Meniu
Prenumerata

šeštadienis, liepos 5 d.


Komentarai
KOMENTARAS
JAV muitų tarifų pokyčiai sukėlė audringas investuotojų reakcijas: to neišvengė ir grūdų rinka
Praėjusią savaitę situaciją pasaulio rinkose neišvengiamai sujaukė JAV muitų tarifų pokyčiai, kurie keitėsi praktiškai kasdien. Šios audros neapleido ir grūdų rinkos. Todėl itin daug dėmesio sulaukė naujienos iš kitapus Atlanto. Didesnių tarifų įvedimai, kai kurių atšaukimai ir sustabdymai vertė investuotojus blaškytis bei karštligiškai ieškoti atsakymų į jiems svarbius klausimus.
Komentarai
KOMENTARAS
Cukraus mokestis daro poveikį tik tada, kai jis pakankamai aukštas
Lietuva žengia dar vieną žingsnį į vadinamąją „sveikatos apsaugos per kainodarą“ erdvę – planuojamas cukraus mokestis. Vos prieš kelias savaites Seime oficialiai užregistravo įstatymo projektą, kuriuo Lietuvoje siūloma įvesti vadinamąjį cukraus mokestį.
Komentarai
KOMENTARAS
Nacionalinė finansinio raštingumo diena: ar turime, ką švęsti?
Kasmet per įvairias tarptautines ir nacionalines su finansine sveikata susijusių dienas padaugėja patarimų tvaresniam finansų valdymui. Socialinių tinklų įrašai, tinklalaidės, ekspertų patarimai – tik semkis žinių ir taikyki jas praktikoje. O kaip pavyksta jais pasinaudoti kasdienybėje ir kokiomis nuotaikomis šiandieną – balandžio 14-ąją – pasitinkame Nacionalinę finansinio raštingumo dieną?
Komentarai
KOMENTARAS
Ambicingi naujos Vokietijos Vyriausybės planai – mažins mokesčius ir skatins verslą
„Atsakomybė už Vokietiją“ – tokiu pavadinimu trečiadienį pristatytas naujosios Vokietijos Vyriausybės koalicijos susitarimas. Šio dokumento ašimi tampa aiškus tikslas – atgaivinti šalies ekonomiką. To išties reikia, nes didžiausia Europos ekonomika jau dvejus metus iš eilės fiksuoja nuosmukį, o 2025 m. prognozuojamas vos 0,7 proc. BVP augimas yra lėčiausias visoje Europos Sąjungoje.
Komentarai
KOMENTARAS
Lietuvos ekonomika 2025-aisiais – tarp augimo ir audros debesų
2025 m. pradžia Lietuvos ekonomikai pažymėta dviprasmiškomis nuotaikomis. Viena vertus, žvelgiant į praėjusių metų pabaigą, situacija atrodė tarsi iš vadovėlio – ketvirtąjį 2024 m. ketvirtį šalies BVP šoktelėjo net 3,7 proc., o tokio tempo nebuvome matę nuo pat 2022 m. pradžios. Atsigavusi pramonė, augančios mažmeninės prekybos apimtys, pagerėję vartotojų lūkesčiai ir net pirmieji būsto rinkos atsigavimo ženklai leido įžengti į 2025-uosius su aiškiai pozityvia nuotaika. Vis dėlto, kaip dažnai nutinka ekonomikoje, tai, kas kyla, negali augti amžinai.
Komentarai
KOMENTARAS
ES gynybos stiprinimo plano spragos
Europa pagaliau atsibudo ir ėmėsi rimtai ginkluotis, o militarizacija jau nebe keiksmažodis, o prioritetas – taip optimistai tikriausiai įvertino kovo mėnesį komisaro Andriaus Kubiliaus pristatytą baltąją knygą dėl Europos gynybos ir net 800 mlrd. eurų planą ginkluotei įsigyti, kuriam ES lyderiai per Europos Vadovų Tarybos (EVT) susitikimą pritarė. Tačiau neskubėkime džiaugtis.
Komentarai
KOMENTARAS
Muitų karas pasėjo baimes finansų rinkose: ko tikėtis toliau?
Prekybos karo išprovokuotas išsipardavimas akcijų rinkose tęsiasi. Pastarųjų trijų dienų kritimas savo gyliu prilygsta akcijų rinkų nuosmukiui pandemijos pradžioje ar prasidėjus 2008 m. finansų krizei. Pagrindinis JAV akcijų indeksas „S&P 500“ po pirmadienio prekybos nuo vasarį pasiekto piko buvo susitraukęs beveik 18 proc. Investuotojai akylai stebi tolesnę įvykių eigą: ar šalys eis konfrontacijos keliu, ar sieks susitarti ir išvengti tolesnės eskalacijos.
