Meniu
Prenumerata

sekmadienis, kovo 26 d.

Pasaulis
VIZITAS
A. Lukašenka vyksta į Kiniją
Autoritarinis Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka, artimas Rusijos lyderio Vladimiro Putino sąjungininkas, antradienį Pekine pradės trijų dienų valstybinį vizitą, augant geopolitinei įtampai dėl Maskvos karo Ukrainoje.
Aktualijos
RUSIJA IR KINIJA
G. Landsbergis: Kinijos diplomatijos vadovo vizitas Rusijoje rodo, kad linkstama į Maskvą
Kinijos diplomatijos vadovo Wang Yi vizitas Rusijoje rodo, jog Pekinas linksta į Maskvą, sako užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis.
Pasaulis
PIETRYČIŲ AZIJA
Tsai Ing-wen: Taivanas stiprins karinius ryšius su JAV
Taivanas stiprins karinius ryšius su Jungtinėmis Valstijomis, kad pažabotų „autoritarinį ekspansionizmą“, antradienį po susitikimo su atvykusiais JAV įstatymų leidėjais sakė salos prezidentė Tsai Ing-wen.
Pasaulis
PAGALBA RUSIJAI
J. Borrellis: jei Kinija imtų tiekti Rusijai ginklus, ES tai būtų „raudonoji linija“
Europos Sąjungos užsienio politikos vadovas Josepas Borrellis pirmadienį perspėjo Kiniją nesiųsti Rusijai ginklų karui Ukrainoje, Pekinui atmetus JAV pareiškimus, kad Kinija svarsto tokią galimybę.
The Economist
PASAULIS 2023. KINIJA
Moterims reikia balso: Kinijos moterys toliau kovos, kad būtų išgirstos
Kinijos komunistų partijai nereikia tvirtos, energingos pilietinės visuomenės. Nuomonių skirtumas paprastai užgniaužiamas. Visuomenės protestai reti. Bet viena problema tebekelia visuomenės pyktį ir skatina reikalauti permainų – tai moterų teisės.
The Economist
PASAULIS 2023. KINIJA
Nieko apie mus be mūsų: Kinijos moterų pyktis gali vesti į geresnę ateitį
Kinijos moterys dėl daug ko pyksta ir vis dažniau išdrįsta tą pyktį išreikšti. Dvi plačiausiai Kinijos socialiniuose tinkluose 2022 m. nuskambėjusios istorijos buvo susijusios su jomis. Viena apie moterį, kuri buvo rasta prirakinta trobelėje – parduota ir skriausta, pagimdžiusi aštuonis vaikus. Kita apie Tangšane, šalies šiaurėje, seksualiai priekabiavusį vyrą, kuris su aštuoniais draugais restoranėlyje sumušė keturias moteris už tai, kad juos atstūmė. Nors tai nebuvo įprasti atvejai, jie simbolizuoja, kokį smurtą ir skriaudas Kinijoje iki šiol patiria moterys.
The Economist
PASAULIS 2023. KINIJA
Azijos Ukraina? Nusistovėjusi tvarka ỹra, todėl auga karo dėl Taivano tikimybė
Nesunku suprasti, kodėl kai kurie JAV generolai mano, kad Kinija per artimiausią dešimtmetį užpuls Taivaną. Galimybė, kad bus užpulta, virš salos, turinčios savo valdžią, kybo nuo 1949 m., kai nugalėtą Kinijos nacionalistų režimą ten išvijo Mao Zedongo komunistai. Prezidentas Xi Jinpingas mielai paskelbtų galutinę pergalę pilietiniame kare. Nuo Mao nė vienas vadovas neteikė daugiau svarbos susivienijimui, kurį Xi Jinpingas sieja su savo „nacionalinio atsinaujinimo“ tikslu. Kinijos ginkluotosios pajėgos aprūpintos ir mokomos pulti. Sklinda kalbos, esą joms liepta pasiruošti iki 2027 m., kai baigsis trečia Xi Jinpingo penkerių metų kadencija partijos vadovo poste. Jo teigimu, susivienijimo negalima atidėlioti be galo.
