Meniu
Prenumerata

pirmadienis, balandžio 7 d.


The Economist
PASAULIS 2023. FINANSAI
Juanis už pinigą: Kinija išleidžia į apyvartą savo skaitmeninę valiutą
Susidomėjimo Kinijos centrinio banko skaitmenine valiuta e. CNY iki šiol netrūko. Šalies politikai sulaukė pripažinimo už tai, kad 2019 m.
The Economist
PASAULIS 2023. FINANSAI
Aukštos energijos kainos kenks bendrovėms ir vartotojams
Rusijos invazijos Ukrainoje padarinys – tai ilgas tunelis be šviesos gale energijos vartotojams. Vakarų sankcijos ir Rusijos apribota pasiūla lėmė spaudimą pasaulinėje naftos ir dujų prekyboje, kuri jau prieš tai patyrė įtampą dėl staigiai atsigavusios paklausos po pandemijos ir ilgus metus vyravusių nepakankamų investicijų į naują gavybą. Teoriškai 2023-ieji atrodo palankiau. Rusija rado kitus pirkėjus savo naftai ir dujoms, kurių Vakarų šalys nebepageidauja. Europa greičiausiai turi pakankamai dujų atsargų dabartinei žiemai pergyventi, o iki kito šaltojo sezono ji turės daugiau terminalų suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) kroviniams priimti ir taps mažiau priklausoma nuo vamzdžiais tiekiamų rusiškų dujų. Vis dėlto tikėtina, kad energijos rinkos vėl užsiliepsnos. Matomos trys rizikos.
The Economist
PASAULIS 2023. FINANSAI
2022 m. sprogo kriptovaliutų burbulas. Ką atneš 2023-ieji?
Kas bus su kriptovaliutomis po kryčio? HODL ir BUIDL, sako vienas kasmečio su kriptovaliutomis susieto meno renginio „BitBasel“ Majamyje rengėjų
The Economist
PASAULIS 2023. FINANSAI
Kaip elgsis rinkos 2023 m., priklausys nuo to, kokias nuodėmes atskleis 2022 m. nuosmukis
Meškų rinkos būna įvairios. Nuo 1950-ųjų pergyvenome jau 11 tokių etapų. Trumpiausias 2020 m. truko vos mėnesį, o ilgiausias 2000 m. tęsėsi pustrečių metų. Didžiausias JAV akcijų nuosmukis prasidėjo per finansų krizę 2007 m. spalį, kai jų kainos galiausiai sumažėjo 57 proc. nuo piko. Mažiausias užfiksuotas 1990 m., kurį nulėmė nežymi recesija ir per kurį kainos smuko 20 proc. Todėl istoriniai duomenys neleidžia tiksliai prognozuoti, ar akcijų nuosmukis tęsis ir 2023 m., bet jie pateikia kelias užuominas.
The Economist
PASAULIS 2023. FINANSAI
Viltys dėl popandeminio našumo ir toliau nepasiteisins
Vakcinų nuo COVID-19 išradimas, patvirtinimas ir platinimas 2020–2021 m. paskatino optimizmo dėl ateities bangą. Jei žmonės per kelis mėnesius sukūrė
The Economist
PASAULIS 2023. FINANSAI
Ką nesena ekonomikos istorija sako apie centrinių bankų pastangas 2023 m. pažaboti infliaciją?
Pinigų politikos srityje yra toks posakis: tik vanagai įleidžiami į centrinių bankininkų rojų. Tarp vyrų ir moterų, kuriems patikėta valdyti jų ūkių pinigus, nusiteikimas suvaržyti per smarkiai augančią ekonomiką – patraukti dubenį su punšu vakarėliui vos įsisiūbavus, kaip teigė vienas Federalinės rezervo sistemos vadovų, yra viena labiausiai vertinamų savybių. Tačiau per visus 20 metų iki pandemijos vyraujančios makroekonomikos problemos daugelyje didelių ūkių buvo chroniškai silpnas augimas ir žema infliacija. Todėl centrinių bankų atstovai neturėjo progų pademonstruoti savo dorybes ir patraukti punšo dubenį.
