Meniu
Prenumerata

ketvirtadienis, lapkričio 21 d.


Temos
ITALIJOS DEŠINIEJI
Italijos premjerės G. Meloni fantastiniai herojai
Kodėl dešinieji italai žavisi hobitais, piratais ir kalbančiomis žuvėdromis? Jų pomėgis fantastinei literatūrai turi ilgą ir įdomią istoriją. Ją narpliojo
Kultūra
PASAULIS 2024
Robotai, Rusija ir romantika: ko tikėtis iš populiariausių 2024 m. knygų
2023 m. perkamiausiųjų sąrašuose toliau vyravo knygos medicinos tema, pasipylusios po pandemijos, ir pavojaus varpais dėl klimato kaitos skambinantys mokslininkai.
Pasaulis
NOBELIO LITERATŪROS PREMIJA
2023-iųjų Nobelio literatūros premija paskirta norvegui Jonui Fosse
2023 metų Nobelio literatūros premija buvo paskirta norvegui Jonui Fosse „už inovatyvias pjeses ir prozą, suteikiančią balsą tam, kas neišsakoma“, ketvirtadienį pranešė Švedijos akademija.
Kultūra
KULTŪRA
A. Ernaux: Nobelio premijos yra vyrams skirta institucija
Nobelio premijos yra vyrams skirta institucija, antradienį interviu naujienų agentūrai AFP prieš šį savaitgalį vyksiančią oficialią apdovanojimų ceremoniją sakė šių metų literatūros premijos laureatė Annie Ernaux iš Prancūzijos.
Kultūra
SKAITYTOJŲ KLUBAS
Knygų pasaulio naujienos ir „IQ Life“ rekomendacijos
Drąsi moterų meilės, atsidavimo, galios ir aistros vizija Regis, Lauren Groff panašių kūrinių nekuria, viena tema nerašo. „Moirose ir Furijose“ ji
Pasaulis
NOBELIO PREMIJA
2022-ųjų Nobelio literatūros premija paskirta prancūzei A. Ernaux
Kultūra
UŽVERTUS KNYGĄ
Autobiografija su trilerio elementais
„Prarijau!“ Taip galima apibendrinti pasaulinio garso pianistės Mūzos Rubackytės biografijos „Gimusi po fortepijonu“ skaitytojų įspūdžius. Menininkės gyvenime niekada nestigo rašytojo
Kultūra
NETEKTYS
Mirė teatrologė I. Veisaitė
Eidama 93-iuosius mirė teatrologė, literatūrologė, žmogaus teisių aktyvistė Irena Veisaitė.
Pasaulis
NOBELIO PREMIJOS
Nobelio literatūros premija paskirta amerikietei Louise Glück
2020 metų Nobelio literatūros premija ketvirtadienį buvo paskelbta žydų kilmės amerikietei poetei ir eseistei Louise Glück „už jos su niekuo nesupainiojamą poetišką balsą, savo rūsčiu grožiu darantį individualią egzistenciją universalią“, pranešė Švedijos akademija.
Kultūra
KNYGOS
Paraštės. Gyvenimas po
Devintą ryto gaunu SMS žinutę: „Šiandieną jūsų vizitas į knygyną 14:30–15:00. Nepamirškite dėvėti vienkartinių pirštinių, turėti su savimi kaukės ir dezinfekcinio skysčio. Malonaus skaitymo!“
Komentarai
KOMENTARAS
Karantino skaitiniai apie laisvos visuomenės ateitį
„Mylėk savo kaimyną. Mylėk svetimšalį. Išgirsk šauksmą to, kuris kitu atveju nebūtų išgirstas. Išlaisvink vargstančiuosius nuo jų skurdo. Rūpinkis visų orumu. Tegu tie, kurie turi daugiau, nei jiems reikia, pasidalija tuo su kitais. Pamaitink alkstantį, priglausk benamį, gydyk tuos, kurių kūnas ar siela serga. Kovok su neteisingumu, kad ir kas jį skleistų, kad ir prieš ką jis būtų nukreiptas. Daryk tai todėl, kad būdami žmonėmis mes esame siejami žmogiškojo solidarumo sandoros, nepaisant mūsų odos spalvos, kultūros, socialinio sluoksnio ar tikėjimo“, – taip įvade į savo naujausią knygą „Moralė: atkuriant bendrąjį gėrį susiskaldymo laikais“ rašo filosofijos mokslų daktaras rabinas Jonathanas Sacksas.
Temos
ASMENYBĖ
Laiškas nuo vandenyno
Žinia apie pelnytą Nacionalinę premiją Saulių Šaltenį pasiekė tradiciškai žiemojantį Ispanijoje. Tuo pat metu Lietuvoje pasirodė ir pirmieji naujausio jo romano „Geležiniai gyvatės kiaušiniai“ egzemplioriai. Viktorijai Vitkauskaitei neliko nieko kita, tik siųsti laišką rašytojui ir laukti atsakymo. O šis į elektroninio pašto dėžutę įkrito dvelkdamas labai šalteniška laisve, subrandinta išmintimi ir vandenynu.
Kultūra
KNYGŲ MUGĖ
Rašytoja L. Zhang: „Vakarai nemato viso Kinijos paveikslo – tik blogąsias jo dalis“
Tarpininke tarp gimtosios Kinijos ir likusio pasaulio save vadinanti Lijia Zhang ryškų tėvynės portretą pavaizdavo ir savo romane „Lotosas“. Apie tai su Vilniaus knygų mugėje viešėjusia rašytoja ir žurnaliste kalbėjosi Viktorija Vitkauskaitė.
Kultūra
PARAŠTĖS
Kultūrinis pasisavinimas ir teisė pasakoti
Turbūt atėjo laikas pakalbėti apie reiškinį, kuris mus kol kas pasiekia tik kaip naujienos iš užsienio (daugelio sąmonėje dedamos į skandalų ir įdomybių skyrelį, su veidmainišku palengvėjimu atsidūstant, kad pas mus taip nėra). Tas reiškinys vadinamas kultūrine apropriacija (arba kultūriniu pasisavinimu). Kas tai? Ir kaip tai pasireiškia literatūroje?
Kultūra
PARAŠTĖS
Žvilgsnis į neseną praeitį: 2019-ųjų leidybos mados bei reiškiniai
Pradėkime nuo globalių dalykų. Įdomiausia, žinoma, daugybę kartų laidotos popierinės knygos likimas. Galiu jus nuraminti – nieko jai per metus neatsitiko
ŽYMA
LITERATŪRA