Komentarai
KOMENTARAS
Tegyvuoja verslo liudijimai ir mažosios bendrijos
Vos prieš mėnesį buvo paviešintas mokesčių pertvarkos planą, kurį parengė Finansų ministerija, vadovaujama Rimanto Šadžiaus. Pagal kurį numatytas gyventojų pajamų mokesčio (GPM) progresyvumas: gyventojai, gaunantys aukštesnes pajamas, neviršijančias 60 vidutinio darbo užmokesčio (VDU) metinės sumos, būtų apmokestinti 20 proc. GPM tarifu; aukštas pajamas – viršijančias 60 VDU – 32 proc. progresiniu GPM tarifu.
Komentarai
KOMENTARAS
Dirbtinis intelektas ir žmogiškas ryšys: kiek finansinių sprendimų galime patikėti technologijoms?
Dirbtinis intelektas (DI) jau tapo neatsiejama šiuolaikinių paslaugų dalimi – ne išimtis ir bankininkystė. Tačiau skirtingai nei kitose srityse, čia DI paliečia tai, kas ypač jautru – mūsų finansus, pasitikėjimą, asmeninę atsakomybę. Todėl kalbėdami apie DI vis dažniau grįžtame prie esminio klausimo: kaip išlaikyti pusiausvyrą tarp technologijų siūlomo efektyvumo ir žmogiško ryšio, kurio vis dar taip laukia klientas?
Komentarai
KOMENTARAS
Muitų karai ir atpigusi nafta lėtins infliaciją Lietuvoje
Valstybės duomenų agentūros duomenimis, kovą metinė bendroji vartotojų prekių ir paslaugų kainų infliacija Lietuvoje siekė 4,1 proc. Prekės per metus pabrango 3,4 proc., o paslaugos – 5,7 proc. Per mėnesį prekių ir paslaugų kainos vidutiniškai padidėjo 0,4 proc.
Komentarai
KOMENTARAS
„Juodasis pirmadienis“: kai griūva pasaulio tvarka, Lietuva negali žaisti rizikingų žaidimų
Pasaulio prekybos sistema šiuo metu balansuoja ties struktūrinio lūžio riba. Tai ne laikinas nuokrypis, o kryptingas pokytis, kurio epicentre – Jungtinių Valstijų grįžtanti tarifų politika. Balandžio 7-oji, jau vadinama „Juoduoju pirmadieniu“, patvirtino, kad pasaulinė ekonomika pasuko į naują, iš tiesų visiškai neprognozuojamą ir todėl labai pavojingą etapą.
Komentarai
KOMENTARAS
Lietuvos viešosios skolos našta nepasunkėjo, o pajamų perskirstymo per biudžetą lygis kone rekordinis
Nepaisant netipinių pastarųjų penkerių metų iššūkių – pandemijos, sutrūkinėjusių tiekimo grandinių, alinančio karo kaimynystėje, infliacijos šoko ir energetikos krizės, Lietuva net ir išbandymų akivaizdoje nenusižengė fiskalinės drausmės taisyklėms ir fiksuoja kone rekordinį viešųjų pajamų perskirstymo lygį.
Komentarai
KOMENTARAS
Klimato kaita jau veikia mūsų pinigus. Ar bankai pasiruošę?
2024 m. Eurosistemos atsparumo klimato rizikoms testas, kurį atliko Europos Centrinis Bankas (ECB), atskleidė daug išskirtinių įžvalgų apie klimato kaitos poveikį Europos finansų sistemai. Vertindami 3,6 trilijono eurų vertės turtą, ECB ir nacionaliniai centriniai bankai siekė atsakyti į esminį klausimą – ar Senojo žemyno bankai yra pakankamai pasiruošę ekstremaliems klimato kaitos sukeltiems reiškiniams?
Komentarai
KOMENTARAS
Trumpas paskelbė muitus ir „išvadavo“ JAV, bet ar tikrai?
Balandžio 2-oji į istoriją įeis kaip JAV „išsivadavimo diena“ (angl. liberation day). Tiesa, pasak JAV administracijos, tai reiškia ne ką kitą, o išsivadavimą iš nesąžiningos prekybos gniaužtų, kuriuose JAV praleido dešimtmečius. Visgi, realybėje „išsivadavimo“ forma apima tik didesnius muitus prekybos partnerėms, įskaitant ir Europos Sąjungą (ES). Kas laukia Europos ir kaip tai paveiks Lietuvos ekonomiką?
Komentarai
KOMENTARAS
Nauja valdymo forma – rūpestis per prievartą
Ciceronas yra pasakęs „Atsargiai veikti yra dar svarbiau, negu išmintingai samprotauti.“ Žvelgiant į šių dienų Lietuvos realijas, reiktų labai rimtai įvertinti numatomus sprendimus dėl Regionų ministerijos steigimo. Pirmiausia prisiminkime, kad tokia ministerija – Valdymo reformų ir savivaldybių reikalų – jau buvo 1994-2000 m. ir ji nepasiteisino, tad ją prijungė prie Vidaus reikalų ministerijos.
ŽYMA
KOMENTARAS