Finansai ir investavimas
KRIPTOVALIUTŲ RINKA
S. Petry: dauguma kriptovaliutų yra bevertės
Didžiausios pasaulio finansų institucijos pripažįsta blokų grandinės technologijos naudą ir eksperimentuoja su jų praktiniu pritaikymu. Tačiau, pasak Mančesterio universiteto verslo mokyklos („Alliance Manchester Business School“) finansų dėstytojo Stefano Petry, kriptovaliutų rinka dar turi ryškių trūkumų. IQ apžvalgininkė Agnė Piepaliūtė eksperto teiravosi, ar iš aukštumų smingančios kriptovaliutos dar turi vilties pakilti?
Finansai ir investavimas
FINANSŲ SISTEMOS ATSPARUMAS
Lietuvos bankai pasirengę atlaikyti 7,5 proc. ekonomikos nuosmukį
Lietuvos bankai 2022-2023 metais galėtų atlaikyti iki 7,5 proc. šalies ekonomikos nuosmukį, sako Lietuvos banko (LB) vadovas. Pasak Gedimino Šimkaus,
Finansai ir investavimas
ALTERNATYVUS FINANSAVIMAS
Alternatyvūs finansuotojai „Faktoro“ per metus išaugo trigubai
Vienas didžiausių Lietuvoje alternatyvių nebankinių verslo finansuotojų – prekės ženklu „Faktoro“ veikiantis „Taurus fondas“ – per 2021 m. valdomą
Finansai ir investavimas
KRIPTOVALIUTOS
M. Majauskas: numatoma griežtinti kriptovaliutų rinką
Lietuvos valdžia ketina griežtinti kriptovaliutų rinką, panešė Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas.
Pasaulis
SANKCIJOS RUSIJAI
Rusijos rublis po naujausių sankcijų nuvertėjo beveik 30 proc.
Rusijos rublis JAV dolerio atžvilgiu pirmadienį nuvertėjo beveik 30 proc., kai virtinė pasaulio valstybių įvedė naujų, griežtesnių sankcijų Maskvai dėl jos invazijos į Ukrainą.
The Economist
PASAULIS 2022. FINANSAI
Kripto yra daugiau nei valiutos
Blokų grandinės programos pakeis interneto ekonomiką, sako „a16z“ vadovaujantysis partneris Chrisas Dixonas ir „Not Boring Capital“ įkūrėjas Packy McCormickas.
The Economist
PASAULIS 2022. VERSLAS
Nauja strategija: kinų bendrovės tyliai didina savo pasaulinės rinkos dalį
Jei viskas klostysis pagal planą, 2022 m. Saro krašto žemėje Vokietijoje statybininkai pradės didžiulės baterijų gamyklos įrengimo darbus. Per metus 24 gigavatvalandžių (GWh) baterijų pagaminsianti gamykla bus ne tik viena didžiausių tokio tipo gamyklų Europoje – ji taps kinų baterijų gamintojų pasaulinės įtakos simboliu. Gamyklą statanti bendrovė „SVolt“ sparčiai didina užimamą rinkos dalį už Kinijos ribų. Panašiai kaip ir kelios kitos Kinijos grupės, tokios kaip BYD ir CATL. Tapti pasauliniais pramonės lyderiais yra svarbaus šalies vyriausybės plano dalis.
The Economist
PASAULIS 2022. FINANSAI
Gyvybės ratas: akcijų-memų fenomenas gali likti ilgam
Hienos, grifai, liūtai ir antilopės gnu, puotaujantys prie kelių JAV bendrovių akcijų, – tokį vaizdingą palyginimą 2021 m. sausį pateikė amerikiečių komentatoriaus Thomas Friedmanas. Kalbėdamas apie vaizdo žaidimų pardavėją „Gamestop“, atsidūrusią šios puotos centre, T. Friedmanas teigė, kad jos akcijos kaina galiausiai grįš prie keturių ar penkių dolerių ribos: „Tai gyvybės ratas.“
ŽYMA
FINANSAI