Meniu
Prenumerata

sekmadienis, balandžio 20 d.


The Economist
PASAULIS 2022. AFRIKA
Mažos, guvios ir nepriklauso nuo naftos
Didžiausiems Afrikos ūkiams bus sunku, o mažesni kaimynai veršis į priekį Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad 2022 m. Užsachario Afrikai pagaliau
Verslas
EKONOMIKA
Analitikai: 2021 m. BVP rezultatas – geras, bet šie metai bus prastesni
Statistikams paskelbus, kad Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) pernai augo 5,1 proc., kai kurie ekonomikos analitikai bei statistikai sako, jog tai labai geras rezultatas, tuo metu kiti mano, kad BVP augimas galėjo būti didesnis, o Lietuvos potencialas neišnaudojamas. Šie metai, pasak ekonomistų, dėl itin didelės infliacijos gali būti prastesni.
Komentarai
KOMENTARAS
2021 m. BVP: subalansuoto ir spartaus augimo metai
Nepaisant pandemijos iššūkių, griežto ir ilgo karantino pavasarį, trikdžių tiekimo grandinėse ir besiriečiančių aukštyn žaliavų kainų kreivių, Lietuvos ekonomika, viena pirmųjų Europos Sąjungoje, skubiai užglaistė pandemijos nuostolius ir sparčiai stiebėsi aukštyn. Vakcinų atsiradimas, ištobulintos ekonominės pagalbos priemonės ir Lietuvos ekonomikos struktūros atsparumas pandeminėms grėsmėms leido atskirti ekonominius procesus nuo kovų sveikatos fronte. Stebėjome subalansuotą ekonomikos plėtrą: ji rėmėsi tiek vidaus vartojimu, tiek ir įspūdingais į eksportą orientuotų veiklų rezultatais, o palanki kreditavimo aplinka ir siekis sumažinti priklausomybę nuo besipučiančių darbo kaštų lėmė didesnes produktyviųjų investicijų apimtis.
Pasaulis
TEMPO LĖTĖJIMAS
2021 m. Kinijoje fiksuotas rekordiškai mažas gimstamumas
Kinijoje gimstamumas 2021 metais buvo rekordiškai mažas, rodo pirmadienį paskelbti oficialūs duomenys, analitikams įspėjant, kad spartesnis nei tikėtasi populiacijos senėjimas gali trukdyti augti ekonomikai.
The Economist
PASAULIS 2022. APŽVALGOS
Nauja pusiausvyra: stygiaus slegiamos pasaulio ekonomikos laukia lemtingi metai
Ar pasaulio ekonomiką siūbuojančios stagfliacinės jėgos užsitęs? 2021 m. centriniai bankai ir dauguma ekonomistų kartojo, kad infliaciją skatinantys ir augimą stabdantys veiksniai bus laikini. Tiekimo grandinių nepakankamumas išnyks, energijos kainos nusileis į Žemę, o dėl niekam nesuprantamų priežasčių vis dar nedirbantys turtingųjų šalių gyventojai vėl ims plušėti. Ir vis dėlto 2021-iesiems artėjant prie pabaigos, finansų rinkų, visuomenės ir net centrinių bankų viltys ima bliūkšti.
The Economist
PASAULIS 2022. JAV
Atsigavimas, antra dalis: JAV ūkis pamažu grįš prie ikipandeminės tendencijos
Iš pirmo žvilgsnio 2021 m. JAV pagrindinio augimo skaičiai atrodo kaip įspūdingas pasiekimas. 2020 m. susitraukęs 3,5 proc., BVP veikiausiai bus paaugęs beveik 6 proc. – per daugiau kaip 50 metų nuo dugno iki piko nė karto nebuvo pašokta staigiau. Bet detalės kelia daugiau nerimo. Pašoko infliacija, įmonėms sunku rasti darbuotojų ir trūksta visko nuo sauskelnių iki automobilių. 2022-ieji viską apvers: pagrindinio augimo skaičiai bus ne tokie įspūdingi, bet po JAV ekonominio variklio dangčiu padėtis bus geresnė.