Pasaulis
MIUNCHENO SAUGUMO KONFERENCIJA
Miuncheno saugumo konferencijos epicentre – karas Ukrainoje, JAV ir Kinijos santykiai
Artėjant Rusijos įsiveržimo į Ukrainą pirmosioms metinėms bei didėjant įtampai tarp Kinijos ir JAV dėl abipusių kaltinimų šnipinėjimu pasaulio lyderiai šią savaitę susitiks Miuncheno saugumo konferencijoje.
The Economist
PASAULIS 2023. KINIJA
Visiškai naujas pasaulis: su užsienio reikalais Xi Jinpingui bus daug kebliau nei prieš dešimt metų
Kai 2012 m. Xi Jinpingas pradėjo vadovauti Kinijos partijai, jo laukė iš esmės geranoriška tarptautinė aplinka. JAV tebebuvo užsiėmusios islamiškuoju
The Economist
PASAULIS 2023. AZIJA
Ir tigrai pailsta: ekonominės sėkmės istorijas sukūrusiose Azijos šalyse būstų rinkų padėtis atrodo nesaugi
Kaip nenustygstančiam vyresniajam broliui, milžiniškai Kinijos būsto rinkai paprastai tenka beveik visas dėmesys, kai kalba ima suktis apie galinčius pradėti
Temos
MONGOLAI KINIJOJE
Jie tave suras bet kur
Kodėl etninių mongolų mokyklos mokytojas vadinamas Kinijos priešu? Kinijos valstybė jį susekė net pabėgusį į Tailandą. Alice Su užrašė jo
The Economist
PASAULIS 2023. KINIJA
Ar ateis metas, kai Kinijos ūkis dydžiu pralenks JAV ūkį?
Šiame leidinyje daug netolimos ateities prognozių, pasidairant, kokie bus ateinantys metai. Kinijos vadovų užmojai drąsesni. Jie žvelgia į tolimą ateitį, neapsiriboja vienais metais ir skambiai kalba apie savo šalies kursą dešimtmečius.
The Economist
PASAULIS 2023. AZIJA
Pavojingai kaistantys taškai: Azijoje šaltasis karas niekada nebuvo pasibaigęs
Nesenos diskusijos, ar Azijoje bręsta naujas šaltasis karas, neturi reikšmės. 2023 m. auganti įtampa pabrėš, kad, nepaisant optimistinių XX a. paskutinio dešimtmečio pradžios vertinimų, esą pasaulis linksta į vakarietišką atviros, taisyklėmis pagrįstos tvarkos sampratą, šiame regione anas šaltasis karas niekada nebuvo pasibaigęs. Kaip Rusijos karas Ukrainoje 2022-aisiais galutinai tai patvirtino Europoje, taip ateinančiais metais Azijoje matysime kitą didžiosios pasaulinės kovos tarp liberalizmo ir autokratijos etapą.
The Economist
PASAULIS 2023. KINIJA
Kinijai sunkiai sekasi prisitaikyti prie naujų realijų. Ar dominuojančiam Xi Jinpingui užtenka drąsos nustatyti naują kursą?
Pirmieji dešimt Xi Jinpingo vadovavimo Kinijai metų neigė įsivaizdavimą, kad vis griežtesnė politinė kontrolė – ekonominio dinamizmo ir socialinės harmonijos
Pasaulis
ŽVALGYBA
Baltieji rūmai: Kinijos baliono numušimas suteikė JAV vertingos žvalgybinės informacijos
Jungtinių Valstijų prezidentas Joe Bidenas pirmadienį gynė savaitgalį priimtą sprendimą palaukti, kol Kinijos oro balionas kirs JAV teritoriją, ir tada jį numušti, o Baltieji rūmai pareiškė, kad iš šio prietaiso buvo gauta itin vertingos žvalgybinės informacijos.
ŽYMA
KINIJA