Meniu
Prenumerata

ketvirtadienis, lapkričio 21 d.


Kultūra
PARAŠTĖS
Žvilgsnis į neseną praeitį: 2019-ųjų leidybos mados bei reiškiniai
Pradėkime nuo globalių dalykų. Įdomiausia, žinoma, daugybę kartų laidotos popierinės knygos likimas. Galiu jus nuraminti – nieko jai per metus neatsitiko
Kultūra
Paraštės. Kai rašytojas susitinka skaitytoją
Rašytojas laukia skaitytojo – tai įprasta situacija ar ne? Ar jiems reikia ir būtina susitikti akis į akį? Kokia to susitikimo forma abiem būtų priimtiniausia?
Komentarai
Nieko neasmeniško
Metų knygos rinkimai šiemet sukėlė didžiausią triukšmą per visą savo istoriją. Paskelbus atrinktuosius knygų penketukus, skaitytojai pašėlo ir užvertė savo socialinių tinklų paskyras bei rinkimų komisijos narius vienu vieninteliu klausimu – „o kur Kristina Sabaliauskaitė?“.
Kultūra
Vertėja N. Devidzė: „Kovoti su žodžiais yra labai įdomu“
Spalio 3-iąją lietuvių literatūros vertėjai į kartvelų kalbą Nanai Devidzei įteikta Šv. Jeronimo premija. Prieš šį įvykį su laureate Viktorija Vitkauskaitė kalbėjosi apie didžiausius profesijos iššūkius ir iš tėvo paveldėtą meilę Lietuvai.
Kultūra
Knygos. Kai žinai, kada mirsi
Antrasis jaunos rašytojos Chloe Benjamin romanas pernai mirgėjo visuose įmanomuose geriausių knygų sąrašuose ir dešimtukuose. Kuo jis skaitytojams ir kritikams pasirodė toks patrauklus?
Kultūra
R. Jacobsenas: „Labiausiai redaguojamas kūrinys yra vaikystė“
„Neregimieji“ ir „Balta jūra“ – dvi lietuviškai išverstos norvegų rašytojo Roy Jacobseno trilogijos dalys, atveriančios atšiaurią Bariojos salos kasdienybę ir šiurkštų tenykščių žmonių gyvenimo grožį. Apie dingusį pasaulį ir pokyčius visuomenėje su Vilniaus knygų mugės svečiu kalbėjosi IQ kultūros redaktorė Viktorija Vitkauskaitė.
Komentarai
Gyvulių ūkyje nieko naujo
Jonas nebuvo skaitęs „Gyvulių ūkio“. Nebuvo net girdėjęs apie tokią knygą. Jo laikais mokykloje apie ją nekalbėta. O kai praėjo jo laikai, reikėjo dirbti, suktis, stengtis. Nes nesisuksi – negyvensi.
Kultūra
Paraštės. Kodėl rašytojai vis dėlto dirba rašytojais
„Na, kaip kūrybėlė? Kaip posmuojasi?“ – kartais pajuokaujam susitikę su kokiu bičiuliu rašytoju. Šiuos klausimus teko nugirsti viename skaitymų iš asmens, kuris rašytojo darbą turbūt suvokia kaip aikštingą įgeidį, tinginystę ar tiesiog keistuoliams skirtą hobį. Deja, ar laimei (priklauso nuo to, ar pats rašytojas savo profesiją suvokia kaip aukojimąsi), yra ne visai taip.
Kultūra
Knygos. „Homo Deus“ apie tai, ką žmonija veiks toliau
Profesorius makroistorikas Yuvalis Noah Harrari išgarsėjo knyga „Sapiens. Glausta žmonijos istorija“. Įdomi, netikėtų įžvalgų ir nestandartinių minčių bei hipotezių pilna knyga tapo bestseleriu.
Kultūra
Nesitikėkite atsikratyti knygų
Šiuo Umberto Eco knygos pavadinimu galima reziumuoti ir pirmuosius Londono knygų mugės, kurioje neseniai ypatingosios viešnios teisėmis dalyvavo Lietuva, rezultatus. Beliktų pridurti: „Bet likite budrūs“.
Kultūra
Vienos knygos gyvenimas
Izraelio rašytoja Zeruya Shalev Vilniaus knygų mugėje daugybę kartų grįžo į 2000-uosius, kai pasirodė jos bestseleris „Meilės gyvenimas“, neseniai išleistas ir lietuviškai. Kaip literatūroje gimsta tūkstančius skaitytojų jaudinanti ir net piktinanti istorija, su autore kalbėjosi IQ kultūros redaktorė Viktorija Vitkauskaitė.
Kultūra
Knygos. Stasio Šaltokos godos
Antrasis rašytojos Gabijos Grušaitės romanas (pirmasis – „Neišsipildymas“ – pasirodė 2010 m.). Pirmajame kūrinyje autorė bandė apibūdinti savąją dvidešimtmečių kartą, o antrasis tarsi tęsią šią temą, tik dabar rašoma apie trisdešimties sulaukusius bendraamžius.
Kultūra
„Bičių istorijos“ autorė lankysis Vilniuje ir Kaune
Gruodžio 4–6 dienomis Lietuvoje viešės norvegų prozininkė ir scenaristė Maja Lunde. Pasaulyje ji išgarsėjo savo debiutiniu romanu „Bičių istorija“ (iš norvegų kalbos vertė Eglė Išganaitytė ir Justė Nepaitė, išleido „Tyto alba“, 2017 m.).
Kultūra
Tarp ES literatūros premijos laureatų – ir latvių rašytojas
Šių metų Europos Sąjungos literatūros premijos laureatų dvyliktuke lietuviškos pavardės nėra. Į geriausių perspektyvių rašytojų sąrašą pateko vienintelis Baltijos šalių autorius – latvis Osvaldas Zebris.
Kultūra
Ypatingoji lentyna
Knygų apie meną lietuvių kalba išleidžiama palyginti nedaug, galbūt todėl vos atsiradusios įdomesnės netrunka sulaukti menui neabejingų skaitytojų dėmesio. Kartu su dailėtyrininke, literatūrologe ir knygyno vadove IQ atrinko namų bibliotekos vertus leidinius.
ŽYMA
KNYGOS