Verslas
INTERVIU
VIVA vadovas D. Vilčinskas: parama verslui galėtų būti įvairesnė
Valstybės investicijų valdymo agentūros (VIVA) valdomo Pagalbos verslui fondo vadovas sako, kad ateityje fondas galėtų gelbėti ne tik dėl pandemijos nukentėjusias įmones, bet ir teikti papildomą finansavimą investicijoms, obligacijoms ar kitokią pagalbą.
Finansai ir investavimas
INFLIACIJA
Euro zonoje gruodį fiksuota rekordinė 5 proc. infliacija
Euro zonoje metų infliacija gruodį išaugo iki aukščiausio lygio nuo tada, kai pradėti rinkti duomenys 1997-aisiais, penktadienį pranešė Eurostatas.
Verslas
BNS PROGNOZĖ
Svarbiausi Lietuvos ekonomikos ir verslo įvykiai 2022-aisiais
Prasidėjus naujiems metams, BNS pristato svarbiausius numatomus ekonomikos ir verslo įvykius 2022-aisiais.
Verslas
LIRA
Turkijos liros svyravimai gali paveikti Lietuvos kelionių agentūras
Lietuvos ekonomistai ir verslo atstovai sako, kad jau kurį laiką fiksuojamas Turkijos liros nuvertėjimas ir šioje šalyje prognozuojamas infliacijos šuolis
Verslas
PREKYBA
G. Šimkus: stringanti prekyba su Kinija – rizika Lietuvos ekonomikai
Stringantis prekių tiekimas į Kiniją ir iš jos bei tarptautinių sankcijų Baltarusijai įgyvendinimas yra rizika Lietuvos ekonomikai, tačiau kaip tai paveiktų šalies ūkį, kol kas sunku prognozuoti, teigia Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininkas.
Komentarai
KOMENTARAS
Ekonomikoje įsisuko infliacijos viesulas
Šių metų Lietuvos BVP augimo prognozę pagerinome nuo 4,3 iki 4,9 proc., tačiau ūkio plėtros per ateinančius dvejus metus prognozės nekeičiame – tikimės 3,6 ir 3,3 proc. augimo. Manome, kad ūgtelėjusi infliacija didžiausią neigiamą įtaką vidaus vartojimui turės ne šių metų pabaigoje, o 2022 metų pirmą ketvirtį. Išlaikome prielaidą, kad tiekimo trikdžių ir žaliavų kainų pikas bus pasiektas žiemą. Tačiau tikimybė, kad vidutinė metinė infliacija Lietuvoje kitąmet bus mažesnė negu šiemet, yra labai nedidelė. Mažesni centriniai bankai pasaulyje pradėjo didinti bazines palūkanų normas, o kitąmet pirmą palūkanų didinimo sprendimą priims ir JAV centrinis bankas. Prognozuojame, kad Europos Centrinis Bankas palūkanų normų nei kitąmet, nei 2023 metais kelti neskubės.
Verslas
EKONOMIKA
LB: žaliavų kainų šoko smūgį ekonomikai padėjo atlaikyti eksportas
Lietuvos ekonomika nenustoja augti, o prie to labiau prisidėjo eksportas, kuris nusvėrė nepalankius tiekimo grandinių sutrikimus, įtampas žaliavų rinkoje ir kitus iššūkius ekonomikos raidai, teigia Lietuvos banko Ekonomikos departamento Makroekonomikos ir prognozavimo skyriaus ekonomistas Darius Imbrasas.
Verslas
EKONOMIKA
N. Mačiulis: ekonomika ir pandemija juda skirtingomis kryptimis
Lietuvos ekonomika toliau auga ir juda skirtinga kryptimi nei pandemija, teigia „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis. Pasak jo, tarp didžiausių iššūkių šalies ūkiui yra darbuotojų trūkumas, infliacija.
Verslas
EKONOMIKA
Ekonomistai: Lietuvos BVP trečiąjį ketvirtį augo 4-6 proc.
Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) trečiąjį šių metų ketvirtį, palyginti su tuo pat metu pernai, augo 4-6 proc., prognozuoja BNS apklausti ekonomikos ekspertai.
ŽYMA
EKONOMIKA