Meniu
Prenumerata

šeštadienis, gegužės 10 d.


Komentarai
KOMENTARAS
Tegyvuoja verslo liudijimai ir mažosios bendrijos
Vos prieš mėnesį buvo paviešintas mokesčių pertvarkos planą, kurį parengė Finansų ministerija, vadovaujama Rimanto Šadžiaus. Pagal kurį numatytas gyventojų pajamų mokesčio (GPM) progresyvumas: gyventojai, gaunantys aukštesnes pajamas, neviršijančias 60 vidutinio darbo užmokesčio (VDU) metinės sumos, būtų apmokestinti 20 proc. GPM tarifu; aukštas pajamas – viršijančias 60 VDU – 32 proc. progresiniu GPM tarifu.
Komentarai
KOMENTARAS
Dirbtinis intelektas ir žmogiškas ryšys: kiek finansinių sprendimų galime patikėti technologijoms?
Dirbtinis intelektas (DI) jau tapo neatsiejama šiuolaikinių paslaugų dalimi – ne išimtis ir bankininkystė. Tačiau skirtingai nei kitose srityse, čia DI paliečia tai, kas ypač jautru – mūsų finansus, pasitikėjimą, asmeninę atsakomybę. Todėl kalbėdami apie DI vis dažniau grįžtame prie esminio klausimo: kaip išlaikyti pusiausvyrą tarp technologijų siūlomo efektyvumo ir žmogiško ryšio, kurio vis dar taip laukia klientas?
Komentarai
KOMENTARAS
Muitų karai ir atpigusi nafta lėtins infliaciją Lietuvoje
Valstybės duomenų agentūros duomenimis, kovą metinė bendroji vartotojų prekių ir paslaugų kainų infliacija Lietuvoje siekė 4,1 proc. Prekės per metus pabrango 3,4 proc., o paslaugos – 5,7 proc. Per mėnesį prekių ir paslaugų kainos vidutiniškai padidėjo 0,4 proc.
Komentarai
KOMENTARAS
„Juodasis pirmadienis“: kai griūva pasaulio tvarka, Lietuva negali žaisti rizikingų žaidimų
Pasaulio prekybos sistema šiuo metu balansuoja ties struktūrinio lūžio riba. Tai ne laikinas nuokrypis, o kryptingas pokytis, kurio epicentre – Jungtinių Valstijų grįžtanti tarifų politika. Balandžio 7-oji, jau vadinama „Juoduoju pirmadieniu“, patvirtino, kad pasaulinė ekonomika pasuko į naują, iš tiesų visiškai neprognozuojamą ir todėl labai pavojingą etapą.
Komentarai
KOMENTARAS
Lietuvos viešosios skolos našta nepasunkėjo, o pajamų perskirstymo per biudžetą lygis kone rekordinis
Nepaisant netipinių pastarųjų penkerių metų iššūkių – pandemijos, sutrūkinėjusių tiekimo grandinių, alinančio karo kaimynystėje, infliacijos šoko ir energetikos krizės, Lietuva net ir išbandymų akivaizdoje nenusižengė fiskalinės drausmės taisyklėms ir fiksuoja kone rekordinį viešųjų pajamų perskirstymo lygį.
Komentarai
KOMENTARAS
Klimato kaita jau veikia mūsų pinigus. Ar bankai pasiruošę?
2024 m. Eurosistemos atsparumo klimato rizikoms testas, kurį atliko Europos Centrinis Bankas (ECB), atskleidė daug išskirtinių įžvalgų apie klimato kaitos poveikį Europos finansų sistemai. Vertindami 3,6 trilijono eurų vertės turtą, ECB ir nacionaliniai centriniai bankai siekė atsakyti į esminį klausimą – ar Senojo žemyno bankai yra pakankamai pasiruošę ekstremaliems klimato kaitos sukeltiems reiškiniams?
Komentarai
KOMENTARAS
Trumpas paskelbė muitus ir „išvadavo“ JAV, bet ar tikrai?
Balandžio 2-oji į istoriją įeis kaip JAV „išsivadavimo diena“ (angl. liberation day). Tiesa, pasak JAV administracijos, tai reiškia ne ką kitą, o išsivadavimą iš nesąžiningos prekybos gniaužtų, kuriuose JAV praleido dešimtmečius. Visgi, realybėje „išsivadavimo“ forma apima tik didesnius muitus prekybos partnerėms, įskaitant ir Europos Sąjungą (ES). Kas laukia Europos ir kaip tai paveiks Lietuvos ekonomiką?
