu.
ŽYMA
DEMOKRATIJA