Komentarai
KOMENTARAS
Nauja valdymo forma – rūpestis per prievartą
Ciceronas yra pasakęs „Atsargiai veikti yra dar svarbiau, negu išmintingai samprotauti.“ Žvelgiant į šių dienų Lietuvos realijas, reiktų labai rimtai įvertinti numatomus sprendimus dėl Regionų ministerijos steigimo. Pirmiausia prisiminkime, kad tokia ministerija – Valdymo reformų ir savivaldybių reikalų – jau buvo 1994-2000 m. ir ji nepasiteisino, tad ją prijungė prie Vidaus reikalų ministerijos.
Komentarai
KOMENTARAS
Investuotojų taikiklyje vis dažniau atsiduria Europos bendrovių akcijos
Rinkose sumaištį toliau kelia JAV prezidento Donaldo Trumpo planai įvesti plataus masto muitus. Tikėtina, kad apie naują muitų bangą turėtų būti paskelbta šiandien, po to greičiausiai lauks atsakomųjų muitų serija. Šis neapibrėžtumas neigiamai veikia JAV rinkų ir visos ekonomikos perspektyvą, bet kiek netikėtai sugrąžino investuotojų susidomėjimą Europos bendrovėmis.
Komentarai
REDAKTORIAUS ŽODIS
Oligarchas ir prezidentas
Valstybės institucijose duris kojomis atidarinėjantis oligarchas, uždirbantis iš milijardinių valstybės užsakymų, oponentus dorojantis nuosavoje žiniasklaidoje ir turintis kone neribotą įtaką senam, keistai sakinius dėliojančiam prezidentui. Jo verslo interesai – automobilių gamybos, žiniasklaidos, skrydžių bendrovės. Apie ką tai?
Komentarai
KOMENTARAS
Ar tai yra tiesa?
Kas bendro tarp politiko, gavusio netikrą kvietimą skristi į Niujorką; akademikės, praradusios santaupas fiktyvioje investavimo platformoje; verslininko, patvirtinusio pavedimą ne tiekėjui, o kalinimo įstaigoje esančiam asmeniui; moters, patikėjusios žavaus turko romantiškais laiškais; ir studento, suvedusio elektroninės bankininkystės duomenis netikro kurjerio atsiųstoje nuorodoje?
Komentarai
KOMENTARAS
Kodėl būsto kainos vėl kyla?
Pastarąjį penkmetį, nepaisant visų iššūkių – pandemijos, karo Ukrainoje, ar į rekordines aukštumas pakilusių palūkanų normų – būsto rinka išvengė kainų nuosmukio. Negana to, dabar į rinką ir vėl pamažu grįžta klestėjimas. Šalia to, stebime ir vėl sparčiau augančias būsto kainas.
Komentarai
KOMENTARAS
Klimato kaita – ne pasekmė, o galimybė: kodėl būtina veikti dabar
Kiekvieną dieną mus supantis pasaulis keičiasi greičiau, nei galime tai suvokti. Keičiasi ekonomika, klimatas ir geopolitinis kraštovaizdis, o mes turime atpažinti šiuos pokyčius ir atitinkamai veikti. Daug metų dirbau ten, kur susikerta finansai, tvarumas ir inovacijos, ir vienas dalykas tampa vis aiškesnis: privalome jau dabar į savo rankas perimti ateities kontrolę, kol aplinkybės to neprivertė padaryti vėliau.
Komentarai
KOMENTARAS
Ar Estija iškovos 2025 m. Baltijos šalių ekonomikos žvaigždės titulą?
Praėję treji metai Estijai nepagailėjo ekonominių išbandymų: 2022 m. šalies BVP beveik neaugo (+0,06 proc.), 2023 m. smuko 3,3 proc., o 2024 m. susitraukė dar 0,3 proc. Tai buvo blogiausias rezultatas Baltijos regione ir vienas prasčiausių visoje Europos Sąjungoje. Tačiau, kaip rodo istorija, net ir giliausios recesijos turi pabaigą. Ar 2025-ieji gali būti lūžio metai Estijai, padarysiantys ją Baltijos regiono ekonomikos žvaigžde?
Komentarai
KOMENTARAS
Linkiu biurokratams nelaukti paraginimo iš dangaus
Įsivaizduokime, kad rytą išgirstame sirenas. Ne treniruotė, ne repeticija. Karas. Ką darome? Skambiname sąjungininkams? Taip. Laukiame pagalbos? Taip. O ar turime pakankamai to, ką reikėtų ginti ne tik žodžiais, bet ir plienu, paraku, technologijomis?
ŽYMA
KOMENTARAS